Odvlhčovač vzduchu snižuje náklady na elektřinu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Víte, že vám odvlhčovač vzduchu pomůže snížit náklady na vytápění?

Zvýšená vlhkost je nepříjemná hned z několika důvodů. Abychom se jí zbavili, musíme častěji topit i větrat, a to je vzhledem k narůstajícím nákladům na energie dlouhodobě neudržitelné. Odvlhčovač vzduchu je šikovný pomocník, díky kterému se vlhkosti zbavíte i bez nadměrného topení.

Obsah článku

TOP 5 odvlhčovačů vzduchu (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Odvlhčovač vzduchu Truelife Dh5 Touch SmallTrueLife DH5 Touch
Odvlhčovač vzduchu Domo Do343dh SmallDOMO DO343DH
Odvlhčovač vzduchu Trotec Ttk 66 E SmallTrotec TTK 66 E
Odvlhčovač vzduchu Rohnson R 91110 SmallRohnson R-91110
Odvlhčovač vzduchu Concept Ov1110 SmallConcept OV1110

Nadměrná vlhkost vzduchu zvyšuje náklady na energii

Ideální vlhkost v místnosti je 40-50 %, rozhodně by neměla přesáhnout 60 %. Vyšší vlhkost vyžaduje více vytápění a také větrání. A právě při větrání odchází nejvíce tepla z místnosti – to znamená, že se opět musí více topit, abychom v místnosti dosáhli požadované teploty. Nadměrná vlhkost ale nezvyšuje pouze náklady na vytápění, ohrožuje také naše zdraví. Při vlhkosti okolo 70 % je velmi vysoké riziko vzniku plísní.

Co zvýšenou vlhkost způsobuje?

Příčin zvýšené vlhkosti může být mnoho. Vlhké zdi trápí zejména starší nebo špatně udržované budovy a také domy se špatně odizolovaným podlažím nebo odpadem. V bytě se nadměrná vlhkost objevuje kvůli dobře těsnícím oknům, které brání dostatečnému proudění vzduchu. Častou příčinou vlhkosti v místnosti je kondenzace vody na stěnách, ke které dochází kvůli rozdílným teplotám uvnitř místnosti a v prostoru za zdmi. Pokud si nejste jistí, jaká z příčin způsobuje nadměrnou vlhkost právě u vás, zavolejte si na pomoc odborníky, kteří vlhkost změří, odhalí její příčinu a hlavně vám doporučí nejvhodnější a nejúčinnější řešení, jak se vlhkosti zbavit.

Jak se nadměrná vlhkost projevuje?

Zvýšenou vlhkost v místnosti nejčastěji poznáte z „map“ tvořících se na stěnách či stropě. Postupem času, pokud s vlhkostí nic neuděláte, může docházet i k poškození omítky a nátěru či dokonce ke korozi a narušení statiky domu. Nadměrná vlhkost způsobuje také vznik plísní, jakmile je objevíte, přistupte ihned k jejich odstranění, jsou totiž zdraví škodlivé. A i sám vlhký vzduch našemu zdraví nijak neprospívá.

Tipy, jak se vlhkosti v bytě zbavit

Zvýšené vlhkosti se zbavíte především správným větráním. V zimě dejte přednost krátkému, ale intenzivnímu vyvětrání několikrát denně, v teplejších dnech můžete mít po celý den otevřené okno na ventilaci. S vlhkostí vám může pomoci také vhodná klimatizace, která sníží vlhkost v koupelně po sprchování nebo v místnosti, kde se suší prádlo. Při vaření používejte odsavač par a správným topením snížíte povrchovou teplotu stěn a s ní i riziko kondenzace vody na stěnách. Jestliže to ale s topením nemůžete přehánět a chcete co nejvíce ušetřit náklady na energii, nejvíce vám pomůže odvlhčovač vzduchu.

TIP: Trápí vás zvyšující se náklady na energie? Máme pro vás několik zajímavých tipů, jak snížit svou spotřebu, aniž byste to výrazně pocítili. Najdete je v článku Energetická krize: pomůžeme vám se na ni připravit!

Nadměrná vlhkost ohrožuje vaše zdraví i peněženku

Proč si odvlhčovač vzduchu pořídit?

Odvlhčovač vzduchu je šikovné zařízení, které zajistí ideální míru vlhkosti v místnosti, a tím přispívá k čistšímu a zdravějšímu vzduchu i snížení nákladů na vytápění. Příliš vlhké prostředí škodí zejména dětem, starším lidem a alergikům, ale i pro zdravé lidi představuje dlouhodobé vystavení vlhkosti vážné ohrožení. Odvlhčovač vzduchu chrání stěny či nábytek před poškozením, brání vzniku map na stěnách a brání také vzniku nebezpečných plísní. Využít jej navíc můžete při vysoušení stěn.

Vysouší odvlhčovač vzduchu lépe než topidlo?

Při vysoušení topidlem je nutné častěji větrat a topidlo navíc vysuší jen vrchní vrstvu zdiva. Odvlhčovač vzduchu účinně vysuší i spodní vrstvy a nemusíte při jeho používání vůbec větrat. Použitím odvlhčovače spolu s topidlem ale dosáhnete rychlejšího vysušení stěn a zároveň ideální teploty v místnosti. Efektivitu odvlhčovače a plynulost vysoušení nejvíce zvýší infračervené, elektrické či podlahové topidlo.

Kde lze odvlhčovač vzduchu použít?

Odvlhčovač vzduchu pořídíte nejčastěji elektrický a je možné jej použít téměř všude tam, kde máte přístup k elektrické zásuvce. Odvlhčovaný vzduch není nijak zdraví škodlivý, takže můžete odvlhčovač vzduchu bez obav používat v ložnici i obývacím pokoji, případně v pracovně. Je vhodný do domů i bytů a své uplatnění najde i ve špatně odvětrávané koupelně, kuchyni, jídelně, dílně či sklepě.

Pro jaké prostory není použití odvlhčovače vhodné?

Odvlhčovač vzduchu je určený pro vnitřní použití a rozhodně ho nepoužívejte venku v nekrytém prostoru. Vyvarujte se také jeho použití na místech, kde hrozí jeho poškození. Odvlhčovače jsou určené jak pro domácí, tak pro profesionální využití a lze je použít i v restauračních zařízeních, provozovnách, obchodech, skladech, archivech, v saunách, bazénech, v ordinacích, čekárnách a v mnoha dalších veřejných i komerčních prostorech. V takových případech se ale doporučuje pořídit odvlhčovač vzduchu s dostatečným výkonem odpovídajícím velikosti odvlhčované místnosti.

Typy odvlhčovačů vzduchu

Existují dva typy odvlhčovače vzduchu: kondenzační a absorpční. Liší se nejen principem svého fungování, ale zejména teplotou v místnosti, při které jsou nejúčinnější. Nejčastěji na trhu narazíte na kondenzační odvlhčovač vzduchu, který se někdy označuje také jako kompresorový.

Kondenzační odvlhčovač vzduchu

Kondenzační odvlhčovač nasává vzduch, ochladí ho a tím vlhkost v něm zkondenzuje – přemění se na vodu. Ta stéká do speciální nádoby, kterou je nutné pravidelně vylévat. Kondenzační odvlhčovač vzduchu je nejúčinnější při teplotě okolo 30 °C, s klesající teplotou klesá také jeho výkonnost a při teplotě nižší než 10 °C je téměř neúčinný. Odvlhčovací výkon mívají kondenzační typy obecně vyšší než ty adsorpční.

Absorpční odvlhčovač vzduchu

Absorpční odvlhčovač také nasává vzduch a s pomocí tzv. adsorbentu z něj váže vodu (odvlhčí ho). Proces, ke kterému zde dochází, se správně nazývá adsorpce, proto se můžete setkat také s označením adsorpční odvlhčovač vzduchu, ačkoliv to je méně časté. Tento typ odvlhčovače je díky svému principu fungování velmi účinný i při nízkých teplotách, obecně je ale méně účinnější a je také náročnější na spotřebu.

TIP: Pořiďte si k odvlhčovači vzduchu i účinné topidlo a dopřejte si zdravý a čistý vzduch a příjemné teplo v místnosti. Jak vybrat ten nejlepší přímotop a jak se vyznat v jeho druzích vám poradí článek Pořiďte si přímotop a připravte se na chladné dny!

Odvlhčovač vzduchu brání vzniku plísní

Odvlhčovač vzduchu a nejdůležitější parametry

Bez ohledu na to, pro jaký typ odvlhčovače vzduchu se rozhodnete, zaměřte se při výběru na následující parametry. Jen díky nim poznáte, jak účinný a zároveň energeticky náročný váš odvlhčovač bude, případně jak bude vyhovovat vašim dalším požadavkům.

Odvlhčovací výkon a rychlost odvlhčení

Oba tyto parametry mají stejnou výpovědní hodnotu, udávají se ovšem v jiných jednotkách a zatímco někteří výrobci udávají obě hodnoty, někteří u odvlhčovačů udávají pouze výkon nebo pouze rychlost. Rychlost odvlhčení se udává v litrech za hodinu, zatímco odvlhčovací výkon je udáván za den. Tento údaj má lepší výpovědní hodnotu a častěji narazíte právě na něj. Výkon odvlhčování se pohybuje u domácích odvlhčovačů mezi 16 a 50 litry za den. Pro běžné použití zcela vystačí odvlhčovače s výkonem 20 l/24 hod.

Objem kondenzační nádrže

U kondenzačních odvlhčovačů se voda ze vzduchu shromažďuje ve speciální nádobě a její objem určuje, jak často je nutné tuto nádobu vylévat. Nejběžnější typy domácích odvlhčovačů mají objem kondenzační nádrže okolo 3 litrů. Odvlhčovače s většími nádržemi využijete zejména tehdy, pokud potřebujete odvlhčovač nechat delší dobu bez dozoru. S větším objemem nádrže se ale pojí také větší rozměry a vyšší hmotnost.

Hmotnost

Pokud potřebujete odvlhčovač používat ve více místnostech, zajímejte se také o jeho hmotnost případně možnosti manipulace. Domácí modely mívají do 15 kg a jsou vybavené madly či dalšími doplňky, které usnadňují jejich přenos.

Hlučnost

Odvlhčovače vzduchu patří ke středně hlučným přístrojům a tento parametry by vás měl zajímat tehdy, budete-li odvlhčovač používat například v ložnici, obývacím pokoji či v pracovně. Hlučnost odvlhčovačů se pohybuje od 35 do 50 dB, což je únosná míra hluku.

Funkce odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače mohou mít také různé funkce, které usnadňují jejich používání či údržbu. Některé jsou vybavené filtrací vzduchu či ionizátorem, které zbavují vzduch nejen vlhkosti, ale také nečistot. Vzduch je díky nim čistší a je výrazně snížené riziko vzniku plísní. Většina odvlhčovačů vzduchu disponuje displejem, který zobrazuje údaje o vlhkosti a nastavení přístroje, nebo časovačem, který umožňuje nastavit, kdy se má s odvlhčováním začít či skonči. Další zajímavé funkce odvlhčovače vzduchu jsou:

Regulace výkonu

Díky této funkci můžete výkon podle potřeby zvyšovat či snižovat. Čím vyšší výkon, tím účinnější odvlhčování a tím rychlejší vysoušení místnosti. Je ale nutné počítat s tím, že spolu s výkonem roste také hlučnost odvlhčovače a samozřejmě i jeho energetická spotřeba.

TIP: Spotřebu energie na vytápění ušetříte i tím, že zabráníte nechtěným únikům tepla. To nejčastěji z domu uniká skrze špatně těsnící dveře či okna. S jejich seřízením vám pomůže článek Špatné těsnění oken? Neztrácejte teplo zbytečně!

Díky odvlhčovačí vzduchu budete lépe dýchat

Režim pro sušení prádla

Zvýšená vlhkost je typická při sušení prádla v menší místnosti. Díky této funkci dokáže odvlhčovač vzduchu urychlit vysušení prádla a zároveň brání výraznému nárůstu vlhkosti v místnosti, kde se prádlo suší.

Systém proti zamrznutí

Tato funkce, často označovaná jako Anti Frost nebo Anti Freeze chrání odvlhčovač vzduchu proti zamrznutí v místnostech s nízkou teplotou. Tento problém se objevuje zejména tehdy, pokud je odvlhčovač používán za chladnějších dní v místnosti, ve které se netopí.

Automatické vypnutí při plné nádržce

U kondenzačních odvlhčovačů vzduchu je nutné pravidelně vylévat nádržku s vodou. Někdy se ale může stát, že zapomenete, a tato funkce zajistí, že se odvlhčovač automaticky vypne, pokud dojde k překročení limitu naplnění nádržky.

Indikace znečištění filtru

Některé odvlhčovače vzduch zároveň čistí od prachových částic a dalších nečistot. Ty jsou usazovány ve speciálních filtrech, které je ale nutné jednou za čas vyměnit. Díky této funkci budete filtry vždy vyměňovat včas, čímž zajistíte účinnou filtraci vzduchu a prodloužíte také životnost odvlhčovače.

Jak odvlhčovač vzduchu správně používat?

Správná manipulace s odvlhčovačem vzduchu je důležitá zejména pro jeho správné a účinné fungování. Vždy si pročtěte návod k obsluze a řiďte se pokyny v něm uvedenými. Při přenášení musí být odvlhčovač vždy v horizontální poloze a doporučuje se jej nechat před prvním zapnutím alespoň hodinu stát v klidu. Na odvlhčovač vzduchu nic nepokládejte a zajistěte, aby byly vstupní i výstupní otvory pro proudění vzduchu volné. Při používání odvlhčovače mějte v místnosti zavřená okna a zakryjte všechny vodní plochy v okolí (například toaletu), ze kterých se může odpařovat voda. A nezapomeňte pravidelně vylévat nádržku na kondenzovanou vodu.

Kam odvlhčovač vzduchu umístit?

Nejvyšší účinnost odvlhčování zajistíte také správným umístěním odvlhčovače. V případě, že potřebujete vysušit konkrétní stěnu nebo se zbavit plísně, umístěte odvlhčovač co nejblíže k postiženému místu. U odvlhčování celé místnosti je ideální postavení odvlhčovače uprostřed místnosti, odkud má odvlhčovač nejlepší přístup do všech částí a kde nejvíce proudí vzduch. Doporučená minimální vzdálenost, v jaké by měl odvlhčovač stát od zdí, je alespoň 1 metr. Přístroj také neumisťujte poblíž zdrojů tepla a je-li to možné, postavte ho tak, aby měl kolem sebe dostatek volného prostoru a neclonil jej třeba nábytek.


TOP 5 odvlhčovačů vzduchu

Vysoká vlhkost vzduchu v místnosti poškozuje stěny a strop a může vést k vážnému narušení jejich struktury. Způsobuje také vznik plísní, které jsou zdraví nebezpečné. Odvlhčovač vzduchu je účinný pomocník, který vám pomůže zajistit ideální míru vlhkosti, kdekoliv je potřeba. Některé modely dokonce fungují i jako ionizátor nebo čistička vzduchu. Odvlhčovače vzduchu jsou navíc malé přístroje, které nemají příliš vysokou spotřebu energie. A díky tomu, že při ideální vlhkosti v místnosti nebudete muset tolik větrat ani topit, mohou vám pomoci snížit náklady na energie.

TrueLife DH5 Touch

Odvlhčovač vzduchu Truelife Dh5 Touch
Zdroj: MALL.cz

Odvlhčovač vzduchu TrueLife DH5 Touch dokáže odstranit až 12 litrů vody za den a díky integrovanému uhlíkovému filtru slouží také jako čistička vzduchu. Kapacita nádrže na vodu je 2,5 litru a přístroj vás automaticky upozorní na její naplnění. Součástí balení je navíc hadička na odvod vody, kterou lze připojit k nádržce a mít tak odvlhčovač puštěný nepřetržitě. Odvlhčovač vzduchu TrueLife DH5 Touch je vybavený LED displejem s dotykovým panelem, časovačem, nočním režimem i speciálním režimem pro sušení prádla. Díky automatickému režimu vlhkosti si nastavíte ideální vlhkost v místnosti a odvlhčovač vzduchu TrueLife DH5 Touch se o vše postará za vás. Nechybí ani funkce AirFrost či automatické odmrazování, které přístroj chrání před námrazou. U odvlhčovače si můžete vybrat ze dvou režimů proudění vzduchu. Jednoduchá je také jeho údržba či manipulace s ním, a to díky integrovaným kolečkům a rukojeti.

Technické parametry produktu TrueLife DH5 Touch

VlastnostSpecifikace

Typ 

kondenzační

Příkon 

210 W

Odvlhčovací výkon 

12 l/24 h

Objem kondenzační nádrže 

2,5 l

Hlučnost 

37 dB

Hmotnost 

11 kg

Klady a zápory produktu TrueLife DH5 Touch

Klady (+)Zápory (-)

+ součástí balení je i hadička pro odvod vody

+ noční režim

+ AirFrost

+ režim pro sušení prádla

+ funguje i jako čistička

Obchody, kde koupíte produkt TrueLife DH5 Touch


DOMO DO343DH

Odvlhčovač vzduchu Domo Do343dh
Zdroj: Alza.cz

Odvlhčovač vzduchu DOMO DO343DH je vybavený automatickým měřením vlhkosti v místnosti a naměřeným výsledkům automaticky uzpůsobí své nastavení. Díky integrovanému omyvatelnému filtru jej lze používat i jako čističku vzduchu. Veškeré nastavení se zobrazuje na dotykovém panelu, přes který se odvlhčovač vzduchu DOMO DO343DH také ovládá. Přístroj nabízí 4 režimy: odvlhčování, který udržuje nastavenou míru vlhkosti, nepřetržité odvlhčování, který udržuje maximální výkon do naplnění nádrže na vodu, chytré odvlhčování, při kterém pracuje přístroj zcela automaticky a vlhkost udržuje v ideálních hodnotách 45-55 %, a režim pro vysoušení prádla. Odvlhčovač vzduchu DOMO DO343DH má výkon odvlhčování 20 litrů za den a je vhodný do místností o velikosti do 75 m2. Je vybavený signalizací naplněné nádržky, automatickým vypnutím při naplněné nádržce a časovačem.

Technické parametry produktu DOMO DO343DH

VlastnostSpecifikace

Typ 

kondenzační

Příkon 

440 W

Odvlhčovací výkon 

20 l/24 h

Objem kondenzační nádrže 

3 l

Velikost místnosti 

75 m2

Hlučnost 

39 dB

Hmotnost 

13,8 kg

Klady a zápory produktu DOMO DO343DH

Klady (+)Zápory (-)

+ funguje i jako čistička

– bez nočního režimu

+ 4 režimy odvlhčování

– bez ochrany před zamrznutím

+ automatické vypnutí při plné nádržce

+ dotykový displej

+ časovač

Obchody, kde koupíte produkt DOMO DO343DH


Trotec TTK 66 E

Odvlhčovač vzduchu Trotec Ttk 66 E
Zdroj: Vzdusin.cz

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 66 E je vybavený omyvatelným filtrem, který zachycuje hrubé částice a chrání přístroj před poškozením, čímž také prodlužuje jeho životnost. Odvlhčovací výkon přístroje je 24 litrů za den a je ideální do místnosti o velikosti 50 m2. Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 66 E má nádrž na vodu o objemu 3 litry a nechybí ani automatické vypnutí v případě jejího naplnění. Přístroj je dále vybavený časovačem, odloženým startem a režimem pro sušení prádla. Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 66 E má také funkci automatické udržování vlhkosti, díky které se vypíná a zapíná pouze podle potřeby, čímž šetří spotřebu energie. Kolečka, úchyty a držák na přívodní kabel (který je dlouhý 1,6 m) usnadňují přenosnost odvlhčovače a manipulaci s ním.

Technické parametry produktu Trotec TTK 66 E

VlastnostSpecifikace

Typ 

absorpční

Příkon 

440 W

Odvlhčovací výkon 

24 l/24 h

Objem kondenzační nádrže 

3 l

Velikost místnosti 

50 m2

Hlučnost 

46 dB

Délka přívodního kabelu

1,6 m

Rozměry 

51 × 35 × 24,5 cm

Hmotnost 

15 kg

Klady a zápory produktu Trotec TTK 66 E

Klady (+)Zápory (-)

+ režim pro sušení prádla

– bez nočního režimu

+ časovač

– nefunguje jako čistička vzduchu

+ držák na přívodní kabel

– bez ochrany před zamrznutím

+ automatické udržování vlhkosti

+ automatické vypnutí při plné nádržce

Obchody, kde koupíte produkt Trotec TTK 66 E


Rohnson R-91110

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R 91110
Zdroj: Alza.cz

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-91110 odstraní ze vzduchu až 10 litrů za den a je vhodný do místností o velikosti do 45 m². Je vybavený kvalitním HEPA filtrem a prachovým filtrem a lze jej využít také jako ionizátor. Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-91110 se vyznačuje nízkou hlučností, a to díky ergonomickému systému proudění vzduchu. Nádrž na vodu má objem 2 litry a na její naplnění vás přístroj sám upozorní, poté se také vypne. Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-91110 nabízí 2 rychlosti ventilátoru, je vybavený časovačem, funkcí Turbo určenou pro sušení prádla, funkcí nepřetržitého chodu a také funkcí Anti-frost, která přístroj chrání před zamrznutím. Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-91110 jako chladivo využívá typ R290, který je ekologický. Přístroj je možné přesouvat díky integrovaným kolečkům a manipulace s ním je velmi jednoduchá díky praktické rukojeti. Součástí balení je také hadice pro nepřetržitý odvod vody z nádržky.

Technické parametry produktu Rohnson R-91110

VlastnostSpecifikace

Typ 

kondenzační

Příkon 

175 W

Odvlhčovací výkon 

10 l/24 h

Objem kondenzační nádrže 

2 l

Velikost místnosti 

45 m2

Typ chladiva 

R290

Hlučnost 

37 dB

Délka přívodního kabelu

1,7 m

Rozměry (v, š, h) 

43,4 × 26,8 × 22 cm

Hmotnost 

9,9 kg

Klady a zápory produktu Rohnson R-91110

Klady (+)Zápory (-)

+ displej

– bez indikace výměny filtru

+ ionizátor

– nefunguje jako čistička vzduchu

+ součástí balení je i hadička pro odvod vody

+ Anti-frost

+ režim sušení prádla

Obchody, kde koupíte produkt Rohnson R-91110


Concept OV1110

Odvlhčovač vzduchu Concept Ov1110
Zdroj: MALL.cz

Odvlhčovač vzduchu Concept OV1110 je velmi lehký a kompaktní a hodí se do koupelen a menších místností do velikosti 15 m2. Disponuje odvlhčovacím výkonem 300 ml za den a nádrží na vodu o objemu 600 ml. Po jejím naplnění se rozsvítí kontrolka a odvlhčovač se automaticky vypne. Odvlhčovač vzduchu Concept OV1110 je vybavený režimem pro sušení prádla a dotykovým panelem s LED podsvícením. Díky svým malým rozměrům je velmi tichý a má také nízkou spotřebu energie. Jeho velkou výhodou je také jeho atraktivní vzhled.

Technické parametry produktu Concept OV1110

VlastnostSpecifikace

Typ 

absorpční

Příkon 

23 W

Odvlhčovací výkon 

0,3 l/24 h

Objem kondenzační nádrže 

0,6 l

Velikost místnosti 

15 m2

Hlučnost 

35 dB

Rozměry 

14,6 × 14,6 × 22,6 cm

Hmotnost 

0,9 kg

Klady a zápory produktu Concept OV1110

Klady (+)Zápory (-)

+ nízká hlučnost

– nefunguje jako čistička vzduchu

+ lehký a kompaktní

– bez ionizátoru

+ režim pro sušení prádla

– bez časovače

+ panel s LED podsvícením

– bez displeje

+ automatické vypnutí při plné nádržce

Obchody, kde koupíte produkt Concept OV1110

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..