Úklid podlahy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!

Bez nadsázky a přehánění můžeme říct, že podlaha je tou vůbec nejvyužívanější součástí naší domácnosti. Podlahy jsou namáhány několikrát denně, a to nejen naším pohybem po nich, ale také jejich údržbou. Aby vám sloužily bez problémů i desítky let, je nutné o ně správně a také šetrně pečovat, a to především s ohledem na materiál, ze kterého jsou. Jak by měla údržba podlah probíhat?

Úklid podlahy

Chráníte svou podlahu dostatečně?

Mezi nejcitlivější materiály podlah patří bezesporu dřevo. Nejen u dřevěných podlah je ale nutné dodržovat několik pravidel, abychom podlaze zbytečně neublížili. Jednou z účinných prevencí je použití podložek před vchodem do domu či bytu. Větší nečistoty jako kamínky a písek se po domácnosti snadnou roznesou a zejména některé druhy podlah mohou nevratně poškrábat. Hrozí také obrušování laku a následné ohlazování povrchu podlahy. Poškrábání hrozí podlahám také od domácích mazlíčků, respektive jejich přerostlých drápků. Nábytek s nožkami je dobré vybavit speciálními podložkami, které se hodí především u kuchyňských židlí, s kterými často šoupeme po podlaze. Podložky ale oceníte i tehdy, pokud potřebujete zabránit, aby vám nábytek po podlaze klouzal, jsou totiž často protiskluzové. Údržbě podlah se věnujte pravidelně. Nejenom, že je tím ochráníte před poškozením, ale sami sobě ušetříte čas a námahu. Zametení a vytření jednou týdně je jistě lepší, než řešení finančně a časově náročné renovace.

TIP: Jaké parametry by měla mít ideální podlaha? Dozvíte se v článku Co nesmí chybět v žádném domově? Podlaha!

Jak je náročná údržba podlah?

To samozřejmě záleží na jejím materiálu. V našich článcích o podlahách a materiálech, ze kterých mohou být, jsme se věnovali také náročnosti jejich údržbě. Ještě před pořízením podlahy byste tedy měli mít nějakou základní představu o tom, co její údržba obnáší. V tomto článku se na konkrétní postupy a nutnou péči, kterou musíte své podlaze dopřát, podíváme podrobně. U některých materiálů může v případě nešetrné a nesprávné péči dojít k poškození, často nevratnému nebo velmi drahému. V případě, že si teprve budete novou podlahu pořizovat, by vám tyto tipy mohly pomoci s výběrem. Je dobré vědět, co vás s vaší podlahou čeká. Počítejte s tím, že vám nová podlaha vydrží i desítky let a zamyslete se nad tím, zda jí budete moci dopřát potřebnou péči i v tak dlouhém časovém horizontu. Náročnost údržby jednotlivých materiálů podlah je velmi důležitým kritériem. Pokud jej nebudete brát na lehkou váhu, vaše podlaha se vám odmění.

Základní údržba dřevěné podlahy

Dřevěnou podlahu je nutné, stejně jako jakoukoliv jinou, pravidelně zametat či vysávat. A to samozřejmě nejen s ohledem na údržbu podlahy, ale celkovou hygienu a pořádek. Při zametání či vysávání si dejte pozor na to, abyste podlahu nepoškrábali či jinak neponičili. Dřevo je totiž na poškození více háklivější než jiné materiály. Na podlahu při zametání příliš netlačte a při vysávání používejte speciální nástavec na dřevěné nebo citlivé povrchy. Rotační kartáč vyvíjí příliš velkou sílu a mohl by dřevěnou podlahu snadno poškrábat. Co se týká vytírání dřevěné podlahy, i zde je na místě trocha opatrnosti. Mop či hadr důkladně vyždímejte a používejte pouze přípravky určené na dřevo. Ty totiž obsahují různé příměsi vosků či olejů a dopřejí vaší podlaze tu nejlepší možnou péči. Přípravky, které odstraňují z povrchu mastnotu, jsou pro dřevěné podlahy zcela nevhodné.

Údržba podlah je velmi důležitá

Nezapomeňte na pravidelnou olejovou kůru

Podlahy by se měly olejem ošetřovat ihned po jejich pokládce a dále pak alespoň 2x ročně. Ideálně na začátku a konci topné sezóny. To je nutné především u podlah, pod kterými je položeno podlahové topení. A také podlahy, které v sobě již od začátku mají různé praskliny, je nutno takto ošetřovat. Ty jsou totiž kvůli otevřeným pórům daleko náchylnější na vysychání. V případě olejovaných mořených podlah je nutné je po delší době užívání znovu napustit tónovacím olejem. Před aplikací podlahu umyjte speciálním přípravkem určeným pro dřevěné podlahy. Olej nanášejte raději ve dvou tenčích vrstvách než v jedné silné. Kromě jiného by v takovém případě olej hůře zasychal a povrch by mohl být dlouho lepkavý. Obecně se doporučuje po podlaze po naolejování pár hodin nechodit či ji jinak namáhat. To, jak dlouho bude olej schnout, záleží na různých podmínkách v místnosti. Vždy se pečlivě řiďte návodem od výrobce.

Údržba podlah ze dřeva

Dřevěné podlahy obsahují zhruba 6-8 % vody. Je-li ve vzduchu málo vlhka, může dojít k sesychání dřeva. To má pak za následek trhliny mezi lamelami. Je tedy dobré udržovat v místnosti vlhkost alespoň mezi 40–60 %. Vlhký vzduch vneseme do místnosti větráním, to ale platí pouze v létě. Chladný vzduch je totiž spíše suchý, proto větráme-li v zimě, můžeme tím vysoušení dřevěné podlahy ještě zvýšit. Vlhký vzduch je dobrý nejen pro dřevěnou podlahu, ale také pro vaše zdraví. S udržováním relativně vlhkého vzduchu v místnosti vám pomohou rostliny a pokud potřebujete zvlhčit vzduch co nejrychleji, položte na topení v místnosti misku s vodou, případně vlhký ručník. Ideální vlhkost udržíte také pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo odpařovačů. Pozor si však dejte na příliš vysokou vlhkost, která podporuje vznik plísní a dřevěné podlahy mohou jejím vlivem nabobtnávat.

TIP: Každý materiál podlahy má své klady a zápory. Více se o nich dozvíte v našem článku Jaký materiál podlahy zvolit?

Údržba podlah z linolea

Podlahu z linolea je dobré ochránit pomocí vosků či akrylátových emulzí. Takto se linoleum většinou automaticky ošetřuje ihned po pokládce, málokdo ale tyto prostředky používá i poté. Je dobré linoleovou podlahu takto ošetřit alespoň jednou za rok či dva. Zvýšíte tak její odolnost a s ní samozřejmě také životnost. Linoleum nepatří k nejodolnějším materiálům a nebezpečné je pro něj zejména mechanické poškození. Protože se také jedná o materiál, který se nejčastěji používá u vstupu do domu či bytu, kde se nanáší nejvíce nečistot zvenku, je vhodné pořídit si rohožku a boty před vstupem na podlahu pořádně očistit. Běžná údržba linolea není nijak náročná. Opět je vhodné nejdříve odstranit suché nečistoty pomocí vysavače nebo smetáku a při mokré údržbě se doporučuje používat čisticí prostředky s neutrálním pH. Ty slouží především jako ochrana emulzím a voskům, pokud je jimi linoleová podlaha ošetřena.

Jak by měla vypadat údržba podlah

Údržba podlah z korku

Korek je materiál, který se může vlivem vody vlnit a zdvihat. Používejte tedy při vytírání pouze vlhký hadřík, tedy ideálně takový, který jste namočili pomocí rozprašovače. Ještě před vytřením zameťte nebo vysajte z podlahy jakékoliv nečistoty, jinak by se při mokrém úklidu mohly objevit šmouhy. Použití čisticích přípravků se odvíjí od toho, jakou povrchovou úpravu vaše podlaha z korku má, a také v jaké místnosti se nachází. V kuchyni je často potřeba sáhnout po něčem, co odstraní mastné nečistoty. Přípravky rozkládající tuky nebo oleje ale mohou poškodit ty povrchy, které byly ošetřeny voskem nebo impregnací. Tyto povrchové úpravy jsou u korku doporučovány, uzavřou totiž póry v jeho povrchu a zvýší jeho odolnost. K údržbě takové korkové podlahy proto používejte prostředky s neutrální pH. Jednou za čas vytřete podlahu z korku jen čistou vodou, smyjete tím zbytky chemikálií, které by mohly tomuto materiálu ublížit.

Údržba podlah z laminátu a vinylu

Tyto materiály patří k těm, které vyžadují nejméně údržby. To ale samozřejmě neznamená, že se nemusí udržovat vůbec. Laminát i vinyl patří k citlivějším materiálům a proto při péči u nich platí podobná pravidla jako u dřeva. Dejte si pozor na příliš velké množství vody, materiál by po kontaktu s ní mohl začít bobtnat. V dnešní době však existují vinylové podlahy i do koupelny. Je-li taková podlaha v místnosti, kde hrozí potříštění vodou, například v kuchyni, doporučuje se ji vhodně ošetřit impregnací. Ta zvýší nejen ochranu podlahy, ale také její odolnost a životnost. Podlahu z laminátu nebo vinylu také chraňte při vysávání. Pokud má váš vysavač možnost zatažení nebo sundání kartáče, je lepší vysávat bez něj, jinak podlaze hrozí poškození. Pomoci může také speciální nástavec na citlivé povrchy, který podlahu účinně vyčistí, aniž by na ní zanechal nevzhledné škrábance. I tyto povrchy chraňte před mechanickým poškozením, které může způsobit pohyb nábytku či větší nečistoty přinesené zvenku.

TIP: Nejste si jistí, jaký materiál podlahy zvolit do ložnice nebo kuchyně? Přečtěte si náš článek Najděte si ideální podlahu do každé místnosti.

Údržba podlah z kamene a keramiky

Podlahy z kamene či keramiky jsou nejodolnější. Nemusíte se u nich tedy tolik obávat mechanického poškození. Co jim ale hrozí, je poškození chemické. Tedy takové, které vznikne použitím nevhodných čisticích prostředků. Vyhněte se takovým, které obsahují mýdlo. Ty totiž na podlaze vytváří mikrofilm, který je lepivý a snadněji se na něj chytají nečistoty. Takový úklid má pak přesně opačný účinek, než byl ten zamýšlený. Vlivem tohoto mikrofilmu se navíc také může zvýšit kluzkost keramické či kamenné podlahy. Ani prostředky obsahující či na bázi kyseliny nejsou vhodné, může jejich vlivem dojít k narušení impregnace a vážnějšímu poškození povrchu. Ideální jsou tedy čisticí prostředky s neutrálním pH a bez mýdla, kyseliny a také alkoholu. Odolnost těchto podlah lze zvýšit také pomocí různých vosků a lesků, není to ale většinou nutné, protože už jejich původní odolnost je poměrně vysoká.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro údržbu podlah

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..