Citrusovou kúru využijete v kuchyni, doma i na zahradě

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.5 úžasných způsobů, jak jde využít citrusová kúra

Už nevyhazujte slupky od citrusů, ale naučte se je prakticky využít. Citrusová kúra vám poslouží v domácnosti i na zahradě, pomůže s úklidem či provoní dům. Díky ní můžete ušetřit peníze a možná vás překvapí, jaké výsledky může využití citrusové kúry přinést.

Jaké citrusy lze použít?

Použít lze téměř jakákoliv citrusová kúra od pomerančové, mandarinkové, grapefruitové přes limetkovou a citronovou až po kúry exotičtějších a méně typických druhů citrusů jako je kumkvat či pomelo. Důležité je, aby byla citrusová kúra před použitím důkladně umytá. Máte-li tu možnost, dejte přednost citrusům, které byly šetrně ošetřené bez použití chemických agresivních postřiků. U ovoce jako jsou citrusy, které mají tvrdší kúru (na rozdíl například od jablek), často nestačí k odstranění chemikálií důkladné umytí. Proto pokud nemáte k dispozici bio citrusy, raději jejich kúru nepoužívejte a rozhodně ji nekonzumujte.

Jak se dá využít citrusová kúra?

I když je každý citrus specifický, většina se dá použít pro stejný účel. Pokud vám tedy doma někdy zbyde citrusová kúra, podívejte se na následující tipy, jak ji využít, a nechte se inspirovat.

1. Použijte citrusovou kúru při vaření

Všechny typy citrusové kúry se dají krásně využít v kuchyni při přípravě chutných pokrmů i nápojů. Použijte citrusovou kúru k ochucení čisté vody, která tím získá zvláštní jemně nakyslou chuť. Pro ještě více osvěžení dejte džbán s vodou a citrusovou kúrou na chvíli vychladit do ledničky. Kandovaná citrusová kúra je lahodnou a zdravou dobrotou a z citrusových kúr se dají připravit chutné džemy, marmelády, chutney a nebo pikantní omáčky. Citrusovou kúru můžete přidat i jako ozdobu a na provonění do salátů nebo k pečenému masu. Skvělý a plný vitamínů je citrusový čaj, který připravíte snadno zalitím citrusové kúry vroucí vodou. Nebo přidejte citrusovou kúru do obyčejného černého čaje či do smoothie a obohaťte je o pořádnou nálož vitamínů. V kuchyni můžete kúru z citrusů využít ale i jinak: přidejte kúru do nádoby s hnědým cukrem, který díky ní jen tak neztvrdne.

Zbytky od citrusů mají všestranné využití

TIP: Milujete smoothie? Pořiďte si výkonný smoothie mixér, se kterým je jejich příprava snadná a rychlá. Jak vybrat ten nejlepší vám poradí náš článek Smoothie mixér vám pomůže s vaší denní dávkou vitamínů.

2. Jak se dá citrusová kúra využít v domácnosti?

Citrusová kúra skvěle hoří a dá se proto v zimě použít jako podpal do kamen. Nejčastěji ji ale využijete jako zdroj úžasné vůně. Vložte citrusovou kúru do sáčku a umístěte ho do skříně s oblečením. Nebo do šuplíku se spodním prádlem či do koše na špinavé prádlo. Citrusová kúra tlumí nepříjemné pachy a nebudete se tak špinavému prádlu muset vyhýbat obloukem. Z citrusové kúry můžete udělat také potpourri. Usušte ji do křupava, nahrubo namelte a přidejte do potpourri, kde bude fixovat vůni ostatních složek. Namletá citrusová kúra se může použít i do koupele místo pěny či soli. Koupel bude nejen exoticky a svěže vonět, ale kúra z citrusů omladí a projasní také vaši pokožku i vlasy. Po takové koupeli pocítíte nával nové energie, radosti ze života a skvělé nálady.

3. Citrusovou kúru využijete i v kompostu

Citrusovou kúru nasekejte, aby se rychleji rozkládala, a přidejte do kompostu. Kompost nebude tolik zapáchat a podle některých teorií mohou kúry z citrusů urychlit rozklad ostatních složek. Ale pozor, existují také teorie, které tvrdí, že citrusová kúra rozklad naopak zpomaluje. Pořádná vědecká studie na toto téma ještě nevznikla, tak kompost s kúrou z citrusů pozorujte a dejte nám když tak vědět, jak to ve skutečnosti je. Citrusová kúra v kompostu vám ale rozhodně pomůže držet od něj dál některé chlupaté škůdce.

Citrusovou kúru využijete v kuchyni, doma i na zahradě

4. Použijte citrusovou kúru na čištění

Citrusová kúra je skvělým pomocníkem při čištění připálených hrnců. Odstraní ale skvrny i z porcelánového nádobí a rozjasní kovové hrnce či jakýkoliv jiný kovový kus ve vaší domácnosti. Kúra z citrusů vám pomůže odstranit nepříjemný zápach z odpadkového koše a využít ji můžete také na odstranění nečistot jako je bahno a jiná špína z bot. Citrusová kúra vám pomůže také při čištění zubů. Žvýkejte ji, osvěžte svůj dech a nechte v ústech působit její zdraví prospěšné složky. Nebo kúru namelte na prášek a buď smíchejte se stejným množstvím jedlé soli, nebo přidejte jen tak do zubní pasty. Vaše zuby budou jasnější a v ústech zůstane po čištění úžasná svěží chuť. Trochu citrusové kúry můžete také přidat do pánve s vodou a nechat povařit. Domem se po chvíli začne linout příjemná citrusová vůně, která zvýrazní jeho čistotu a útulnost.

TIP: Zajímají vás i další tipy a triky, jak si usnadnit úklid domácnosti? Přečtěte si náš článek 16 tipů, jak na rychlý a snadný úklid a zpříjemněte si tuto jinak poměrně otravnou činnost.

5. Citrusová kúra vám pomůže i se škůdci

Rozmixujte citrusovou kúru a smíchejte ji s hrnkem teplé vody. Pokud tuto směs nalijete do mraveniště, které vás trápí na zahradě, budete mít brzy po problémech. Citrusovou kúrou můžete také natírat listy svých rostlin a odradit tím některé škůdce. Zejména kočky nemohou citrusům přijít na chuť, takže je citrusová kúra skvělým řešením, jak znemožnit vstup na zahradu či do domu nepovolaným návštěvníkům. Citrusová kúra je také skvělým repelentem. Potřete s ní pokožku a komáři a jiný otravný hmyz nebude mít šanci. A v neposlední řadě funguje usušená citrusová kúra v šatních skříních jako úžasná ochrana proti šatním molům.

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..