Jak na energeticky nenáročné bydlení

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Energeticky nenáročné bydlení aneb Jak šetřit peníze i přírodu

Ekonomičnost a ekologičnost jdou často ruku v ruce. Ať už chcete snížit ekonomickou náročnost svého bydlení, nebo brát větší ohled na životní prostředí, následující řešení pro energeticky nenáročné bydlení vám budou vyhovovat v každém případě.

Energeticky nenáročné bydlení – co to je?

Energeticky nenáročné bydlení je takové, které potřebuje co nejméně elektrické energie „zvenčí“. Můžete narazit také na pojem energeticky soběstačný dům, který je velmi podobný. Cílem takovéhoto bydlení je ušetřit za energie a tím šetřit také životní prostředí. Důvodů, proč si lidé energeticky nenáročné bydlení pořizují, je více. Ceny energií mohou prudce narůst a jak ukázaly poslední měsíce, tento trh není 100% stabilní. Pokud se však poohlédnete po řešeních pro energeticky nenáročné bydlení, tyto starosti vám alespoň částečně odpadnou. Těchto řešení je několik, nejčastěji se však mluví o dvou: tepelném čerpadlu a solární elektrárně. Každý z nich má své klady a zápory a především existuje více typů a druhů těchto zařízení, která se liší svými možnostmi. Jestliže se z jakéhokoliv důvodu i vy rozhodnete pro energeticky nenáročné bydlení, prostudujte si nejdříve danou tématiku sami, případně se obraťte na odborníky. Prvotní investice bývají opravdu vysoké a je důležité, aby se vám vyplatily.


Doporučujeme

Sunextra.Cz Logo Big

Nejlepší fotovoltaické systémy na klíč najdete na SunExtra.cz. Nezávazná konzultace zdarma, pomoc s vyřízením dotací, montáž, pravidelná údržba a servis – vše podle vašich individuálních požadavků a představ.


Vytápění hraje prim

Energeticky nenáročné bydlení je takové, které má co nejnižší možnou spotřebu energie. Tím hlavním, na co se vyplatí při vymýšlení energeticky nenáročného bydlení zaměřit, je vytápění. Právě to totiž stojí energie nejvíce a právě na něm se dá ušetřit nejlépe. Proto jsou stavby, které mají nízký nárok na energii, budovány tak, aby potřebovaly co nejméně vytápět. Jejich okna se, je-li to možné, orientují na jih, aby dovnitř proudilo světlo po co nejdelší možnou dobu. Energeticky nenáročný dům má co nejvíce kompaktní tvar, protože různé rohy či výklenky jsou na vytápění náročnější, a je také velmi dobře izolovaný, aby se teplo udržovalo uvnitř a neunikalo ven. I u takového domu je však vhodné zvážit ještě další způsoby, jak na vytápění potřebovat co nejméně energie. Tím v budoucnu ušetříte mnohem více peněz a i prvotní vyšší investice se vám mnohonásobně vrátí. Díky některým řešením navíc budete částečně energeticky soběstační.

TIP: Myslíme na vaše peněženky, a tak jsme pro vás připravili sérii článků o úsporách. Se snížením spotřeby elektřiny vám pomůže článek Úspora energie – jak na ni?

Energeticky nenáročné bydlení plánujte co nejvíce dopředu

Jestliže své vysněné bydlení máte zatím jen na papíře, jste ve výhodě. Způsobů, jak vybudovat energeticky nenáročné bydlení je mnoho, v podstatě všechny ale vyžadují nějaké stavební úpravy. Pokud se vám tedy podaří vše důležité naplánovat a připravit dopředu, máte vyhráno. Správné řešení zvolené hned na začátku vám do budoucna může ušetřit spoustu peněz i problémů. Způsobů, jak dům ekonomicky (i ekologicky) vytápět je mnoho a konkrétní výběr záleží na vašich možnostech a požadavcích. Při výběru vhodného způsobu přemýšlejte nad tím, kolik můžete do řešení investovat. Počítejte s tím, že některé způsoby jsou ve fázi pořízení nákladné, jejich provozní náklady jsou ale minimální a návratnost velká. Naopak některá levnější řešení vám pomohou ušetřit na začátku, dále je s nimi ale více problémů než radosti. Věnujte výběru proto dostatek času a energie, rozhodně se vám to vyplatí. Zvažte nejen své možnosti, ale také požadavky, které budete na energeticky nenáročné bydlení mít.

Co je to energeticky nenáročné bydlení

Energeticky nenáročné bydlení využívá obnovitelné zdroje

Energeticky nenáročné bydlení pracuje s využitím vlastních zdrojů energie. Mezi těmito zdroji se nejvíce vyplatí zaměřit pozornost na obnovitelné zdroje a nejčastěji se pracuje se sluneční energií. Možností, jak tuto energii využít pro vytápění vašeho vlastního domova, je mnoho. V tomto článku se ale zaměříme na ty nejběžnější: tepelné čerpadlo a solární elektrárnu. Obě tato řešení mají své výhody i nevýhody a to, zda jsou pro vás vhodná, závisí na spoustě různých aspektů. V článku se na ně proto podíváme blíže a protože si některá témata zaslouží více prostoru, postupně budeme přidávat i další podrobnější články. Díky tomu byste měli mít dostatek informací a rozhodnutí, jaký typ vytápění pro vaše energeticky nenáročné bydlení je nejlepší, tak bude mnohem snadnější. Ani tepelné čerpadlo, ani solární elektrárna nepatří k nejlevnějším řešením. Dají se však jednoznačně považovat za nejúčinnější, nejjednodušší a za způsoby s největší návratností. Různé dotace navíc počáteční náklady mohou snížit.


Doporučujeme

Schlieger.Cz Logo

Nejlepší fotovoltaické elektrárny či tepelná čerpadla pořídíte v e-shopu Schlieger.cz. Všechny produkty jsou vlastní výroby a obchod zajišťuje také odbornou montáž a servis po celé České republice.


Tepelné čerpadlo

Princip fungování tepelného čerpadla je poměrně jednoduchý. Často se pro zjednodušení uvádí, že tepelné čerpadlo funguje jako lednička, akorát obráceně. Skládá se ze čtyř částí: z chladiva, výparníku, kompresoru a výměníku. Tepelné čerpadlo odebírá teplo ze zdroje, odkud proudí do chladiva a dále do výparníku. Zde se teplo odpaří a ve formě plynu je nasáto kompresorem, kde se stlačí a přitom dojde k jeho dalšímu ohřátí. Z kompresoru putuje teplo do výměníku, odkud je distribuováno do topného systému. Chladivo postupem chladne a kondenzuje, mění se tedy z plynu na kapalinu. Tato kapalina pak směřuje do výparníku, kde se odpaří a celý proces se takto neustále opakuje.

Komu se tepelné čerpadlo vyplatí?

Tepelné čerpadlo není nejlevnějším řešením, ale jeho návratnost se odhaduje na nejvýše 10 let a úspora nákladů se pohybuje okolo 60 %. Toto zařízení pomáhá s vytápěním domácností, přesněji řečeno pomáhá vám pokrýt tepelné ztráty vašeho domu. Aby se vám pořízení tepelného čerpadla opravdu vyplatilo, měly by tyto ztráty být co nejnižší. Při příliš velkém úniku tepla z domu byste si totiž museli pořídit opravdu hodně výkonné čerpadlo. Tím by vzrostly pořizovací náklady, zdražila by se vám také údržba a provoz a návratnost by se mohla prodloužit tak, že by se vám tepelné čerpadlo nemuselo vyplatit. Tepelné ztráty jsou u novostaveb nízké, problematické jsou z tohoto pohledu starší budovy, které je nutné nejdříve dostatečně zateplit. Pokud nevíte, jak vysoké jsou tepelné ztráty vašeho domu, nechte si provést tzv. energetický audit.

TIP: Více informací o energetickém auditu i o způsobech, jak zamezit únikům teplého vzduchu, najdete v článku Šetrná domácnost: šetříme teplo.

Ekologické i ekonomické bydlení

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Existují 4 typy tepelných čerpadel, které se liší podle zdroje, ze kterého odebírají teplo, případně i výsledného produktu, který je ohřívaný. Tím je nejčastěji voda a zdrojem tepla může být buď rovněž voda, nebo země a nebo vzduch. Existuje také tepelné čerpadlo, které teplo odebírá ze vzduchu a ohřívá nikoliv vodu, ale právě vzduch. To je však nejméně účinné a ze všech čtyř typů nejméně pořizované. Naopak k nejoblíbenějšímu typu tepelného čerpadla se řadí typ vzduch/voda. Teplo je odebíráno venkovní jednotkou ze vzduchu a do topného systému se dostává ohřátá voda. Instalace tohoto typu je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné větší stavební úpravy. Tepelné čerpadlo typu země/voda odebírá teplo ze země, a to buď pomocí hlubinného vrtu, nebo plošného kolektoru. Obě řešení vyžadují náročnější stavební úpravy a ne na každém pozemku je možné je provádět. Poslední typ tepelného čerpadla, voda/voda, je vhodný pro majitelé nemovitostí ležících v blízkosti zdroje vody.

Tepelným čerpadlům se podrobně věnujeme v tomto článku, ve kterém se na všechny výše zmíněné typy podíváme více do hloubky, řekneme si, jaký typ je pro koho nejvhodnější, jak tepelné čerpadlo vybrat, na co se zaměřit a na co si dát pozor a spoustu dalších informací, které vám pomohou s výběrem.

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo patří k oblíbeným řešením pro energeticky nenáročné bydlení zejména proto, že se snadno udržuje, má nízké provozní náklady, nepotřebuje tolik prostoru (alespoň některé typy) a snadno se ovládá i udržuje. Vyšší prvotní náklady se vám vrátí v průměru do 6 let, životnost tepelného čerpadla je ale přibližně až 20 let. Tepelné čerpadlo vám sice neumožní stát se zcela nezávislými na elektrické energii od dodavatele, pomůže vám ale náklady na její spotřebu výrazně snížit. Díky tomu ušetříte své peníze, budete mít jistotu, že pokud se něco stane s trhem s energiemi, máte svůj záložní zdroj, se kterým si nějakou dobu vystačíte, a pomáháte také životnímu prostředí. Dům s tepelným čerpadlem je tedy nejen energeticky nenáročné bydlení, ale také ekologicky nenáročné bydlení. Kromě vysokých prvotních nákladů se za nevýhodu tepelného čerpadla dá považovat vyšší hlučnost. Ta se ale liší model od modelu a navíc se dá vyřešit vhodnými stavebními úpravami.

Solární elektrárny

Solární elektrárny se někdy označují také jako fotovoltaické. Fotovoltaika je technologie využívající sluneční záření, které přeměňuje na elektrickou energii. Solární elektrárny tvoří speciální solární (fotovoltaické) panely složené z fotovoltaických článků. Solární elektrárny se liší převážně počtem solárních panelů, ze kterých jsou složené, a také potřebným příslušenstvím. Čím vyšší počet solárních panelů, tím vyšší energetická soběstačnost. Panely ale nejsou levné a může se stát, že byste vytvořenou elektrickou energii dostatečně nespotřebovali a investovali do panelů zbytečně. I při výběru solární elektrárny se proto vyplatí být opatrný a vše si důkladně nastudovat.

Solární elektrárny pro energeticky nenáročné bydlení

Komu se solární elektrárny vyplatí?

Ani solární elektrárny nejsou nejlevnější záležitostí. Jedná se ale o způsob úspory energie pro vaše energeticky nenáročné bydlení, který se opravdu do budoucna vyplatí. Pokud na solární elektrárnu nemáte při plánování stavby finance, můžete si připravit základy a solární panely s potřebným příslušenstvím pořídit později. Solární elektrárnu je sice možné nainstalovat i na již stojící dům, s instalací ale souvisí řada komplikací a je proto lepší a jednodušší udělat vše předem, když je dům ještě ve výstavbě. Solární elektrárna může být stejně jako tepelné čerpadlo druhotným zdrojem energie, zároveň ale může sloužit také jako jediný zdroj elektřiny. To, zda se vám solární elektrárna vyplatí, záleží na vašich finančních možnostech, ale také na tom, zda máte na střeše dostatek místa, kam solární panely umístit, či zda máte v domě možnost vyčlenit jednu místnost jako technickou a propojit ji se střechou. Aby se solární panely vyplatily, je dobré, pokud není dům stíněný.

Jak vybrat solární elektrárnu?

Solární elektrárny se liší počtem solárních panelů, případně potřebným příslušenstvím. To, jaký typ či kolik panelů byste si měli pořídit, záleží především na vašich finančních možnostech a také vašich požadavcích. V případě, že vám stačí jen menší solární elektrárna, která by vám ulevila od nákladů na elektřinu od dodavatele a pokryla energetické nároky několika domácích spotřebičů, vystačíte si přibližně s 5 solárními panely, které vás spolu s dalším příslušenstvím přijdou průměrně na 15 000 Kč. Od 50 000 Kč si můžete pořídit hybridní solární elektrárnu, na kterou lze navíc využít státní dotace. Tato elektrárna se skládá z 10 a více solárních panelů a dokáže pokrýt většinu spotřeby elektřiny v domácnosti. Posledním typem je pak tzv. ostrovní solární elektrárna, která vám zajistí naprostou energetickou soběstačnost. Takové řešení ale stojí minimálně 100 000 Kč a pojí se s ním i další komplikace, je proto velmi důležité zvážit, zda se vám vyplatí.

Připravili jsme pro vás podrobnější článek o solárních elektrárnách, který vám přinese detailnější informace a pomůže vám se rozhodnout, zda a případně jaký typ solární elektrárny je pro vás ten pravý, na co si dát při pořízení solární elektrárny pozor a spoustu dalších zajímavých tipů a rad.

Výhody a nevýhody solární elektrárny

Stejně jako tepelné čerpadlo je i solární elektrárna dobrým způsobem, jak na energeticky nenáročné bydlení. Máte navíc na výběr hned z několika možností, které vám pokryjí různou část nákladů za energii. Díky solární elektrárně se můžete stát zcela energeticky soběstační, být tak naprosto nezávislí na proměnlivém trhu s energiemi, šetřit finance a také být šetrní k životnímu prostředí. Prvotní vyšší investice se vám vrátí přibližně do 15 let. I méně, návratnost solární elektrárny totiž závisí na mnoha rozdílných faktorech. Solární elektrárny jsou poměrně odolné, solární panely vydrží i více než 30 let. Některé modely solárních elektráren jsou velmi nenáročné na údržbu i obsluhu a téměř o nich nevíte, zatímco vám pomáhají ušetřit. Nevýhodou solární elektrárny mohou být vysoké pořizovací náklady některých typů, stejně tak náročnější instalace i údržba. Vše ale záleží na tom, co od solární elektrárny chcete a co jste pro to ochotni udělat, případně čeho se vzdát.

Energeticky nenáročné bydlení šetří peníze i životní prostředí

Dotace pro energeticky nenáročné bydlení

Ať už se rozhodnete pro tepelné čerpadlo nebo solární elektrárnu, pořizovací náklady jsou poměrně vysoké. S nimi vám ale mohou pomoci různé dotační programy, které můžete využít. Při výměně kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo můžete využít „kotlíkovou dotaci“, kterou vypisují jednotlivé kraje a konkrétní požadavky se mohou mírně lišit. Praha má pak svůj vlastní program s názvem Čistá energie. Dále je zajímavou finanční možností program Nová zelená úsporám. Zde můžete zažádat o dotaci na výměnu neekologického kotle za tepelné čerpadlo, na solární elektrárnu nebo o dotaci na nový systém ohřevu vody s pomocí tepelného čerpadla nebo solární elektrárny. Pokud navíc zkombinujete více opatření, můžete získat speciální bonus. Čím větší množství opatření, tím vyšší bonus je. Dotace vám pomohou ušetřit i více než 150 000 Kč a rozhodně se vyplatí podívat se, na co vše máte nárok. S tepelným čerpadlem navíc můžete využít levnější distribuční sazbu elektřiny D57d.

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..