Dřevěnná podlaha v obýváku

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Jaký materiál podlahy zvolit?

Každý materiál podlahy má své klady i zápory a při jeho výběru záleží především na tom, do jaké místnosti chceme podlahu umístit. Volba pokoje nám ale výběr materiálu podlahy zjednoduší jen částečně. V tomto článku se podrobně podíváme na každý jednotlivý materiál, abyste měli zcela jasno v tom, co od ní očekávat. A protože materiálů a způsobů jejich zpracování je mnoho, vysvětlíme si také některé pojmy, na které můžete při výběru materiálu podlahy narazit.

Dřevěnná podlaha v obýváku

Laminát – co to vlastně je?

Laminát je velmi oblíbený materiál podlahy. Je tvořen několika vrstvami jednoho nebo více materiálů. Tyto vrstvy jsou slepovány různými pojivy, nejčastěji pryskyřicí, a následně se lisují neboli laminují. Laminát v sobě kombinuje vlastnosti použitých materiálů. V případě, že je složen z více vrstev pouze jednoho materiálu, dochází díky tomuto vrstvení k posilnění vlastností daného materiálu. Lamináty jsou pevné a odolné a zároveň se dobře tvarují, mají tedy široké použití. Můžeme se setkat s laminátovým sklem, z kterého jsou vyrobena čelní skla dopravních prostředků a jiná bezpečnostní skla. Damascénská ocel vzniká laminováním odolné ušlechtilé a levnější běžné oceli. A u laminátových podlah dochází ke kombinaci pevnosti a izolačních vlastností podkladu s pěkným vzhledem povrchové vrstvy.

TIP: Jaká jsou základní kritéria pro výběr podlahy? Dozvíte se v našem článku Co nesmí chybět v žádném domově? Podlaha!

Je lino to samé co linoleum?

Linoleum je složené z čistě přírodních materiálů jako jsou lněný olej, pryskyřice, korkový prach, dřevitá moučka nebo různá přírodní barviva a pigmenty. Lino je z PVC, vzniklo jako levnější náhražka linolea a kdysi tvořilo součást téměř každé domácnosti. PVC podlahy se někdy označují také jako umělé či syntetické linoleum. A aby se toto linoleum odlišilo od toho přírodního – ale ne zase nijak výrazně – ujalo se označení lino. To je bohužel dost matoucí, protože jednotlivé pojmy se často zaměňují. V mnoha případech je označení lino považováno za pouhou zkratku linolea. Jedná se však o pojmenování pro dva úplně jiné druhy podlahových krytin, jejichž hlavním rozdílem je jejich původ. Linoleum je přírodní, lino je umělé (syntetické). Pro zmírnění zmatků a komplikací se v současné době ujal pro linoleum název marmoleum.

PVC a vinyl – jaký je mez nimi rozdíl?

Za zkratkou PVC se skrývá polyvinylchlorid, třetí nejpoužívanější plast na světě. A polyvinylchlorid se někdy také zkráceně nazývá vinyl. To můžeme vidět např. u gramofonových desek, kterým se říká také vinylové desky a které se vyrábějí z polyvinylchloridu. PVC a vinyl jsou tedy to samé. Na trhu s podlahovými krytinami se ale můžeme setkat s podlahami z PVC a vinylovými podlahami – jedná se i v tomto případě o stejnou věc? Ne. První PVC podlahy se prodávaly v podobě rolí s různou metráží. Jak šly technologie dopředu, začaly se ale tyto PVC podlahy vyrábět i ve formě dílců. A aby se jednotlivé typy PVC podlah odlišily, dílcové se začaly nazývat vinylové. Ať už se tedy setkáte s pojmem PVC podlaha nebo vinylová podlaha, bude se vždy jednat o stejný materiál.

Kuchyň podlaha dlažba

Bambus – podlahy šetrné k přírodě

Na výrobu bambusových podlah se používají spodní části stébel, které se lepí a laminují. Spojováním jednotlivých lamel pak vznikají podlahové dílce. Bambusové podlahy jsou dostupné v mnoha barevných variantách i vzorech. Jedním z hlavních důvodů, proč jsou podlahy z bambusu tak oblíbené, je jejich ekologická nenáročnost. Také se velmi snadno udržují, jsou barevně stálé a odolné vůči mechanickému poškození. Nevýhodou bambusu je jeho nízká odolnost vůči dlouhodobé a výrazné vlhkosti, která může způsobit nabobtnání podlahy. Bambusová podlaha je navíc náchylná k napadení škůdci a je proto ideální ji ochránit lakem. Pokud se o bambusu a jeho využití chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek Jaký materiál nejvíce letí? Bambusová vlákna!

Dlažba – chladná kráska

Dlažba je nejčastěji keramická a nabízí se jí neuvěřitelné množství barev a vzorů, včetně dekoru dřeva, kamene, mramoru nebo třeba koberce. Jde o poměrně chladný materiál, který má ale zároveň skvělé vodivé vlastnosti. Dlažba je tedy ideální pro podlahové topení. Je velmi odolná, má dlouhou životnost, snadno se udržuje a patří spíše k levnějším materiálům. Jistou nevýhodou je její vyšší hlučnost, která se ale dá vyřešit umístěním zvukové izolační vložky mezi podklad a podlahu. Podlaha z dlažby může být také kluzká. A pokud nezvažujete pořízení podlahového vytápění, raději se dlažbě v interiéru vyhněte. Dlažba se naopak skvěle hodí do exteriéru, kde zejména v létě příjemně chladí.

Dřevo – vůně domova

Dřevo je všeobecně velmi oblíbeným materiálem, jednak díky svému přírodnímu vzhledu i vůni, jednak pro svou tvrdost, pevnost a odolnost. Přesto se nedoporučuje pořizovat dřevěnou podlahu do místností s vyšší zátěží. V současnosti ale existuje tolik množství různých ochran a úprav, že se dřevo hodí do téměř jakékoliv místnosti, včetně koupelny nebo kuchyně. Podlaha ze dřeva dobře udržuje teplo a příjemně hřeje. Při pořízení podlahového topení si ale dejte pozor na druh dřeva, ne každý snese intenzivní vystavení vysokým teplotám. Nevýhodou dřevěné podlahy je její náročnější údržba, dřevo je nutné pravidelně lakovat i jinak upravovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, je také nutné počítat s tím, že se bude postupem času mírně měnit jeho barva i vzorování.

Moderní interiér podlaha

Korek – podlahy příjemné na dotek

Korek je kůra dubu korkového, která se po sloupnutí velmi rychle zregeneruje, takže je možné její časté a dlouhodobé loupání. I z tohoto důvodu je korek velmi ekologickým materiálem. Podlahy z něj mají vynikající tepelné i zvukové izolační vlastnosti, jsou velmi odolné a mají vysokou životnost. Hodí se skvěle do každé místnosti, včetně náročnějších dětských pokojů. Korkové podlahy však nejsou příliš odolné vůči těžší zátěži nebo proti mechanickému poškození. Mírná vlhkost jim nevadí, ale dlouhodobý styk s vodou jim výrazně škodí. Nevýhodou korku je také menší výběr dekorů a jeho nízká odolnost vůči slunečnímu světlu, na kterém bledne. Korkovou podlahu je vhodné nechat ošetřit speciálními oleji či vosky.

TIP: Nejste si jistí, jaký materiál se kam hodí? Přečtěte si náš článek a Najděte si ideální podlahu do každé místnosti.

Laminát – vysoce odolné podlahy

Laminátová podlaha se většinou vyrábí ze dřeva, dřevovláknitých desek nebo papíru. Jednotlivé vrstvy se lepí pomocí fenolové pryskyřice. Laminátová podlaha sestává z nosné desky, protitahové vrstvy a nášlapné vrstvy s ochrannou vrstvou. Cena se pohybuje podle kvality a hustoty lisování, které ovlivňují také stabilitu a odolnost podlahy vůči vlhkosti. Laminátové podlahy mají velmi rychlou pokládku, jsou odolné vůči poškrábání a snadno se udržují. Na výběr je také z rozmanité nabídky barev a dekorů. Podlaha z laminátu je velmi odolná, což je dobře, protože výměna jednoho poničeného dílu je ve většině případů obtížná. Laminát také bývá citlivý na vlhkost, přímé působení vody může způsobit nabobtnání desek. Laminátová podlaha je na dotek studená.

Linoleum – ideální pro alergiky

Tento přírodní materiál je nabízen v mnoha různých dekorech, je velmi příjemný na dotek a krásně hřeje. Jeho přírodní složení brání šíření bakterií a mikroorganismů, což dělá z linolea ideální potahovou krytinu pro malé děti a alergiky. Jednotlivé druhy podlah z linolea se liší povrchovou úpravou, která má vliv na jejich odolnost. Velkou výhodou podlahy z linolea je její dlouhá životnost (50-70 let), nevýhodou pak zejména vyšší náročnost údržby a citlivost na vlhkost. Podlahy z linolea se snadno udržují a jsou oblíbené také pro svůj přírodní původ – jejich pořízení nijak nezatěžuje životní prostředí. Další z výhod linolea je vynikající zvuková i tepelná izolace.

Moderní podlaha

PVC – mnoho podob podlahy

PVC a vinylové podlahy se těší stále velké popularitě. Kvalita jejich zpracování se zlepšuje a my dnes máme na výběr z široké škály barev a dekorů. Díky vinylovým dílcům je navíc možné vytvářet různé podlahové vzory. PVC podlahy jsou vysoce odolné a hodí se tak i do těch nejvíce zatěžovaných místností. PVC má vlastnosti podobné jako přírodní linoleum, oproti kterému je ale výrazně levnější. Jeho nevýhodou je syntetický původ a fakt, že se jedná o plast, který se v přírodě dlouho rozkládá a znečišťuje tak životní prostředí. Podlahy z PVC jsou ale velmi oblíbené zejména pro svou odolnost, pružnost a nenáročnou údržbu.

TIP: Soudobé PVC podlahy jsou vysoce kvalitní a zdravotně nezávadné, u levnějších variant ale hrozí riziko uvolňování škodlivých látek. Ujistěte se proto, že má vámi vybraná podlahová certifikát dokazující její bezpečnost.

Pryskyřice – závan exotiky

Výhodou podlah z pryskyřice je způsob jejich pokládky – pryskyřice se totiž na podklad lije, jedná se o tzv. litou podlahu. Tím je docíleno jednolitého a souměrného vzhledu podlahy. Pryskyřice používané na podlahy jsou uměle vyrobeny, jsou netoxické, neškodlivé a neobsahují ani žádné vonné látky, které by mohly způsobit podráždění. Pryskyřice neobsahují vodu, takže při zasychání podlahy nehrozí smršťování materiálu a popraskání. Tento materiál lze navíc nanášet téměř na jakýkoliv povrch, je však nutné, aby byl zcela suchý. Podlahy z pryskyřice mohou být lesklé i matné a nabízí se také velký výběr odstínů, od bílé až po černou. Pryskyřice se také často používá u originálních podlah se zabudovaným osvětlením.

TIP: Každý materiál vyžaduje správnou péči. Jak na ni vám poradí náš článek Pravidelná a kvalitní údržba podlah se vyplatí!.

Terakota – originalita podlahy nade vše

Terakota je kamenina, která se využívá zejména pro různá umělecká díla, dekorace apod., ale v poslední době se začala využívat také jako podlahová krytina. Její největší výhodou jsou úžasné barevné, vzorové a také tvarové možnosti, které terakota nabízí. Povrch terakotových dílců může být matný, lesklý i nepravidelný, s vlysy a různými motivy. Zabarvení přírodní terakoty se postupně mění, její barevnou stálost může zajistit glazura povrchu. Terakota je poměrně odolná, ale nepatří mezi ty nejodolnější materiály. Jejím hlavním účelem je estetičnost a dekorativnost, hodí se spíše do zahrad nebo jiných méně namáhaných prostorů.


Obchody, kde koupíte TOP podlahy

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..