Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Rady a tipy jak vybrat kvalitní zahradní nábytek
V létě nebo v zimě, na zahradě nebo na balkóně, venkovní posezení je prostě fajn. Bez kvalitního nábytku to ale dost dobře nejde. My vám poradíme, na co se u venkovního nábytku zaměřit. Ukážeme vám, jaké materiály jsou k dispozici a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody. S námi budete myslet na všechno a vyberete si ten nej zahradní nábytek!
Obsah článku
V první řadě záleží na tom, kde bude váš zahradní nábytek stát
Rozmyslete si, kam zahradní nábytek umístíte a zda jej tam budete nechávat po celý rok. Pokud s ním chcete manipulovat, dejte přednost lehčím materiálům. Zaměřte se také na skladnost nábytku. K dispozici jsou skládací a nebo stohovatelné židle, které můžete jednoduše umístit jednu na druhou. Zůstane-li váš zahradní nábytek venku po celou dobu, vybírejte odolné materiály. Před deštěm mohou zahradní nábytek ochránit speciální obaly.
Zahradní nábytek se vám musí také líbit
Zkuste si představit, jak bude zahradní nábytek vypadat na místě. Je potřeba jej s něčím barevně sladit? Nebude vybranému prostoru vadit nábytek z plastu nebo se tam spíše hodí dřevo? Jak jste na tom vy sami s přírodními a umělými materiály? Vybrat si také můžete nábytek v kombinaci několika materiálů. A pokud byste si na základě jiných kritérií vybrali takový nábytek, který se vám příliš nelíbí, nezoufejte. Můžete jej doplnit různými podsedáky nebo polstrováním. Při výběru textilií mějte ale opět na paměti jejich odolnost. Pokud se může stát, že vám zmoknou, zaměřte se na jejich vodě odolnost. Většině materiálům jeden déšť nevadí, ale při dlouhodobém vystavení mokru už se mohou objevit problémy.
TIP: Uvažujete nad pořízením trampolíny na zahradu? Jejich výběru jsme věnovali samostatný článek Užijte si zábavu na zahradě a pořiďte si trampolínu!.
Přírodní vs umělé materiály – které jsou lepší?
Už jsme si řekli, na co se máte před koupí zahradního nábytku zaměřit. A od vašich představ se bude odvíjet také zvolený materiál. Pojďme si je teď jednotlivě představit a říct si, v čem spočívají jejich výhody a nevýhody.
Dřevo – tisíce druhů, tisíce možností
Zahradní nábytek ze dřeva jistě potěší všechny milovníky přírody. Dřevo je velmi krásný materiál, který se hodí v podstatě kamkoliv. Existuje nepřeberné množství druhů dřevin, které se liší vzhledem, odolností a také cenou. Nejvíce odolné jsou exotické druhy dřeva jako jsou teak, meranti či akácie. Zejména teakové dřevo vyniká svou odolností vůči povětrnostním vlivům, vlhkosti, plísním či parazitům. Jeho odolnost lze ještě zvýšit pomocí speciálních přípravků, které také zajistí trvanlivost jeho příjemné medové barvy. Domácí dřeviny, tedy smrk, borovice, dub či buk, jsou odolné o něco méně a pokud nad nimi uvažujete, doporučujeme zakoupit je v ošetřené úpravě: barvené, lakované, voskované, napuštěné ochranným olejem nebo mořené.
TIP: Dřevo je velmi oblíbený materiál také u postelí. Jak vybrat tu nej postel z masivu se dozvíte v tomto článku.
Na co si dát u dřeva pozor
U dřevěného zahradního nábytku si všímejte tloušťky desky stolu. Ta by měla mít alespoň 2,8 cm, aby byl stůl opravdu silný a stabilní. Nábytek ze dřeva je možné nechat venku po celý rok, před zimou však pečlivě zkontrolujte pevnost utažení všech kovových spojů. Pokud jej přesto raději chcete uskladnit, volte suché, ale zároveň větrané prostory. Cena dřevěného zahradního nábytku se odvíjí od použitého druhu dřeva a zejména od jeho tloušťky. Za exotické druhy dřevin zaplatíte více. A čím tlustší a tvrdší použité dřevo je, tím bude také dražší – zároveň ale déle vydrží. Mějte však na paměti, že dřevo bude vyžadovat pravidelnou údržbu a péči.
Kov – odolná konstrukce s elegantním vzhledem
Nejčastěji si můžete vybrat ze dvou druhů kovového zahradního nábytku – z oceli a z hliníku. Hliníkový nábytek je velmi lehký, takže nebudete mít problém s jeho přenášením. To ale není nutné, pokud je hliníkový nábytek ošetřen lakem či práškem. V takovém případě je velmi odolný vůči vlivům počasí i mechanickému poškození. Můžete se také setkat s nábytkem z duralu, což je slitina hliníku a mědi. Tento materiál je několikrát pevnější než samotný hliník, je ale také výrazně těžší.
Na co si dát u kovu pozor
Ocelový nábytek musí být ošetřen speciálním lakem, který zajistí jeho ochranu před korozí. Ocel je o něco těžší, ale také odolnější než hliník nebo dural. Všechny kovové materiály jsou náchylné k přejímání teploty. V zimě tedy budou velmi chladné a v létě naopak hrozí jejich přehřátí. Proto je nejčastěji najdete v kombinaci se dřevem nebo s umělými materiály. Pokud se vám tyto kombinace nelíbí, doporučujeme pořídit si látkové podsedáky. U zahradního nábytku z kovu se zaměřte především na sílu použitého kovu. Ta by měla být 1,2 – 2 mm. Údržba je velice snadná, stačí jen vlažná voda.
Plast a jeho nejoblíbenější varianta současnosti – umělý ratan
Největší výhodou plastu je především jeho nízká cena a také snadná údržba. Stačí opláchnout vodou s trochou čisticího prostředku. Plastový zahradní nábytek je také velmi lehký a snadno se přenáší. Často jsou k dostání sety se stohovatelnými židlemi. Nejde však o příliš odolný materiál, ať už vůči slunečním paprskům a vyšším teplotám nebo vůči mechanickému poškození. Nevýhodou také může být nižší nosnost. O něco dražší, ale v poslední době velmi oblíbenou alternativou, je tzv. umělý ratan. Tento materiál je na první pohled nerozeznatelný od přírodního ratanu. Vzhledem k jeho syntetickému původu je ale o poznání odolnější a pevnější. Vadí mu pouze velmi nízké teploty. Jakmile očekáváte mrazy pod nulou, raději jej schovejte dovnitř. Vystaven by také neměl být teplotám vyšším 40 °C. Zahradní nábytek z umělého ratanu je velmi lehký, takže jeho přenášení nebude problém. A svým elegantním vzhledem se hodí i do interiéru.