láhve na pití z kovu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Láhev na pití – skleněná, plastová nebo kovová?

Pitný režim je velmi důležitý. Podle toho, kolik vážíte, byste měli vypít 1 – 3 litry tekutin za den. Jenže to se daří málokomu. Na vině je zapomnětlivost a také to, že ne vždy máme něco k pití po ruce. Se zapomnětlivostí vám nepomůžeme. Můžeme vám ale pomoci vybrat nejvhodnější láhev na pití. Jsou snadno přenosné, takže je můžete mít neustále u sebe, a navíc i pěkně vypadají. S nimi bude dodržování pitného režimu hračka!

láhev na pití
Zdroj: Freepik.com

Láhví na pití je tolik – podle čeho si mám vybrat tu správnou?

Ano, láhví na pití je mnoho a stejně tak kritérií, podle kterých si můžete vybrat. Hlavním měřítkem je ale to, k čemu budete láhev používat. Chcete si ji s sebou nosit jen tak do práce, potřebujete ji na sport a nebo na dlouhé výlety do přírody? Podle toho si pak zvolíte potřebný objem láhve. Čím více tekutiny se do láhve na pití vejde, tím bude větší a těžší. Nemusí se ale tak často doplňovat. Láhve na pití mají také různý vzhled. Speciálně vytvarované láhve se vám budou pohodlněji držet, pokud s nimi chcete aktivně sportovat. Aby se vám tekutina nevylila za žádných okolností, všímejte si uzávěru láhve. Ty se liší také tím, jak pohodlně se vám bude pít. Užitečná může být rovněž ryska, která vám řekne, kolik už jste toho vypili. A v neposlední řadě se zaměřte na to, z jakého materiálu je láhev vyrobená.

TIP: Chcete začít cvičit, ale nikam se vám nechce? Přečtěte si náš článek věnovaný domácímu cvičení!

Proč záleží na tom, z jakého materiálu láhev na pití je?

Láhve na pití jsou nejčastěji k dostání v kovové, plastové a skleněné variantě. Tyto materiály se liší hmotností, odolností či způsobem údržby. Rozdíly jsou také v tom, jak moc jednotlivé materiály udrží teplotu nápoje uvnitř. Nebo jak moc si nápoje zachovají vlastní chuť a vůni. Opět tedy záleží na tom, k čemu vám láhev má sloužit, jak často ji budete používat a v jak náročných podmínkách. Různé jsou také možnosti a způsoby recyklace, zdravotní nezávadnost či míra zatížení životního prostředí. Na konkrétní vlastnosti jednotlivých materiálů a jejich výhody a nevýhody se teď podíváme podrobněji.

láhve na pití z kovu
Zdroj: Freepik.com

Láhve na pití z kovu

Kovové láhve na pití jsou vyráběny buď z nerezové oceli, nebo z hliníku – obojí je zdravotně nezávadné. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, kovové láhve nejsou výrazně těžké. Při výběru se zaměřte především na to, zda má láhev izolační vrstvu. Bez ní se totiž teplota nápoje uvnitř projeví i přímo na povrchu láhve. Což může být nejen nepříjemné, ale dokonce nebezpečné v případě vařících nápojů. Lze ale zakoupit speciální izolační obaly, které tento problém vyřeší. Kov obecně více udržuje teplo, takže bude-li láhev delší dobu vystavena slunečnímu záření, zahřeje se. Někomu také připadá, že nápoje získají po čase jemnou kovovou pachuť. Pokud budete uvnitř nosit nápoje s výraznou chutí nebo vůní, postupem času je může láhev přejímat. Kovové láhve na pití se nedoporučuje mýt v myčce.

TIP: Díky správnému výběru láhve na pití můžete pomoci šetřit životní prostředí. Více se dozvíte v článku Ekologická domácnost: poradíme vám, jak začít.

Plastové láhve na pití

Láhve na pití vyrobené z plastu jsou nejlehčí, jsou velmi odolné a snadno se čistí, můžete je dát i do myčky na nádobí. Dopředu si zjistěte, jak teplé nápoje můžete do plastové láhve nalít. Některé modely snesou i vařící vodu, ale ne všechny. Teplota nápoje se v plastových láhvích příliš nezachová. I na ně ale lze dokoupit izolační obal, díky kterému si nápoje svou teplotu udrží déle. U plastových láhví na pití se ale nejvíce zaměřte na jejich složení. Není plast jako plast a ne všechny jsou zdraví škodlivé. Při výběru si všímejte obsahu bisfenolu (BPA, BPF, BPS), ftalátů, změkčovadel, stabilizátorů či barviv. Zejména se vyvarujte bisfenolu. Ty mohou oslabovat imunitu, zapříčinit astma, různé nemoci srdce či dokonce rakovinu. Všímejte si proto pečlivě certifikátů a označení. Jen tak budete mít 100% jistotu, že je vaše plastová láhev na pití opravdu nezávadná.

láhve na pití ze skla
Zdroj: Freepik.com

Láhve na pití ze skla

Skleněné láhve na pití se těší větší a větší oblibě. Jedním z důvodů je jejich ekologičnost. Plastové výrobky bohužel mají negativní vliv na životní prostředí a tak čím dál více lidí dává přednost jiným materiálům. Stále se však najdou lidé, kteří skleněným láhvím nevěří. Jedním z důvodů je jejich zdánlivá křehkost a snadná rozbitnost. Skleněné láhve na pití jsou ale většinou vyrobeny z borosilikátového skla, které je velmi odolné. A pokud láhvím ze skla ani tak nevěříte, pořiďte si na ně silikonový obal. Borosilikátové sklo je těžší než kov i plast, i tak je ale poměrně lehké. Nevýhodou ovšem je, že tento typ skla není recyklovatelný. Sklo si zachovává svou čistotu, nepřejímá chutě ani pachy. Nápoje ze skleněných láhví proto chutnají lépe než z kovových či plastových. A udrží se nejen chuť a vůně nápojů, ale také jejich teplota. Sklo je navíc zdravotně nezávadné. Pozor si ale dejte na uzávěry a jejich těsnění.

Originální a netypické láhve na pití

Zdá se, že možnosti jsou při výběru láhve na pití téměř neomezené. Můžeme si vybrat z několika materiálů, množství designů a k dostání jsou také speciální láhve s prima vychytávkami. Pokud milujete čaj a chcete ho pít neustále, kupte si speciální láhev se sítkem. Je vyrobená z plastu (bez bisfenolů), ale i tak udrží nápoj delší dobu teplý. Máte rádi domácí ovocné šťávy? Ty nejčerstvější, nejzdravější a nejchutnější vám zajistí láhev, která má ve spodní části odšťavňovač. A pokud se vám stává, že nemáte v batohu na láhev místo a v ruce ji nosit nechcete, pořiďte si láhev s poutkem na zavěšení. Nebo byste dali přednost láhvi s nosičem k zavěšení? Vyberte si tu svou ještě dnes!


Obchody, kde koupíte TOP láhve na pití

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..