Jaká je nejlepší stavební technologie pro rodinný dům?

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Stavební technologie – jak si vybrat tu nejlepší?

Chystáte se stavět dům, máte koupený pozemek, zařízena všechna potřebná povolení a můžete se pustit do stavby. Jenže při pohledu na různé stavební technologie nevíte, která je pro vás ta nejlepší? V tomto článku se podíváme na kloub těm nejběžnějším a posvítíme si na jejich hlavní klady i zápory.

Jaká je nejlepší stavební technologie pro rodinný dům?

Konzultace s profesionálem se vyplatí

Technologie celkově se velmi rychle vyvíjejí a ani stavební technologie nejsou výjimkou. Přicházejí nové a ty, které se ještě donedávna těšily velké oblibě, už se příliš nepoužívají. Stavební technologie je důležité volit podle svých preferencí a především možností. Je ale také důležité vědět, že každá stavební technologie má svá specifika, která mají vliv na to, kdy je vhodné kterou použít. Při jejím výběru musíte brát ohled také na lokalitu, kde budete stavět, a její vlastnosti. Stavební technologie se nevybírá snadno a je-li to možné, svěřte její výběr raději do rukou odborníka, ať už projektanta či architekta. Opravdu dobré stavební firmy vám v tomto ohledu samy nabídnou cenné informace. V tomto článku vám představíme nejběžnější stavební technologie a jaké jsou jejich výhody i nevýhody. Můžete si díky tomu vytvořit alespoň základní představu o tom, která z nich by vám nejvíce vyhovovala.

Podle jakých kritérií stavební technologie vybírat?

Je nasnadě, že se budete pří výběru vhodné stavební technologie řídit především pořizovacími, případně také provozními náklady. Vlastností, na které byste si měli dát pozor, je ale více. Jak už jsme zmínili výše, je důležité si uvědomit specifika lokality, ve které budete stavět. V jaké oblasti se nachází, jaká rizika zde hrozí? Velmi oblíbená stavební technologie je například zdění z pórobetonových tvárnic, které se ale kvůli svým vlastnostem nehodí použít tam, kde je vysoké riziko přívalových dešťů či dokonce záplav. Dále vybírejte stavební technologie s ohledem na to, jakým způsobem budete dům vytápět či klimatizovat. Zajímat by vás mohla také tzv. tepelná akumulace použitých stavebních materiálů. Ta vypovídá o tom, jak je v sobě materiál schopný udržovat teplo/chlad. Materiály s nízkou tepelnou akumulací se rychle vytopí, ale také velice rychle chladnou. Ty, které mají tepelnou akumulaci vysokou, poskytují stálejší teplotu a bez výrazného kolísání a teplotních výkyvů.

TIP: Plánujete také zahradní bazén? V našem článku Horké letní dny se blíží! Pořiďte si na zahradu bazén! se dozvíte vše, co byste měli vědět předem.

Nejběžnější stavební technologie

Stavebních technologií existuje větší množství a každá má své klady a zápory. Nejzákladnějším dělením, které vám může usnadnit výběr, je to, zda dáte přednost stavbě z jednotlivých stavebních prvků (cihly, tvárnice apod.), nebo stavbě smontované z prefabrikovaných celků. Druhá možnost je o něco rychlejší a jednodušší, dá se ale provádět jen s určitými materiály, jejichž vlastnosti vám nemusí vyhovovat. Podívejte se proto na seznam nejběžnějších stavebních technologií, projděte si pečlivě jejich vlastnosti a sami si určete, co vám vyhovuje nejlépe. Možná budete muset sáhnout ke kompromisům, všechny následující stavební technologie ale nabízí různorodé možnosti využití a kvalitní stavební firma vám jistě poradí. Podle odborníků se dále doporučuje zvolit stejný zdící materiál na obvodové, nosné i nenosné stěny a příčky. Stavební technologie a materiál zvolené už od začátku a promyšlené do posledního detailu realizace vám usnadní a výrazně urychlí celou výstavbu vašeho domu snů. Jaké stavební technologie jsou tedy k dispozici?

Jaké stavební technologie jsou nejlepší?

Dřevostavba

Základem je kvalitní dřevo, které musí být zcela homogenní a dostatečně vysušené, aby dále nijak nepracovalo, nebo jen minimálně. Jinak hrozí vznik prasklin a mezer, které budou snižovat izolační vlastnosti a mohou narušovat celkovou stabilitu stavby. Dřevostavba se skládá z řeziva a lepených dílů. Lepené prvky jsou kvalitnější, ale také dražší, proto se na výstavbu používají v kombinaci s levnějším řezivem. Lepené díly se využívají v těch částech konstrukce, která je nejvíce namáhána. Dřevostavbu lze postavit buď s pomocí klasických tesařských postupů, což je poměrně pracné a drahé, nebo si vybrat z některého systému montovaných staveb. Tento způsob je velmi rychlý a právě rychlost této stavební technologie je jedním z důvodů, proč se dřevostavby těší stále větší oblibě. V zahraničí je tato stavební technologie jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších pro novostavby. A také u nás obliba dřevostaveb vzrůstá a stále více lidí jí dává přednost před jinými technologiemi. Novostavby jsou ale poměrně drahé, takže je zde také alternativa pronájmu bytů a dokonce i domů.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Dřevostavba je oblíbená i díky přírodnímu materiálu, z kterého je vyrobena. Dřevo se navíc ze všech stavebních materiálů nejsnadněji recykluje. Další skvělou vlastností této stavební technologie je rychlost její výstavby. Dřevostavby mají vysokou tepelnou izolaci, a to i přesto, že jejich stěny jsou poměrně tenké. Dřevo nemá ale příliš dobrou tepelnou akumulaci a kvůli slabé zvukové izolaci je nutné tento materiál při stavbě doplnit o další izolační systémy. Tato stavební technologie se navíc nevyznačuje příliš vysokou životností, neboť dřevo je živý a stále pracující materiál. Čím kvalitnější dřevo je použito, tím déle dřevostavba vydrží. Nejzásadnější je důkladná ochrana dřeva před vlhkostí či přímým kontaktem s vodou. Opravdu kvalitní dřevostavba může vydržet i více než 100 let, přesto se uvádí, že v průměru je její životnost nižší než například u zděných cihlových domů. Jistou nevýhodou této stavební technologie je také její vyšší pořizovací cena, která se však s rostoucí oblibou snižuje.

TIP: Potřebujete inspiraci při plánování rozmístění jednotlivých místností? Možná vám pomůže náš článek Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej.

Hrázděná stavba

Hrázděný systém se používá zejména u dřevostaveb. Jedná se o stavební technologii, při které se nechává konstrukce domu odhalená a zcela viditelná. Konstrukce je ze dřeva a výplň mezi jednotlivými dřevěnými trámy je zděná. Výhodou hrázděné stavby je tak především estetika. Hrázděná konstrukce je totiž zcela jedinečná nejen zvenku, ale také zevnitř, kde dodává oživení každé jednotlivé místnosti. Velmi důležité je však dokonalé řemeslné zpracování, které vyžaduje vyšší prvotní investici. Jelikož jsou hrázděné stavby ze dřeva, nijak výrazně se neliší od dřevostaveb. Rozdíl je patrný především na první pohled. Hrázděné stavby byly velmi oblíbené v minulosti a dnes se kvůli větší míře záporů už příliš nestaví. Tato stavební technologie postupně ustupuje jiným technologiím, které jsou ekonomičtější a praktičtější.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Vlastnosti hrázděných staveb jsou velmi podobné vlastnostem dřevostaveb. I přes vyšší náročnost zpracování jsou hrázděné stavby poměrně rychle postavené. Jejich největší výhodou je ale především jejich vzhled, který je tvořen pravidelnou sítí čtverců a obdélníků tvořených dřevěnými rámy. Vzhledem k nárokům na statiku domu je nutné použít masivnější profily, což zvyšuje riziko požáru. Také hrázděné stavby mají nízkou tepelnou akumulaci a zvukovou izolaci, pořizovací náklady této stavební technologie jsou poměrně vysoké a sehnat řemeslníka, který by ji bez problému zvládl, rovněž není nic lehkého. Dřevo je ale krásný a praktický materiál, stavba hrázděných domů nevyžaduje žádné náročné stavební práce ani využití těžké stavební techniky.

Nejběžnější stavební technologie a jejich plusy a mínusy

Rámová stavba

Tato stavební technologie také využívá jako hlavní materiál dřevo. Z řeziva je vyrobena tyčová kostra, která je doplněna pláštěm z desek rovněž na bázi dřeva. Nosný obdélník je tedy tvořen dvěma prahy (horním a spodním) a svislými sloupy na krajích. Dřevěná tyčová kostra přenáší zatížení ze střechy a také sloupů mezi patry, plášť z dřevěných desek přenáší zatížení vodorovné, které je způsobené větrem a výztužnými silami. Stavební technologie rámových staveb využívá prefabrikáty, její montáž je tak co nejjednodušší a nejrychlejší. U montovaných dřevostaveb se konstrukce nejdříve postaví ve výrobní hale, poté se rozmontuje a postaví se na určeném místě. V případě rámových staveb se konstrukce domu staví až přímo na místě. Díky tomu nejsou k použití této stavební technologie zapotřebí velké výrobní haly a mohou ji nabízet i menší stavební firmy.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Rámové stavby jsou postavené velmi rychle, montáž je navíc čistá a suchá, lze ji tedy provádět i v zimě a není k ní vyžadována těžká technika. Úklidové práce nejsou rovněž nijak náročné a potřebné materiály jsou snadno dostupné. Díky použití prefabrikátů, které jsou navíc často vyráběny sériově, jsou sníženy pořizovací náklady. Opět je zde použito jako stavební materiál dřevo, a tak má i tato stavební technologie nevýhody v podobě nižší tepelné akumulace a zvukové izolace.

TIP: Ještě stavíte, ale už vás trápí úvahy nad pojištěním domácnosti? V našem článku 9 otázek a odpovědí o pojištění domácnosti se dozvíte vše potřebné!

Skeletová stavba

U této stavební technologie je nosná kostra neboli skelet stavby, zatímco obvodové stěny jsou nenosné, nepřenáší zatížení a fungují pouze jako ochrana a výplň. Tato stavební technologie využívá hned několik materiálů. Skelet stavby může být ze dřeva, nebo z oceli. Výplňové stěny jsou pak velmi často zděné. Dřevěné skeletové stavby vychází z hrázděných staveb a stejně jako ony byly využívány především v minulosti. V moderní době se tato stavební technologie používala především při výstavbě větších objektů a průmyslových hal, postupně se ale začíná využívat také při stavbě rodinných domů.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Ať už je skeletová stavba ze dřeva či oceli, nepoužívají se při její stavbě pojící hmoty. Dřevěné prvky jsou tesané a vzájemně spojené tesařskými spoji, části ocelového skeletu se k sobě šroubují. Ocel je oproti dřevu mnohem lehčí a její použití přináší celou řadu výhod. Skeletová stavba se montuje až na místě a i tato stavební technologie se obejde bez těžké stavební techniky. Je tedy ideální tam, kde lze ke stavbě využít pouze lidskou sílu. Skeletové stavby lze stavět za jakéhokoliv počasí a v kterékoliv roční době, její realizace je velmi rychlá a stavba je navíc obyvatelná ihned po dokončení. Díky tomu, že nejsou obvodové stěny nosné, lze si pohrát s rozmístěním místností a také s finálním tvarem a podobou stavby, což z ní dělá favorita mezi architekty. Skeletová stavba využívá systém izolací, díky kterým je dostatečně tepelně i zvukově odizolována.

Nej stavební technologie pro váš dům snů

Zděná stavba z cihel

Zděné cihlové stavby patří u nás k nejrozšířenějším. Samotná stavební technologie se v průběhu let příliš nezměnila, velkým vývojem však prošel používaný materiál. Místo klasických pálených cihel se dnes používají cihelné bloky s otvory a póry. Ty mají za cíl jednak snížit hmotnost bloku a jednak zvýšit tepelnou izolaci tohoto systému. I tak je potřeba cihelné bloky doplnit ještě dalšími tepelně izolačními systémy (omítky, fasády apod.). K dispozici jsou také speciální broušené cihlové bloky, které mají zabroušenou ložnou plochu a díky tomu je při stavbě potřeba výrazně menší množství malty. Použití broušených cihlových bloků je navíc velmi jednoduché a nevyžaduje nijak velkou zručnost ani zkušenost. Cihelné bloky jsou zcela přírodní a tato stavební technologie je tak podobně oblíbená jako dřevostavba. Hrubou stavbu lze postavit jak suchou, tak mokrou cestou. Mokré zdění by však mělo přečkat alespoň jednu zimu, než bude stavba obyvatelná.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Zděná stavba z cihel má dobré zvukově izolační vlastnosti a také vysokou tepelnou akumulaci. Hlavní výhody a nevýhody záleží především na konkrétním použitém materiálu. Broušené cihlové bloky se velmi snadno používají a nespotřebujete při práci s nimi tolik malty jako u klasických pálených cihel či nebroušených cihlových bloků. Ty mají navíc nízký tepelný odpor, takže je nutné je doplnit o kvalitní dodatečnou izolaci, s čímž porostou pořizovací náklady. Celkově jsou pořizovací náklady oproti například dřevostavbám vyšší. Mnohem vyšší je ale také životnost, která u zděných staveb z cihel může být až několik století.

TIP: Kam se stavebním odpadem? To vám poradí náš článek Jak správně třídit odpad?

Zděná stavba z pórobetonových tvárnic

Pórobetonové tvárnice jsou alternativou k cihlovým blokům. Oproti cihlám jsou tvárnice lehčí a mají také nižší nosnost. Jejich tepelná akumulace je také nižší a zvuková izolace horší, oproti tomu mají však tvárnice mnohem lepší izolaci tepelnou. Nízká nosnost při výstavbě rodinného domu sama o sobě nevadí, je ale nutné dbát na správné provedení v místech, která jsou v domě nejvíce zatěžována. Pórobetonové tvárnice jsou vysoce nasákavé, takže vyžadují instalaci hydroizolace. I z toho důvodu je tato stavební technologie zcela nevhodná pro použití v místech, kde je riziko přívalových dešťů či v záplavových zónách. Pórobetonové tvárnice se velmi snadno opracovávají, je ale nezbytné, aby byla tato stavební technologie prováděná proškolenými a kvalifikovanými řemeslníky. Při použití tvárnic je potřeba jen malé množství malty, čímž je snížena doba potřebná k vyschnutí stavby. Tato stavební technologie se proto často používá v kombinaci s jinými suchými systémy (panelové stropy, podhledy, sádrokartonové příčky apod.).

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Pórobeton je materiál s vyšší nasákavostí, takže je při jeho použití nutná hydroizolace. S pórobetonem se snadno manipuluje, oproti cihle je výrazně lehčí. Díky tomu se tato stavební technologie hodí skvěle tam, kde není možné využít těžkou stavební techniku a kde je nutné spolehnout se převážně na lidskou sílu. Pórobeton se velmi snadno opracovává, ale pro manipulaci s ním je nutná přesnost a je určitě lepší svěřit stavbu do rukou odborníků. Tato stavební technologie vyžaduje jen malé množství malty a tenkou vrstvu omítky, což snižuje prvotní náklady. Stavba je celkově jednodušší než například u zdění z cihlových bloků, obecně vyjde také levněji a dokončovací práce jsou minimální. Pórobeton má oproti cihle větší tepelný odpor, ale nižší nosnost, tepelnou akumulaci a zvukovou izolaci.

Stavby domu se bát nemusíte

Ztracené bednění

Ztracené bednění se již delší dobu používá pro stavbu základů, případně oplocení. Tato stavební technologie se ale postupem času stává jednou z nejoblíbenějších i pro stavbu celého rodinného domu. Důvodem je zejména její nízká energetická náročnost a s ní spojené nízké provozní náklady stavby. Tato technologie není novinkou, ale zatímco kdysi se při stavbě používaly dřevěné desky, dnes se častěji sahá po betonových tvárnicích, které jsou duté. Jednotlivé tvárnice se k sobě spojí (nasucho, bez použití malty) a následně se vylijí betonem. Beton je sám o sobě velmi pevný, energeticky nenáročný materiál. Kvůli jeho vysychání se může protáhnout délka stavby, tato stavební technologie je ale jinak velmi nenáročná a oproti zdění je na ni potřeba mnohem méně pracovníků. U ztraceného bednění je velmi důležité, aby byl použit materiál či systém od jednoho výrobce na celou stavbu, tedy jak stěny, tak i stropy a příčky.

TIP: Trápí vás nadměrný hluk? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém najdete spoustu šikovných triků, jak odhlučnit byt či dům.

Jaké má tato stavební technologie výhody a nevýhody?

Beton má vysokou nosnost, tepelnou akumulaci i zvukovou izolaci. Má však nízkou propustnost par, a proto je nutné stavby postavené systémem ztraceného bednění častěji větrat. Tato stavební technologie vyniká vysokou pevností, jednoduchým a velmi přesným zděním, při kterém není nutné používat maltu. Stavba je díky tomu cenově příznivá a rychlá, prodlužují ji pouze technické přestávky kvůli zasychání betonu. Tento materiál vyniká také nízkou nasákavostí a je ideálním podkladem pro hydroizolaci či omítku, které na něj snadno nanesete, aniž byste museli podklad penetrovat. Levná je nejen stavba, ale díky nízké energetické náročnosti betonu a vysoké tepelné akumulaci jsou nízké i její provozní náklady. Systém ztraceného bednění je velmi variabilní, betonové tvárnice se dají použít jak svisle, tak vodorovně. Značnou nevýhodou této stavební technologie může být nutnost dopravit na místo stavby betonovou směs. Proto se na stavbu používá v lokalitách, kde je doprava betonu co nejsnadnější a nejrychlejší.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro stavbu domu

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..