Správné větrání pro lepší vzduch v místnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Víte, jak správně větrat? Čerstvý vzduch a menší náklady na topení!

V poslední době je v řadě domácností čím dál častějším problémem plíseň. Na vině může být více faktorů, ale tím nejčastějším je špatné větrání. Naučte se větrat správně a užívejte si doma nejen příjemného a čerstvého vzduchu, ale také čistoty a absence nepříjemných společníků na zdech.

Proč je důležité větrat dobře?

Špatné větrání má často za následek zvýšenou vlhkost v místnosti. Ta stojí za výše zmíněným vznikem plísně, která nejen, že nevypadá dobře, ale může také ohrožovat naše zdraví. Zbavit se plísně není vždy snadné a pokud neodstraníme příčinu jejího vzniku, jde o běh na velmi dlouhou trať. Zvýšená vlhkost vzduchu nám ale neprospívá ani sama o sobě a je viníkem celé řady chronických onemocnění, zejména dýchacích cest.

TIP: Trápí vás vlhký vzduch v místnosti? Řešení je více, ale jedním z nejúčinnějších je bezesporu odvlhčovač vzduchu. O co jde a na co si dát při jeho koupi pozor vám poradí náš článek.

Dobu větrání přizpůsobte venkovní teplotě

U větrání musíme myslet na více věcí. Nejde totiž jen o to, aby se vyměnil vzduch v místnosti a abychom dovnitř vpustili příjemný čerstvý vánek. Neměli bychom zapomínat, že během větrání proudí vzduch nejen dovnitř, ale také ven. A pokud topíme, vypouštíme ven právě oteplený vzduch, což pak zvyšuje náklady na vytápění. Proto berte ohled na teplotu venku a čím chladněji tam je, tím kratší dobu větrejte. V zimě vám bohatě vystačí 5 minut, ale v létě si klidně dopřejte i půl hodinové větrání.

Jak správně větrat

Jak často větrat?

Četnost větrání už se tolik venkovními teplotami řídit nemusí. Většina lidí větrá pouze ráno, ale obecně se doporučuje větrat několikrát denně, ideálně tak 4×. Když budete větrat jen na pár minut vícekrát za den, vzduch v místnostech se dostatečně obmění a také trochu ochladí. Ovšem nedojde k výraznějšímu ochlazení podlahy či stěn a teplotní ztráty budou během takového způsobu větrání pouze minimální. Díky tomu nijak neovlivní vaše náklady na vytápění.

TIP: Větrání je velkým viníkem, pokud jde o tepelné úniky a zvýšené náklady na vytápění. Zejména v dnešní době, kdy se snaží každý ušetřit, se vám mohou hodit naše tipy nejen na správné větrání, ale také vytápění a další. Vše potřebné najdete v článku: Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Větrat byste měli vždy, když je v místnosti vlhko

Větrat vícekrát za den se sice snadno řekne, když jsme ale celý den v práci, kdy tedy máme přesně větrat? Určitě vyvětrejte místnosti hned po ránu a také před tím, než si půjdete lehnout. Čerstvý a lehce ochlazený vzduch v ložnici je pro spánek mnohem příjemnější. Určitě byste pak měli větrat pokaždé, když se v nějaké místnosti zvýší vlhkost. To se týká především koupelen a samozřejmě také kuchyně po vaření.

Pozor na větrání v chladnějších měsících

Mnoho lidí má tendenci v zimě neotevírat okna vůbec, kvůli nízkým teplotám venku. Ale také v zimě je důležité, abyste vzduch v místnostech vyměnili. Možná si to ani neuvědomujete, ale i pár hodin stálý vzduch na nás působí: jsme více unavení, hůře se soustředíme a těžký vzduch může také způsobovat různé zdravotní komplikace. Jsou-li teploty venku opravdu nízké, větrat byste měli jen na pár minut, ale několikrát za den. Místnosti se tak příliš neochladí, nedojde k výraznému úniku tepla, ale vzduch v místnostech bude čerstvý, zdravý a příjemný.

TIP: Zdá se vám, že je v místnostech pořád zima, i když topíte na maximum? Na vině může být také špatné těsnění oken. Jak zabránit zbytečným únikům tepla a jak o okna správně pečovat vám poradí náš článek.

Jak větrat v zimě a jak v létě

Kdy větrat a kdy nechat okna raději zavřená

Větrat můžete v podstatě kdykoliv, žádná omezení téměř neexistují. Výjimku tvoří domácnosti, které se potýkají s opravdu vysokou vlhkostí. V těch by se nemělo větrat během deště, protože to může vlhkost v místnostech výrazně zvýšit. Naopak větrání během deště či čerstvě po dešti se doporučuje všude tam, kde má někdo problémy s alergiemi. Déšť vzduch vyčistí a dovnitř si tak pustíte ten nejčistší vánek, který může být.

Proč nevětrat na ventilačku?

Mikroventilace je skvělý vynález, ovšem pouze tehdy, pokud se správně používá. Ideální je mít takto okno otevřené přes noc v letních měsících, kdy dovnitř proudí chladnější vzduch. Rozhodně byste ale neměli mít okno na mikroventilaci otevřené celý den, a to především v měsících, kdy topíte. Jedná se sice o malý prostor, za celý den jím ale unikne velké množství tepla, což se určitě projeví i na účtech za vytápění. Ventilačku se nedoporučuje příliš používat v zimě také proto, že chladný vzduch, který proudí z vrchní části okna, může způsobovat namrzání kování a poškodit ho.

4/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..