Bezpečnostní dveře jsou základním prvkem zabezpečení domácnosti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Zabezpečení domácnosti aneb nedejte zlodějům šanci

Asi nikdo nechce, aby ho vykradli. Přesto jen málokdo skutečně řeší, jak svou domácnost zabezpečit. Lidé si mnohdy myslí, že zabezpečení domácnosti je příliš drahé, příliš složité a nebo neúčinné. Způsobů, jak zabezpečit svou domácnost, je ale mnoho a určitě mezi nimi najdete takový, který vám bude plně vyhovovat.

Bezpečnostní dveře jsou základním prvkem zabezpečení domácnosti

Proč je zabezpečení domácnosti důležité?

Možná to vypadá jako hloupá otázka, ale vzhledem k nízkému počtu domácností, které jsou důsledně zabezpečené, je zcela na místě. Prvním a nejlogičtějším důvodem je samozřejmě to, že nechceme, aby nás někdo vykradl či způsobil jakoukoliv škodu u nás doma. Pro zabezpečení domácnosti existuje ale minimálně ještě jeden důvod. Právě míra zabezpečení domácnosti je totiž zásadní, pokud k vloupání dojde a pojišťovna vám má vyplatit škodu. Nebyla-li vaše domácnost dostatečně zabezpečená, může se stát, že od pojišťovny nedostanete vůbec nic. Nejen tedy, že v případě vloupání přijdete o nějaký majetek, nedostanete ani žádné finance jako náhradu. Možná máte pocit, že u vás doma není nic, co by stálo za ukradení. Sami si ale cenu svých věcí nemusíte ani uvědomovat. Nemluvě o citových vazbách, které jsou nevyčíslitelné. A už samotný pocit, že se u vás v domě pohyboval neoprávněně někdo cizí, je velice nepříjemný a traumatizující. Zabezpečení domácnosti se určitě vyplatí.

Není zabezpečení jako zabezpečení

Pojďme si zabezpečení domácnosti rozdělit na několik typů. První je zabránění vetřelci ve vstupu. Do této kategorie patří různé bezpečnostní prvky jako jsou bezpečnostní dveře, bezpečnostní okna, mříže apod. Druhým typem je zabezpečení domácnosti, které vás upozorní na to, že se u vás pohybuje někdo cizí, a případně podnikne určité kroky, které vetřelce zadrží. Zde bychom zmínili různé alarmy a kamerové systémy. Posledním typem je pak takové zabezpečení domácnosti, které sníží nepříjemné důsledky vloupání na minimum. I přes veškeré zabezpečení domácnosti může k vloupání dojít. Jsou ale věci, například pojištění domácnost, díky kterým to pro vás nebude tak bolestná záležitost viz níže. Možností je tedy opravdu mnoho a podíváme se na ně podrobně, abyste zjistili, které z těchto zabezpečení domácnosti je pro vás nejlepší. Nemusíte hned sahat po nejdražších bezpečnostních systémech, pokud máte pocit, že jsou zbytečné. A především se ujistíte, že nebudete utrácet zbytečně a vyhazovat peníze oknem.

TIP: Zabezpečení domácnosti vám pomohou zvýšit i tzv. smart prvky. O co se jedná se dozvíte v článku Smart domácnost – co to je a jak na ni?

Zabezpečení domácnosti: zabraňte vstupu do domácnosti

Zloději mají v zásadě dvě možnosti, jak se do vaší domácnosti dostat: skrze okna, nebo skrze dveře. Čím lépe zabezpečíte tyto prvky, tím menší riziko vloupání do vaší domácnosti bude. Některá řešení jsou levná, jiná o něco nákladnější. Je také důležité být obezřetný při výběru, abyste nenaletěli podvodníkům, kteří vám za velké peníze prodají nekvalitní produkt. Nejdříve si odpovězte na následující otázky: Uchováváte doma něco opravdu cenného? Jaká by byla orientačně výše škody při případném vloupání? Nemusíte samozřejmě hned počítat hodnotu veškerého vašeho vybavení. Zkuste si ale orientační odhad udělat, abyste si vypočítali, zda se vám vyplatí pořizovat opravdu drahé zabezpečení. Jaká je míra rizika vloupání do vaší domácnosti? Dochází k vloupání do domácností ve vašem okolí často? Bydlíte ve snadno dostupné domácnosti, např. v přízemí nebo pod střechou? Necháváte domácnost často na delší dobu opuštěnou? Tyto odpovědi vám pomohou se rozhodnout, jaký typ zabezpečení domácnosti je pro vás nejlepší.

Bezpečnostní okno ochrání před vloupáním

Nepodceňujte zabezpečení oken

Na okna mají majitelé domácnosti často tendence zapomínat. Zejména ti, kteří bydlí v bytech ve vyšších patrech. Nenechte se ale ukolébat pocitem bezpečí; zloději mají své fígle, jak se dostat téměř kamkoliv. Že je pravděpodobnost malá? Možná, pořád zde ale nějaká šance je. Jestliže se vám do zabezpečení oken nechce investovat, alespoň je před odchodem z domácnosti nenechávejte otevřená. Určitě je lepší přijít zpět do nevyvětrané domácnosti, než do té vykradené. Pro ty, kteří chtějí mít v duši trochu klid, existuje hned několik možností, jak okna zabezpečit a zabránit tak zloději, aby jimi pronikl dovnitř. Nebo mu to alespoň hodně ztížit. Zabezpečení oken se běžně rozděluje na 4 třídy. Bezpečnostních tříd, které se využívají u zabezpečení oken nebo i dveří, je celkem šest, ty dvě nejvyšší jsou ale pro užití v běžné domácnosti zbytečné. Čím nižší bezpečnostní třída, tím jednodušší prolomení. Kvalitní výrobci vám třídu zabezpečení výrobku doloží patřičným certifikátem.

Možnosti, jak zabezpečit okna

Jestliže teprve stavíte dům či vaše domácnost prochází rozsáhlou rekonstrukcí včetně výměny oken, zauvažujte nad pořízením bezpečnostních oken. Tedy takových, která jsou vyrobena z kvalitních a odolných materiálů. Existují tzv. bezpečnostní skla jako je tvrzené sklo, které je několikanásobně pevnější než sklo klasické. I tvrzené sklo lze ale rozbít, navíc při takovém typu vloupání hrozí riziko zranění od pořezaného skla, což je velmi nebezpečné v domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Jiným řešením je umístit do stávajících oken bezpečnostní fólii. Ta zvyšuje odolnost skla a v případě jeho rozbití zůstává v rámu a nadále stěžuje průnik do domácnosti. Na okna lze také pořídit uzamykatelný mechanizmus, který okno uzamkne při každém zavření s pomocí klasické kliky. Pořídit si také můžete přímo uzamykatelnou kliku, aby ji nikdo nedokázal pootočit a tím okno otevřít. Zabezpečit můžete také panty okna a tím ztížit jeho vysazení. Okna by měla mít kvalitní kování, ideálně bezpečnostní.

Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře mají dvojí účel. Za prvé samotná jejich existence odradí mnoho zlodějů již od jakýchkoliv pokusů o vloupání. Prolomit bezpečnostní dveře není snadné ani rychlé a mnoho zlodějů se raději poohlédne po domácnosti s méně kvalitním zabezpečením vstupu. Pokud už by se ale rozhodl do dveří přeci jenom pustit, ty opravdu kvalitní mu to jednoduše nedovolí. Bezpečnostních dveří existuje několik tříd, těch se obecně rozlišuje šest:

  • 1. třída: tyto dveře lze bez sebevětšího úsilí a hlavně bezhlučně prolomit fyzickou silou nebo s použitím jednoduchých nástrojů
  • 2. třída: prolomení dveří této třídy je jen o něco málo náročnější, především je ale hlučnější
  • 3. třída: tyto bezpečnostní dveře jsou ideální do běžné domácnosti, ve které není uchováváno nic zvláště cenného; odolají i složitějším nástrojům a k jejich překonání je nutné vyvinout velkou sílu, bez určitých znalostí o zabezpečení domácnosti je navíc jejich prolomení nemožné
  • 4. třída: dveře vhodné pro objekty s cennostmi, neboť odolají i zkušenějším zlodějům; k jejich prolomení potřebuje zloděj lepší vybavení a při jeho používání se nevyhne velkému hluku
  • 5. třída: tyto dveře zvládne prolomit pouze profesionální zloděj s opravdu dobrými znalostmi o zabezpečení domácnosti
  • 6. třída: tento způsob zabezpečení se používá v objektech s vysokým stupněm ochrany jako jsou muniční sklady apod., jedná se o nejvyšší možné zabezpečení, které lze prolomit jen s pomocí elektrického nářadí
Jak na zabezpečení domácnosti

Jak nenaletět a pořídit opravdu kvalitní bezpečnostní dveře

Firem nabízejících bezpečnostní dveře je mnoho, ne vždy vám ale prodají opravdu kvalitní produkt. Bezpečnostní dveře, které vaši domácnosti ochrání, musí mít ocelovou konstrukci. Po stranách i nahoře musí být vybavené bezpečnostními čepy, díky kterým nelze dveře vysadit. Bezpečnostní dveře musí být vybavené kvalitním kováním, cylindrickými vložkami i bezpečnostním zámkem s ochranou proti vyvrtání či vytržení. Dobrá firma vám jejich kvalitu dokáže potřebnými certifikáty. Zámky je lepší pořídit rovnou dva. Mnohdy je potřeba vyměnit spolu s dveřmi také zárubeň, která při zabezpečení domácnosti rovněž hraje svou roli. Klasická zárubeň se totiž dá roztáhnout či roztrhnout. Bezpečnostní firmy mohou vaši stávající zárubeň posílit, nebo ji rovnou vyměnit za bezpečnostní typ. V něm jsou bezpečnostní dveře dokonale zapuštěné a vaše zabezpečení domácnosti se tak ještě zvýší. Nemusíte se bát nevzhledných ocelových konstrukcí. Bezpečnostní zárubně jsou nabízené v přírodních dekorech a na první pohled je od těch klasických nerozeznáte.

Zabezpečení domácnosti: mějte přehled, co se doma děje

Jestliže není zabezpečení oken a dveří to pravé pro vás, možná vám bude více vyhovovat elektronický bezpečnostní systém. I těch existuje celá řada a je tedy z čeho vybírat. Bezpečnostní systémy v podobě alarmů, detektorů či kamerových systémů mohou také fungovat jako prevence před vloupáním. Jestliže je viditelné, že je domácnost některým takovým systémem zabezpečená, zloděje to může odradit. V některých případech totiž alarm při vloupání upozorní bezpečnostní agenturu a dřív než se zloděj naděje, budou u něj policisté. Z toho důvodu někteří majitelé nemovitostí instalují na své budovy falešné kamery, které mají pouze budit dojem, že je domácnost zabezpečená. Je to jistě jeden ze způsobů, jak snížit riziko vloupání. Zkušenosti a znalosti zlodějů ale možná není dobré podceňovat. Elektronické bezpečnostní systémy už nejsou tak drahou záležitostí jako kdysi a jejich pořízení vás nemusí zruinovat. Díky moderním technologiím vám navíc poskytují mnoho výhod a dokonalý přehled o vašem bydlení.

Domovní alarm jako základní kámen zabezpečení domácnosti

Nabídka alarmů je široká a nemusí být jednoduché se rozhodnout, kterému dát přednost. Domovní alarmy se liší způsobem připojení, množstvím a typem prvků, které obsahují či svými funkcemi. Zkuste si předem rozvážit, co od alarmu vlastně očekáváte a jaké máte možnosti. Nevadí vám kvůli instalaci alarmu vrtat do zdí, nebo dáte přednost bezdrátové variantě? Chcete, aby byl alarm tichý, nebo k němu byla nainstalována i siréna? Potřebujete detektory pohybu nebo jiná čidla? Jak chcete alarm ovládat? Postačí vám základní ovládací panel instalovaný doma, nebo potřebujete mít možnost ovládat alarm i dálkově, například z vašeho mobilního telefonu? Jaké všechny funkce využijete? Displej, časovač, nastavení různých zón, možnost kontroly a nastavení teploty v místnosti? Možností domovních alarmů je v současnosti opravdu mnoho, pojďme se teď na ně podívat podrobněji.

Bezpečnostní zámek vás ochrání

Způsob propojení prvků systému

Alarm vždy sestává z několika částí, které spolu musí být nějakým způsobem propojeny. A to buď drátově, nebo bezdrátově, případně kombinace těchto způsobů. Nevýhodou drátového propojení prvků alarmu je nutnost stavebních úprav. Je proto dobré tento typ alarmu zvolit při stavbě či rekonstrukci, spíše než u hotové budovy. Jakmile je alarm a všechny jeho prvky nainstalovaný, už s ním nelze hýbat, aniž byste museli opět přemisťovat i dráty. Drátový alarm je ale poměrně levný a nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Je připojený k elektřině a v případě výpadku proudu je většina z modelů vybavená záložním akumulátorem, který zajistí, že se alarm nevypne. U bezdrátových alarmů je naproti tomu nutné hlídat stav baterie a v případě vybití ji zavčasu vyměnit. Bezdrátový alarm a jeho komponenty jsou také o něco dražší. Jejich instalace je ale velmi jednoduchá, nevyžaduje žádné stavební úpravy a komponenty můžete přemisťovat dle libosti, případně připojovat další.

Komponenty alarmu

Domovní alarm se může skládat hned z několika částí, které vám pomohou zvýšit zabezpečení domácnosti. Kromě centrální jednotky můžete k alarmu pořídit pohybová čidla, která pracují s infračerveným světlem a přítomnost osoby indikují na základě její vyšší teploty oproti okolí. Ideální je umístit je do rohu, odkud dokáží sledovat téměř celou místnost. Moderní pohybová čidla lze nastavit tak, aby ignorovala domácí mazlíčky, či nastavit časovač na snímání pouze ve vaší nepřítomnosti. Domácí alarm může mít také senzory rozbití skla či magnetické detektory, které se instalují u oken a dveří a které spustí poplach, jakmile je pole mezi nimi narušeno. Součástí alarmu může být také kamerový systém, tomu se samostatně budeme věnovat níže. Dále by neměla chybět siréna, která spustí v případě vniknutí do domácnosti a následný rozruch donutí zloděje utéct. Alarm ale může být i tichý a při vniknutí zaslat zprávu vám či do bezpečností agentury.

TIP: Podívejte se, jaké možnosti zabezpečení domácnosti vám nabízí nejmodernější technologie. Více v článku Smart zabezpečení domácnosti vám dodá pocit klidu a bezpečí!

Způsob ovládání alarmu

Každý alarm má centrální jednotku, která je vybavená klávesnicí, jejímž prostřednictvím celý systém ovládáte. Centrální jednotka se nejčastěji umisťuje hned u vstupních dveří a při příchodu do domácnosti je nutné zadat kód, který jste nastavili při odchodu. Jakmile alarm detekuje vstup do domácnosti a kód nebude do určitého času zadán, alarm se spustí. Centrální jednotku lze často ovládat i na dálku s pomocí dálkového ovladače. Ten může u některých systémů dokonce sám fungovat jako centrální jednotka. Ovladačem alarm zapínáte i vypínáte a můžete na něm nastavovat další funkce jako časovač nebo ovládat jednotlivé komponenty. Některé alarmy mají ovládací zařízení v podobě přívěsku na klíče. Aby ale dálkový ovladač fungoval, musí být v určité vzdálenosti od komponentů. Zcela dálkově lze pak některé alarmy ovládat přes mobilní zařízení, k čemuž slouží mobilní aplikace, nebo prostřednictvím počítače přes webovou stránku nebo speciální program.

Domovní alarm a monitoring domácnosti

Způsob komunikace komponentů alarmu

Centrální jednotka alarmu může s jednotlivými komponenty komunikovat prostřednictvím různých komunikačních protokolů. To samozřejmě platí pro bezdrátový alarm. Ty nejkvalitnější alarmy pak využívají více komunikačních způsobů pro případ, že by některý z nich postihl výpadek. Jednotlivé komponenty a centrální jednotka mezi sebou mohou komunikovat prostřednictvím sítě Wi-Fi, kterou mohou využívat také pro komunikaci s vaším mobilním zařízením či počítačem. Dalším způsobem je mobilní síť GSM, ke které je ale nutné, aby byl domovní alarm vybaven SIM kartou. Komunikace může probíhat také skrz Bluetooth, který využijete i pro dálkové ovládání, má však omezený rozsah. Mezi ty nejrozšířenější patří rádiová komunikace, která je velmi stabilní.

Funkce alarmu

Kromě klávesnice může centrální jednotka disponovat také displejem, který může být i dotykový či podsvícený a který usnadňuje ovládání alarmu a nastavování jeho parametrů. Většina domovních alarmů je vybavená časovačem, s jehož pomocí nastavíte čas zapnutí a vypnutí alarmu například na dobu, kdy odcházíte do práce či na noc. U některých alarmů je dále možné rozdělit domácnost na několik zón a upřesnit nastavení pro každou zvlášť. Alarm může být také schopen měřit teplotu v místnosti a upozornit vás, pokud se vychýlí z nastavených hodnot. Domovní alarm vybavený mikrofonem a reproduktorem vám umožní použít jej jako telefon či skrz centrální jednotku využít reproduktor k vystrašení vetřelců. Pokud je alarm vybaven SIM kartou a pamětí telefonních čísel, můžete u něj nastavit, jakým číslům se má odeslat SMS zpráva v případě vloupání či jiných nastavených situací. Alarmy s pamětí mohou navíc ukládat pořízené video či audio záznamy pro zpětné přehrání.

Kamerový systém pro ještě lepší zabezpečení domácnosti

Zatímco kdysi patřily kamerové systémy do vyšších cenových kategorií, dnes už nejde o nic výjimečně drahého. A možnosti, které moderní technologie nabízí, jsou úžasné. Kamerový systém můžete propojit i s dalšími bezpečnostními systémy a zabezpečit tak svou domácnost o několik úrovní lépe. Při pohledu na nabídku kamerových systémů je jasné, že je z čeho vybírat. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, abyste si vybrali tu nejlepší bezpečnostní kameru pro zabezpečení domácnosti. Dozvíte se, jak či v jakém množství kamery rozšířit, aby pokryly co nejlepší prostor. A jakými funkcemi mohou být vybavené, aby vám poskytly vše potřebné. Systémů kamer existuje celá řada a není jednoduché se mezi nimi orientovat. Pokud by se vám výběru kamerového systému nechtělo věnovat tolik úsilí a času či se vám nechce do kamer investovat, můžete si pořídit falešnou kameru. Ta je zcela nefunkční, už jejím vystavením ale můžete případné zloděje odradit.

Domovní kamera je základ zabezpečení domácnosti

Typy kamer

V současné době lze pořídit hned několik typů kamer. Web kamery, webové kamery, síťové kamery nebo také IP kamery, to vše je označení pro kamery připojované k počítačové síti a záznam z nichž lze sledovat na počítači či mobilním zařízení. Bezdrátové kamery záznam přenáší prostřednictvím speciálního vysílače, a to jak zvukový, tak obrazový. Můžete si pořídit kamery se zvýšenou odolností například proti mechanickému poškození a nárazům nebo proti prachu a vodě, což je vhodné pro venkovní kamery. Existují dokonce i vodotěsné kamery, které lze instalovat do extrémně vlhkého prostředí či přímo do bazénů apod. Na trhu narazíte také na kamery disponující různými funkcemi jako je přiblížení nebo možnost měnit polohu, horizontální i vertikální otáčení a mnoho dalšího.

Umístění kamer

Kamery lze umístit dovnitř a ven. Venkovní kamery by měly být odolné, zejména vůči povětrnostním podmínkám a zvýšené vlhkosti, často jsou také vybavené nočním viděním. Vnitřní kamery bývají menší a také méně odolnější, proto je nutné přemýšlet nad tím, kam kameru instalujete, aby byla rovněž chráněná před silnými nárazy větru, vlhkostí apod. Je také důležité se rozhodnout, jakým způsobem jednotlivé kamery rozmístíte. To má vliv nejen na plochu, kterou kamery dokáží snímat, ale především je to chrání před zničením. Kamery mohou být skryté, nebo je možné je instalovat na těžko dostupná místa tak, aby se k nim vetřelec nedokázal snadno dostat. Jednotlivé kamery na sebe mohou také vzájemně vidět, díky čemuž mohou případně zaznamenat zničení jedné z nich.

Další důležité vlastnosti kamer

Nejprve se rozhodněte, zda vám bude stačit černobílý obrazový záznam, či budete potřebovat barevný. Barevné kamery jsou sice dražší, pořízené záznamy jsou ale přehlednější. Na výběr je také mezi analogovým a digitálním systémem. Analogové záznamy jsou menší a potřebují méně paměti, přenos obrazu je bez zpoždění a kamery se jednoduše zapojují. Digitální kamery ale postupně převládají, ve svém vývoji jsou proto mnohem dál a analogovým se postupně vyrovnávají po všech stránkách. Dále si u kamer můžete vybrat rozlišení s tím, že čím vyšší rozlišení, tím detailnější bude pořízený záznam. Na kvalitu obrazového záznamu má vliv také kvalita objektivu. Není automatické, že jsou kamery vybavené snímačem zvuku. Pokud potřebujete kromě obrazového i zvukový záznam, tento parametr si zkontrolujte. Některé kamery mohou dále pořizovat záznam i v přítmí či za jinak zhoršených světelných podmínek. Ty dražší s nočním snímáním jsou dokonce schopné pořizovat obrazový záznam za tmy.

Zabezpečení domácnosti aneb chraňte svůj dům i svou rodinu

Funkce a příslušenství kamer

Kromě nočního vidění možná využijete i schopnost rozeznání obličeje. Taková kamera je schopná zapamatovat si obličej všech členů domácnosti a zapnout alarm pouze v případě, že rozpozná obličej neznámý. U některých modelů je navíc možné nastavit i rozeznávání zvířat, aby se kamera nespouštěla zbytečně. Detekce pohybu zaručí, že se kamera spustí a začne nahrávat pouze tehdy, když zaznamená pohyb. Díky tomu neběží neustále, čímž šetří energii i paměť. Některé kamery vám také umožní sledovat záznam ihned z vašeho mobilního zařízení. Abyste zabezpečení domácnosti s pomocí kamerového systému ještě vylepšili, můžete si přikoupit několik pomocníků navíc. Obrazové záznamy můžete sledovat na vlastních monitorech, u IP kamer díky využití vzdálených serverů, kde se záznamy ukládají, můžete vše sledovat i na svém počítači či mobilním zařízení. Kamerový systém můžete propojit s dalšími systémy zabezpečení a užívat si ještě lepší dozor a ovládání domácnosti.

Zabezpečení domácnosti: když prevence selže

Žádné zabezpečení domácnosti není 100% zárukou, že se k vám někdo nevloupe. Všechny výše zmíněné způsoby ale mají riziko vloupání výrazně snížit. Nejlepší je potom kombinovat více systémů, což vám poskytne ještě lepší ochranu pro případ, že by některý ze systémů sehnal. Platí, že čím těžší to zlodějům uděláte, tím vyšší je pravděpodobnost, že se o nic pokoušet nebudou. Zvláště, když u sebe doma nepřechováváte něco výrazně cenného, o co by vyloženě stáli. Někteří zloději ale mohou být neodbytní a dost zkušení na to, aby všechna vaše zabezpečení domácnosti překonali. Co pak? Veškeré cennosti a věci, jejichž ztráta by vás nejvíce mrzela, pořádně schovejte. V případě opravdu cenných věcí doporučujeme pořídit trezor, těm ostatním vymyslete chytré skrýše. Zkuste je ukrýt tam, kde by zloděje nemusel napadnout hledat. To udělejte zejména s větším finančním obnosem či dražšími šperky. Doporučujeme si domácnost také pojistit. O pojištění domácnosti jsme psali v tomto článku.

Nezapomínejte na „bezpečné chování“

Zloději málokdy prochází kolem nějaké domácnosti a jen tak z nudy ji zkusí vykrást. Zloději jdou většinou na jistotu. Nebudou se vloupávat tam, kde je riziko, že je někdo doma. Proto je tolik důležité vytvořit dojem, že domácnost není opuštěná. Odjíždíte na 14 dnů na dovolenou? Raději se o tom moc nešiřte, zejména ne na sociálních sítích. Nechte žaluzie vytažené a závěsy roztažené. Je-li to možné, požádejte někoho, aby se u vás během vaší nepřítomnosti zastavil. Pokud bydlíte v bytě ve společném domě a budete pryč delší dobu, poproste někoho, kdo by vám vybíral schránku. Právě plná schránka je jasný signál, že nejste doma. V tomto ohledu je velmi šikovným pomocníkem smart osvětlení. To je totiž možné nastavit tak, aby se občasně rozsvěcelo i během vaší nepřítomnosti. Světlo v domácnosti napoví, že uvnitř někdo je. Více se dozvíte v našem článku Smart osvětlení pomáhá se spánkem i zabezpečením domácnosti.


Obchody, kde koupíte TOP zabezpečení domácnosti

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..