Bazénové příslušenství pro více zábavy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Bazénové příslušenství pro ještě lepší letní osvěžení!

Jak si vybrat ten nejlepší bazén na zahradu už jsme vám poradili v jednom z našich minulých článků. V tomto se zaměříme na bazénové příslušenství, které si ke svému bazénu můžete pořídit. Nabízí se jich celá řada a slouží k různým účelům. Podívejte se, jak si užít ještě více zábavy, jak si usnadnit údržbu či obsluhu bazénu, jak ušetřit za energie či jak zvýšit bezpečnost bazénu.

Bazénové příslušenství pro více zábavy

Bazénové příslušenství je velmi široký pojem

Při pohledu na sortiment internetových obchodů nabízejících bazény a příslušenství k nim si můžete všimnout, že bazénové příslušenství se dá rozdělit do několika kategorií. Základní rozdělení spočívá pak především ve funkci, tedy v tom, k čemu bazénové příslušenství budete využívat. Můžete si pořídit krycí plachty či zastřešení bazénu, které vám usnadní údržbu bazénu a pomohou vám ušetřit za energie. Můžete si pořídit schůdky k bazénu či osvětlení pod vodu, které zvýší bezpečnost vašeho bazénu. Na trhu je k dostání spousta úžasných pomůcek, se kterými můžete v bazénu také sportovat. A pro ty, kteří se chtějí v bazénu především bavit, existuje obrovské množství vychytávek a zajímavých produktů, které se postarají o tu správnou vodní zábavu. Mezi bazénové příslušenství se řadí také přípravky a pomůcky pro úpravu vody v bazénu. Čištění vody ale budeme věnovat samostatný článek, ve kterém vám poradíme, jak udržet vodu v bazénu co nejdéle čistou a zdravou.

TIP: O pořádnou zábavu na zahradě se vám postará také trampolína! Jak vybrat tu nej vám poradí tento náš článek.

Jak vybrat to nejlepší bazénové příslušenství?

Protože je opravdu z čeho vybírat, může být někdy velmi obtížné pořídit si takové bazénové příslušenství, které nám bude dlouho a dobře sloužit, které nebude zbytečně drahé a které budeme opravdu využívat. V tomto článku vám představíme několik základních doplňků, které si lidé ke svému bazénu nejčastěji pořizují. Vysvětlíme si, k čemu slouží, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jak se liší jednotlivé modely, na co si dát při koupi pozor a podobně. Naší snahou je poskytnout vám dostatek informací, aby bylo vaše rozhodnutí co nejjednodušší. Některé z uvedených příslušenství mají vyšší pořizovací náklady a je proto dobré jejich výběru věnovat zvýšenou pozornost, abyste neutráceli zbytečně. Zkuste si na začátek udělat svou vlastní představu, co vám u vašeho bazénu chybí, co byste chtěli zlepšit a co jakkoliv změnit. Nebo bez čeho se naopak obejdete a za co se vám peníze rozhodně vydávat nechce. Možností je hodně, vybere si opravdu každý.

Bazénové příslušenství kupujte vždy pro daný model bazénu

Mezi bazénové příslušenství můžeme řadit i nafukovací lehátka, křesla či čluny, stejně jako nafukovací kruhy či rukávky pro malé děti, také různé vodní hračky, věci na potápění a plavání a spoustu dalšího. Je samozřejmé, že tyto doplňky si můžete pořídit bez ohledu na to, jaký bazén máte. Využijete je v nadzemním i zapuštěném, nafukovacím, velkém i malém. U jiného bazénového příslušenství je ale nutné znát konkrétní model bazénu, pro který je pořizujete. To platí zejména u krycích plachet, zastřešení či schůdků. V lepší případě vám nové zboží nebude na váš bazén pasovat, v tom horším riskujete i zranění. V kvalitních obchodech, ať už internetových, nebo kamenných, by vám měl být proškolený personál schopný poskytnout odborné poradenství. Nebojte se proto raději zeptat, pokud si nejste s čímkoliv jistí. Ačkoliv je léto opravdu za dveřmi, v některých případech se vyplatí věnovat více času pořádnému výběru, než pak litovat zbytečné koupě.

Bazénové příslušenství pro větší pohodlí

Krycí plachty ochrání váš bazén před znečištěním

Asi každý majitel otevřeného bazénu ví, jak náročná je jeho údržba a čištění od napadaných nečistot. A to nemluvíme o případě, že je v dosahu bazénu strom, z kterého se při sebemenším poryvu větru snáší na hladinu další a další nečistoty. Krycí plachta na bazén je rozhodně základní bazénové příslušenství, bez kterého se zkrátka neobejdete. Díky krycí plachtě nejen, že ušetříte čas sbíráním lístečků, hmyzu a dalších nečistot z vodní hladiny. Toto bazénové příslušenství pomáhá chránit vodu v bazénu a udržovat ji dlouhodobě čistou. Jakékoliv znečištění může mít totiž na její kvalitu a zdraví patrný vliv. Plachta na bazén může ale fungovat také jakou součást zabezpečení bazénu. Chrání členy domácnosti, návštěvníky případně i domácí mazlíčky před tím, aby do bazénu spadli. Krycí plachtu na bazén vybírejte velmi pečlivě a při výběru zohledňujte více kritérií než je pouze cena či vzhled. Krycích plachet je totiž na výběr opravdu hodně.

TIP: Jak vybrat nejlepší bazén? To se dozvíte v našem článku Horké letní dny se blíží! Pořiďte si na zahradu bazén!

Typy krycích plachet

Základní typy plachet na bazén slouží k zakrytí venkovních bazénů a to jak zapuštěných, tak nadzemních. Krycí plachty zabraňují vniknutí nečistot do vody, chrání před nechtěným pádem do bazénu a zabraňují také odpařování vody. Mají také mírné termoizolační vlastnosti, takže se díky nim udržuje voda v bazénu teplá. K ohřevu vody v bazénu se ale primárně používají krycí plachty solární. Solární plachta je speciální bublinková fólie, která rovněž brání vypařování vody z bazénu a zároveň chrání vodu v bazénu před nadměrným ochlazováním v průběhu chladnějších nocí. Je navíc schopná ohřát vodu v bazénu až o několik stupňů Celsia. Díky solární plachtě tak můžete ušetřit za další přístroje určené k ohřevu vody. Solární plachta ale není určená k dlouhodobému používání. Pro venkovní bazény je vhodné pořídit také speciální zimní plachtu. Ta má lepší termoregulační schopnosti než klasická krycí plachta a jejím používáním při zazimování bazénu výrazně prodloužíte jeho životnost.

Jak vybrat nejlepší krycí plachtu na bazén?

Základním parametrem je při výběru krycí plachty velikost bazénu. Pro malé bazény není nutné pořizovat zimní plachtu a také solární plachta je zbytečná, neboť voda v bazénech s menším průměrem se rychle zahřeje i bez ní. Pro větší typy bazénů je ale vhodné tyto plachty pořídit. Vyšší pořizovací náklady se vám brzy vrátí v podobě úspory na energiích, chemii nutné na úpravu vody a dalších prostředků a pomůcek. Pokud máte opravdu velký bazén, zauvažujte nad pořízením krycí plachty s navíjecím zařízením, která se vám bude mnohem lépe natahovat i sundávat. Každá krycí plachta na bazén by měla být vybavena několika drobnými dírkami, kterými odtéká případná dešťová voda, takže se neudržuje na plachtě a nezpůsobuje její propadání či dokonce protržení. Buďte při manipulaci s plachtou opatrní, abyste ji neponičili. A ačkoliv chrání před nechtěným pádem do bazénu, nejedná se o 100% zabezpečení a malé děti u bazénu bez dozoru nikdy nenechávejte.

Bazénové příslušenství může mít i dekorativní funkci

Pořiďte si zastřešení bazénu a prodlužte si koupací sezónu

Zastřešení bazénu má stejné funkce jako krycí plachty: chrání vodu v bazénu před nečistotami a přispívá k ohřevu vody. Voda je díky zastřešení o poznání teplejší než při použití klasické krycí plachty. Díky tomu se v bazénu můžete koupat nejen v létě, ale částečně už na jaře i na podzim. V zastřešeném bazénu se navíc můžete koupat téměř za jakéhokoliv počasí. Zastřešení bazénu je šikovné bazénové příslušenství, které vám rovněž usnadní údržbu bazénu i vody v něm. Jedná se sice o nákladnější příslušenství, pokud ale investujete do opravdu kvalitního zastřešení, bude vám dobře sloužit i několik let až desítek let. Vaše prvotní investice se vám navíc rychle vrátí díky financím ušetřeným za chemii a další pomůcky pro čištění vody. Ani výběr zastřešení bazénu nepodceňujte, v případě špatné koupě totiž nebudete schopní zastřešení dostatečně či dokonce vůbec využívat.

Na co se u zastřešení bazénu zaměřit?

U zastřešení bazénu hraje velkou roli výplň. Ta je vždy polykarbonátová a může být plná, nebo dutinková. Plná výplň lépe vypadá, je dražší a také náročnější na údržbu. Vodu v bazénu navíc ohřívá o něco méně než výplň dutinková. Ta je odolnější i vůči drobným odřením a škrábancům, není ale tak čirá a někomu se její vzhled může hodně nelíbit. Je však levnější, praktičtější a nabízí se ve více barevných provedeních. Velmi důležitá je také tloušťka výplně, která čím je vyšší, tím odolnější zastřešení je a tím lépe ohřívá vodu v bazénu. Výplň zastřešení by měla mít minimálně alespoň 1 centimetr. Dalšími důležitými parametry jsou kolejnice a kolečka. I u kolejnic je na výběr z více variant, a to pochozích a nepochozích. Po pochozích kolejnicích je možné posouvat zastřešení oběma směry a jsou navíc zapuštěné do podlahy. Kolečka musí mít ložiska, aby byla dostatečně odolná a vydržela opravdu dlouho.

Bazénové příslušenství, které se opravdu vyplatí

Počítejte s tím, že je nutné ponechat volný prostor v okolí bazénu na odsunutí zastřešení. Kolik místa přesně zabírá záleží na konkrétním modelu, doporučujeme však vyhradit alespoň tři metry. Čím více volného prostoru, tím pohodlnější a hlavně bezpečnější bude pohyb v okolí bazénu. U zastřešení si dále můžete vybrat, jak vysoké bude. I to má vliv na pohodlí a bezpečnost používání bazénu, neboť čím vyšší zastřešení je, tím více prostoru pod ním nabízí. I s nízkým zastřešením se dá ale v bazénu bez problémů pohybovat, a to s ohledem na jeho hloubku. U zastřešení dále nezapomínejte na pořízení bezpečnostní ochrany v podobě zámku. Ten ochrání bazén nejen před vstupem nezvaných hostů, a to i těch zvířecích, ale do bazénu nebudou mít přístup ani menší děti pohybující se zde bez dozoru. Zastřešení je velmi šikovné bazénové příslušenství, jehož pořízení se vám zcela jistě vyplatí, pokud investujete do opravdové kvality.

Bazénové příslušenství pro větší bezpečnost

Schůdky pro vyšší bezpečnost a pohodlí

Většina bazénů se bez schodů či schůdků neobejde. Nejedná se o bazénové příslušenství, kterému by většina zákazníků věnovala zvýšenou pozornost. To, jak kvalitní a správné schůdky či schody vyberete, má ale výrazný vliv na pohodlí bazénu, jeho bezpečnost a může také ovlivnit jeho celkový vzhled. I v tomto případě je na trhu k dostání celá řada různých schůdků a schodů, které se liší designem, způsobem provedení a samozřejmě také cenou. Při výběru bude hrát roli to, zda máte bazén nadzemní, nebo zapuštěný a jeho celková velikost. Schůdky či schody zajišťují bezpečný přístup do bazénu, proto jejich výběr raději nepodceňujte a nebojte se investovat do kvalitních produktů. Zkuste si představit, jak pohodlný a jistý bude přístup do bazénu s těmi schůdky či schody, které jste si vybrali. A berte v potaz také to, že do bazénu mohou mít v budoucnu přístup i lidé se zhoršenou pohyblivostí či opravdu malé děti.

TIP: Bezpečnost okolí bazénu vám pomůže zajistit také správné osvětlení. Více o něm v našem článku Jaké venkovní osvětlení zvolit?

Jak vybrat nejlepší schody do bazénu?

Pokud teprve budujete zapuštěný bazén, můžete si vybrat, zda necháte vybudovat i schodiště. To je nejlepší varianta, neboť si sami můžete určit, jak široké schody budou, kolik budou mít stupňů či jak daleko od sebe. Zohledňujte také, kolik místa zabudované schody zaberou a o kolik méně prostoru zbude na plavání. Schody by vás rozhodně neměly nijak ohrožovat ani snižovat pohodlný pobyt v bazénu. Do zapuštěného bazénu lze ale také pořídit nerezový žebřík, který sice není tak pohodlný, zabere však o poznání méně místa. V případě opravdu rozměrného bazénu se vyplatí pořídit jak zabudované schody tak nerezový žebřík a zvýšit tím počet přístupů. U nadzemního bazénu se jako jediné řešení nabízí bazénové příslušenství v podobě nerezových schůdků. Doporučujeme sáhnout po oboustranné variantě, která by měla být především dostatečně stabilní a bezpečná. Schůdky vždy vybírejte s ohledem na výšku bazénu, vrchní stupeň schůdků musí být přibližně v úrovni hladiny vody.

Bezpečnost je na první místě

Ať už vybíráte jakékoliv schůdky či schody, jedná se o bazénové příslušenství, u kterého je nutné dbát na jeho bezpečnost. Schůdky musí být opravdu dostatečně stabilní, aby byl pohyb na nich zcela bezpečný. Musí být pevné a nesmí hrozit, že by se převrátily a spadly do bazénu či na druhou stranu. Měly by být navíc dostatečně pevné a stabilní, aby je neshodil ani nečekaný pohyb například domácích zvířat či malých dětí. Pro vyšší bezpečnost přístupu do bazénu doporučujeme zvolit takové schůdky, jejichž stupně mají protiskluzovou úpravu a nehrozí riziko pádu. Schůdky by měly být vybavené opravdu pevným zábradlím nebo aspoň madly a dbejte také na to, aby jednotlivé stupně byly dostatečně dlouhé a široké. Ve chvíli, kdy bazén nikdo nepoužívá, je vhodné schůdky uklidit, zejména z dosahu menších dětí. Ze schůdků nesmí nic trčet ani vyčnívat a nezapomeňte si pohlídat jejich nosnost, kterou rozhodně nepřekračujte.

Užijte si pobyt u bazénu s kvalitním bazénovým příslušenstvím

Osvětlit bazén lze zvenčí i zevnitř

Osvětlení bazénu má několik funkcí, zejména podtrhuje vzhled bazénu a může mu dodávat punc originality, zároveň ale slouží jako bezpečnostní prvek. Dostatečně osvětlit je nutné zejména okolí a přístupové cesty k bazénu. Nemusíte osvětlovat celou cestu od domu až k bazénu, zajistěte ale takové osvětlení, aby byl bazén samotný jasně rozeznatelný i za tmy. Jen tak zajistíte, že po tmě do bazénu nikdo nespadne. Dostatečná viditelnost je ale nutná i při vstupu či výstupu z bazénu a stejně tak při plavání samotném, abychom viděli a věděli, kde plaveme a kolik máme prostoru kolem sebe. U bazénu je důležité osvětlit ostré hrany, tedy především okraje bazénu a všechny přístupové body. Myslete na to, jaké části bazénu by vás mohly při nedostatečném osvětlení překvapit, nebo v horším případě zranit, a osvětle je tak, aby byly jasně viditelné. Můžete si navíc vybrat jako bazénové příslušenství také dekorativní osvětlení okolí bazénu nebo vody.

Na co se při výběru osvětlení bazénu zaměřit

U osvětlení, které se nachází blízko vody, je velmi důležité dbát na stupeň krytí. To by mělo být alespoň IP67 pro světla nacházející se v okolí bazénu. Svítidla, která budou ponořena ve vodě do hloubky 1 metr, musí mít IP68, a svítidla ponořená hlouběji by měla disponovat stupněm krytí IP69, aby byla schopná odolat i vyššímu tlaku vody. Instalaci osvětlení do bazénu i jeho okolí raději svěřte odborníkovi, s kterým máte jistotu, že bude provedena dostatečně kvalitně a napájení osvětlení bude dostatečně chráněno před proniknutím vody. Dejte si pozor také na svítivost, aby vás osvětlení zbytečně neoslňovalo, ale aby bylo zároveň dostačující. Při výběru dekorativního osvětlení se můžete řídit jen a pouze svým vkusem a možnostmi. Na výběr je mnoho krásných a originálních vodě odolných podvodních svítidel. Pořídit si můžete také zajímavá plovoucí světla v podobě osvětlených předmětů, které se neponoří, ale budou krásně osvětlovat vodní hladinu bazénu.

Víte, co je to protiproud?

Protiproud je bazénové příslušenství, které se těší stále větší oblibě. Díky němu si totiž můžete dopřát kondiční plavání bez ohledu na to, jak velký bazén máte či zda je zapuštěný, nebo nadzemní. Voda v bazénu je přes čerpadlo poháněna do speciálních trysek, které ji chrlí v proudu do bazénu. Tento proud vytváří odpor, proti kterému můžete plavat na místě a vychutnat si tak tento pohyb, i když disponujete jen malým bazénem. U většiny protiproudů si navíc můžete nastavit požadovanou sílu výkonu a při jejím snížení tak budete mít příjemný proud, který je vhodný i pro menší děti či méně zdatné plavce. O síle protiproudu hovoří síla průtoku, která by se měla pohybovat okolo 50 až 70 m3 za hodinu. Silnější protiproudy jsou vhodné pro profesionální plavce, slabší pak využijí opravdu malé děti a hodí se také do menších nadzemních bazénů, které by silnější proud nemusely vydržet.

Bazénové příslušenství pro sport i zábavu

Velmi oblíbené bazénové příslušenství pro velké i malé plavce

Protiproud, pokud jej zvolíte již při výstavbě bazénu, vám může také pomoci ušetřit na nákladech. Pokud si totiž pořizujete bazén o větší velikosti právě proto, abyste v něm mohli také plavat, díky protiproudu vám postačí mnohem méně prostoru. Při budování nechte protiproud do bazénu zabudovat. Pro instalaci do již hotových bazénů jsou určené tzv. závěsné protiproudy, které je možné využít i v nadzemních bazénech. Vždy se informujte o tom, pro jak velký bazén je protiproud vhodný a zda váš bazén sílu zvoleného protiproudu snese. Výhodou závěsných protiproudů je také jejich nižší hmotnost a skladnost, takže je můžete zazimovat společně s bazénem. Protiproud nepatří mezi nejlevnější bazénové příslušenství. Jestliže však milujete plavání a ve vašem menším bazénu se mu příliš věnovat nemůžete, je protiproud ideální řešení. I ty s menším výkonem jsou zajímavou atrakcí, zejména pak pro děti, které si díky protiproudu pobyt v bazénu užijí o poznání lépe.

Vyzkoušejte aquafitness nebo aquajógu!

Cvičení ve vodě má celou řadu výhod. Díky tlaku, který voda na naše tělo vyvíjí, dochází k lepšímu posílení svalů, zároveň nás ale voda nadnáší, takže se klouby nemusí tolik namáhat. Ve vodě se dá navíc věnovat celé řadě sportů od fitness a jógy přes jízdu na kole a běh až po pole dancing. Některé vodní sporty zvládnete zcela bez pomůcek, pro jiné je dobré pořídit si vhodné bazénové příslušenství. Zařízení pro podvodní sporty najdete ve specializovaných e-shopech, kde vám také poradí, jak se používají, jak je instalovat či jak je udržovat. Cvičení ve vodě vám prospěje mnohem více než to „na suchu“. Velkou výhodou je také to, že vodní cvičení zvládnou lidé s menší fyzickou výdrží, zdatností či omezenou pohyblivostí. A k některým typům není ani nutné, abyste uměli plavat. Určitě vodní cvičení vyzkoušejte, uvidíte, že nebudete litovat!

Bazénové příslušenství pro opravdovou vodní zábavu

Většina lidí si bazén pořizuje proto, aby v něm mohli relaxovat, odpočívat a především se bavit. Bazén je ideální atrakce pro celou rodinu, která přináší zábavu velkým i malým. Bazénové příslušenství je skvělý způsob, jak si tuto zábavu ještě více zpestřit. Velkým hitem posledních let jsou nafukovací křesla či lehátka, která jsou nabízena v roztodivných barvách a zejména tvarech. Vodu v bazénu tak můžete brázdit na zádech obrovského jednorožce či na plátku pizzy. Pořídit si můžete třeba bezdrátový plovoucí reproduktor a udělat si pořádnou bazénovou party. K té patří také dostatek alko i nealko nápojů, které můžete mít ihned po ruce díky nafukovacímu plovoucímu baru. Malým dětem, které ještě nejsou v plavání tak zdatné, umožníte užívat si vodních radovánek díky plavacímu kruhu nebo rukávkům. I ty se vyrábí v různých designech pro holky i kluky. Bazénové příslušenství je skvělý způsob, jak si vychutnat čas strávený v bazénu opravdu naplno.

TIP: Podívejte se na seznam TOP hraček do vody, který najdete na konci našeho článku Jaké jsou nejlepší hračky pro děti?


Obchody, kde koupíte TOP bazénové příslušenství

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..