Jak na úklid garáže, sklepa a podobných prostor?

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Děsí vás úklid garáže nebo sklepa? S těmito triky to bude hračka!

Garáž, sklep a podobné prostory nám často slouží jako odkladiště. Dáváme sem věci, které používáme jednou za čas, které je nám líto vyhodit nebo které se jednoduše jinam ani nevejdou. V takových prostorách se pořádek udržuje velmi těžko. S následujícími triky pro vás ale bude úklid garáže či sklepa skoro hračka. Zbavte se nepořádku jednou provždy!

Jak na úklid garáže, sklepa a podobných prostor?

Nebojte se zbavit zbytečností

Než se do uklízení pustíte, je třeba si ujasnit, co vše zde opravdu chcete nebo potřebujete mít. Často se nám nejen v garáži či ve sklepě, ale i kdekoliv jinde v domácnosti hromadí zbytečnosti, které už nikdy nebudeme potřebovat. Nejdříve se tedy zaměřte právě na ně. Obrňte se silnou vůlí a nebojte se vyhodit vše, co jste nepoužili déle než rok. Pravděpodobnost, že se vám to bude jednou hodit, je opravdu minimální. Jsou-li pro vás některé věci příliš cenné, než abyste je jen tak odnesli k popelnicím, ale už je nechcete dále skladovat, darujte je. Budete mít dobrý pocit a uklizenou garáž zároveň. Kdykoliv v budoucnu, kdy budete chtít do garáže či sklepa odnést něco nepoužívaného, rozmyslete si, zda to rovnou nevyhodit či nedarovat. Neskladujte zde zbytečnosti, kvůli kterým pak celý prostor vypadá mnohem méně organizovaně a špinavě. Čím víc věcí zde máte, tím méně se vám bude chtít uklízet.

Berte v potaz funkci místnosti

Při úklidu garáže či sklepa je důležité si nejdříve ujasnit, k čemu všemu tyto místnosti slouží. Používáte je pouze jako úložný prostor, nebo také jako pracovnu či dílnu? Právě funkci místnosti je nutné případnou organizaci předmětů přizpůsobit. Jestliže garáž či sklep používáte i jako svou dílnu, vyberte si jedno místo, ve kterém se budete práci věnovat. To by mělo být především dostatečně osvětlené a s ohledem na nejčastěji prováděné činnosti také dobře větrané. Podle toho, kolik času práci zde věnujete, vybírejte rovněž pracovní stůl. Do dílny i garáže se nejlépe hodí výškově nastavitelná pracovní plocha, která se dá také různě naklápět. Úhel sklonu i výšku pak můžete měnit přesně podle své aktuální potřeby. Výškově nastavitelná by měla být také židle či stolička. A i v případě, že se práci v garáži věnujete jen výjimečně, nezanedbávejte pravidla správného sezení. Vyvarujete se tak bolestem zad, krčních či ramenních svalů, končetin nebo hlavy.

TIP: Vyberte si správnou pracovní plochu. S výběrem vám pomůže i náš článek Výškově nastavitelný stůl pro práci ve stoje, která vám prospěje.

Mějte vše tam, kde to potřebujete

Jestliže vám garáž slouží také jako dílna, musí váš pracovní prostor splňovat i další parametry. Dbejte na to, abyste zde pracovali bezpečně a neohrožovali zdraví své ani svých blízkých. Úklid garáže pak zahrnuje také pořádnou organizaci prostoru. Co se týče pracovních nástrojů, měli by být uspořádány tak, abyste měli vše pěkně po ruce. Při výběru pracovního stolu si tedy všímejte i případných zásuvek a dalších úložných prostorů. Případně zvažte pořízení pojízdného regálu či skříňky, s kterými můžete pohybovat a snadno je přemisťovat tam, kde je právě potřebujete. Na stěně, u které je umístěn pracovní stůl, můžete mít zavěšení pletivo, nástěnnou desku, nějaký typ závěsného systému či alespoň pár polic. Vše by mělo být ve výšce vašich očí a tak, abyste na to jednoduše dosáhli. Nejen, že práce zde vám půjde lépe od ruky. Už na první pohled bude garáž vypadat uklizeněji a vy hned uvidíte, co se kde nachází.

Udělejte si v garáži konečně pořádek

Nebuďte na to sami

Úklid garáže či sklepa může zabrat i několik dní a vzít vám mnoho energie. Proto pokud je to jen trochu možné, zapojte do něj co nejvíce lidí. Poproste ostatní členy domácnosti, zda by vám nepomohli, a rozdělte mezi ně úkoly. Více rukou toho více zvládne, práce vám půjde snadněji a úklid garáže nezabere tolik času. Nebo poproste kamarády, známé či kolegy a kolegyně z práce a nachystejte pro hosty občerstvení, kterým se mohou během práce či po ní posilnit. Nejdříve si sami rozmyslete, co konkrétně je potřeba udělat. Jednotlivé body si raději sepište a zkuste je rozdělit na co nejmenší úkoly. Ty pak rozdávejte podle toho, co kdo zvládne. Pusťte si na úklid garáže oblíbenou hudbu, která vám dodá energii a dobře vás naladí, slibte všem zúčastněným nějakou odměnu a uvidíte, jak vše půjde o poznání rychleji.

TIP: Je pro vás úklid opravdu nepříjemnou záležitostí? Podívejte se na těchto 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid.

Rozdělte si prostor do několika zón

Velkým problémem je pro úklid garáže či sklepa chaos a nepořádek. Vše zde často leží nezorganizovaně a celý prostor působí na první pohled neuspořádaně. Základem je proto určit si, co kde bude. Promyslete si, jaké předměty zde chcete skladovat a vymezte všemu své pevné místo. Roztřiďte si prostor garáže nebo sklepa do zón a mějte na jednom místě potřeby pro úklid, nářadí, náčiní na zahradu, staré oblečení, sportovní náčiní a pomůcky, vánoční ozdoby a jiné sváteční dekorace či méně používané slavnostní nádobí. Na jedno místo uskladněte také chemikálie jako jsou barvy, laky a podobně nebezpečné látky. Jestliže mají do garáže přístup i menší děti nebo domácí mazlíčci, skladujte tyto škodliviny na bezpečném místě mimo jejich dosah. Třídění a organizace vám úklid garáže a sklepa výrazně usnadní. V uklizeném a systematickém prostředí se budete také cítit lépe, budete vědět, kde se přesně co nachází a vyvarujete se dlouhému hledání potřebného.

Úklid garáže si předem naplánujte a zorganizujte

Často se stává, že se při pohledu na neuklizený prostor cítíme bezradní až zoufalí. Vidíme jen nepořádek a neumíme si představit, že by to někdy mělo vypadat jinak. Nebo si naopak umíme až moc dobře představit, kolik času a energie od nás bude úklid garáže vyžadovat. Zkuste si nejdříve v hlavě vytvořit obrázek ideálního prostoru. Kde by co mělo být, v čem by to mělo být uloženo. Jak vypadá váš ideální sklep nebo garáž? Úklid garáže této své představě pak zkuste co nejvíce přizpůsobit. Popřemýšlejte, jaký nábytek byste potřebovali. Zbytečně to ale nepřehánějte, aby pro vás nebylo pořízení nového vybavení záminkou, proč úklid garáže zase o kousek oddálit. Stačí, když si uděláte alespoň základní představu. Existuje mnoho šikovných pomocníků, kteří vám úklid garáže, sklepa a podobných prostor usnadní. Abyste věděli, co od nich můžete čekat a s čím přesně vám mohou pomoci, pojďme se teď na ně podívat trochu podrobněji.

V uklizené garáži se budete cítit o poznání lépe

Regály patří do každé správné garáže či sklepa

Regály jsou do sklepa, garáže a podobných místností ideální zejména pro to, že nabízí dostatek úložného prostoru, nemusíte nijak výrazně dbát na jejich vzhled a pořídit se dají za příjemné ceny. Při výběru vhodného regálu se zaměřte především na jeho nosnost, která by měla odpovídat tomu, co v něm budete skladovat. Regály s příliš nízkou nosností nejen, že mohou ohrozit vaši bezpečnost, ale při vyšší zátěži se rychleji zničí a vy tak budete muset kupovat nové. Ujistěte se také, že je regál dostatečně bezpečný a hlavně stabilní. Pro těžší věci jsou ideální regály, které lze připevnit k podlaze i ke stěně. Do regálů se vejde spousta věcí a protože jsou u zdi, nezaberou tolik místa a budete mít k dispozici i hodně volného prostoru uprostřed místnosti. Velmi šikovné jsou regálové systémy, které si můžete libovolně poskládat. Při vodorovném uspořádání je můžete navíc využít jako další plochu na odkládání věcí.

Krabice a úložné boxy zajistí lepší organizaci věcí

Pro úklid garáže či sklepa apod. zcela jistě využijete různé typy krabic, krabiček, úložných boxů nebo bedýnek. Ty jsou ideální na skladování věcí, které by se vám jinam nevešly. Pořiďte si uzavíratelné boxy pro ty věci, které je potřeba ochránit před nečistotami, vlhkem či škůdci. Naopak otevřené boxy či krabice si nechte na předměty, které potřebujete mít rychle po ruce. Na nářadí a drobnosti jako jsou hřebíky, matičky či šrouby si pořiďte speciální bednu. A hlavně nezapomeňte všechny neprůhledné krabice vybavit štítky nebo je popsat. Teď sice víte, co je kde uloženo, ale při své další návštěvě už si tím tak jistí být nemusíte. Třídění věcí do krabic je skvělý způsob, jak si úklid garáže a sklepa usnadnit a urychlit. Pořídíte-li si krabice v sadě, bude navíc prostor vypadat sjednoceně a na první pohled velmi příjemně. Nezanedbávejte vzhled garáže jen proto, že sem návštěvy chodí opravdu vzácně.

Závěsné systémy vám ušetří místo

Při úklidu garáže a sklepa nezapomeňte využít také stěny. Velkým hitem posledních let jsou různé typy závěsných systémů. Ty se vyrábějí v mnoha variantách a lze je zcela přizpůsobit momentální potřebě. Mohou být vybaveny háky, policemi a dalšími vychytávkami pro rozdílné příležitosti. Díky závěsným systémům můžete šikovně a hlavně bezpečně uklidit nářadí, pneumatiky, kola, zahradní náčiní a spoustu dalšího. Stejně jako u regálů se také u závěsných systémů zajímejte o nosnost, způsob přichycení, stabilitu, pevnost a bezpečnost. Myslete rovněž na to, že se funkce vaší garáže či sklepa může kdykoliv změnit, volte proto raději modulovatelné systémy, které se dají snadno a rychle proměnit. V dnešní době narazíte na takové, které si můžete uzpůsobit přesně podle sebe a které vám díky své vysoké odolnosti vydrží opravdu dlouho. Tím, že využijete prostor na stěnách, uvolníte podlahu a celá místnost bude vypadat vzdušněji a prostorněji.

Úklid garáže či sklepa už vás děsit nemusí

Příprava je pro úklid garáže základ

Teď už máte jasnější představu o tom, jak si úklid garáže zorganizovat, na co se připravit, co si vše rozmyslet a jaké šikovné pomocníky si připravit. Vyhraďte si na úklid garáže či sklepa dost času. Ideálně celý víkend, předem si ho označte v kalendáři a diáři a snažte se termín příliš nepřesouvat. Čím víc toho budete mít naplánováno, tím snadněji a rychleji vám to půjde. Připravte si všechny úklidové prostředky, které se vám budou hodit na čistění. Nachystejte si pytle na odpadky a také krabice, do kterých budete třídit vše, co v garáži nebo ve sklepě je. Do krabic dávejte věci, které se chystáte vyhodit, prodat nebo darovat a také ty, které v místnosti necháte. Každou krabici si pro jistotu popište, abyste hned věděli, co do ní patří. Je dobré mít vše potřebné po ruce, abyste nemuseli nic hledat v průběhu úklidu a zbytečně tím neztráceli čas.

Čím úklid garáže nebo sklepa začít?

Ze všeho nejdříve je potřeba místnost kompletně vyprázdnit, alespoň, pokud je to možné. Postupujte od vchodu směrem k zadní stěně a posbírejte vše ze země. Pak postupně vykliďte případné skříně, stoly a regály a všechny věci z nich roztřiďte do krabic. Nakonec vyneste ven všechen nábytek a prázdnou místnost důkladně ukliďte. Díky tomu bude krásně čistá a vy budete mít základ pro úklid garáže nebo sklepa hotový. Do uklizené místnosti nanoste zpátky nábytek tak, jak jste si to předem naplánovali. Pověste závěsné systémy či police, připevněte regály, smontujte pracovní stůl. A úplně nakonec začněte vracet i všechny věci na své místo. Než je uložíte, pečlivě je otřete od prachu, případně vyperte nebo vyčistěte nečistoty. Může se to zdát zbytečně zdlouhavé a náročné, ale čím pečlivěji budete teď postupovat, tím snadněji se vám bude pořádek zde udržovat. Čím více toho uděláte, tím jednodušší bude i váš příští úklid garáže nebo sklepa.

Tím vším ale úklid garáže a sklepa ještě nekončí

Garáž či sklep máte sice konečně perfektně uklizený, ale asi tušíte, že to tak nevydrží věčně. Abyste nemuseli znovu podnikat tak náročný a komplexní úklid garáže a sklepa, snažte se zde udržovat pořádek a průběžně zde provádět aspoň drobný úklid. Před vstupem by neměla chybět rohožka, zvláště, pokud dovnitř vstupujete z venku, nikoliv z budovy. Snažte se, aby se sem dostalo co nejméně prachu či jiné špíny. Jednou za čas zde vyluxujte a utřete prach. Ideálním pomocníkem pro průběžný úklid může být malý ruční vysavač. Je lehký a kompaktní, můžete ho mít kdekoliv a základní úklid garáže a sklepa s ním hravě zvládnete. Nenarušujte si pečlivě připravený pořádek a organizaci, vracejte vždy věci tam, kam patří a požádejte o to stejné i ostatní členy domácnosti. Je určitě jednoduší ve sklepě či garáži jednou za čas trochu uklidit a pořádek udržovat, než to po čase muset vše zdlouhavě znovu uklízet.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro úklid garáže

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..