Kolotoč s hračkami nad postýlku

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Zabavte i ty nejmenší, pořiďte jim kolotoč nad postýlku

Kolotoč nad postýlku je často první hračka, s kterou každé dítě přijde do styku. Je to ideální způsob, jak děťátko v postýlce zabavit, nebo dokonce uspat. Většina kolotočů nad postýlku se příliš neliší, nějaké rozdíly se ale přeci jen najdou – v použitých materiálech či způsobu napájení. Jaký kolotoč nad postýlku vybrat? Snad vám poradí naše tipy a také 5 krásných kolotočů, které jsme pro vás vybrali a jejichž recenzi najdete na konci článku.

Kolotoč s hračkami nad postýlku

TOP 5 kolotočů nad postýlku (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Kolotoc Nad Postylku Baby Mix Krtek SmallBaby Mix KrtekDo obchoduZobrazit nabídky
Kolotoc Nad Postylku Nuk Pool Party SmallNuk Pool PartyDo obchoduZobrazit nabídky
Kolotoc Nad Postylku Fisher Price Motylci SmallFisher Price motýlciZobrazit nabídky
Kolotoc Nad Postylku Tiny Love Into The Forest SmallTiny Love Into the ForestZobrazit nabídky
Kolotoc Nad Postylku Vtech 3v1 SmallVtech 3v1Do obchoduZobrazit nabídky

Proč děťátku kolotoč nad postýlku pořídit?

Dětský kolotoč nad postýlku je velmi jednoduchý způsob, jak miminko v postýlce alespoň na chvíli zabavit. Některé modely, které disponují přehrávačem melodií, vám také mohou pomoci s uspáváním. Dětské kolotoče nad postýlku zároveň rozvíjí smysly a schopnosti dětí. Pestrobarevné hračky zlepšují dětskou pozornost a schopnost soustředit se. Dítě zpočátku barvy sice neumí rozlišit, jakékoliv předměty v jeho dostatečné blízkosti jsou však dokonalým vizuálním stimulátorem. Kromě zrakových vjemů stimulují dětské hrací kolotoče nad postýlku také sluchové vjemy. A nakonec jsou stimulovány také vjemy hmatové a dochází k rozvoji jemné motoriky. Dítě se snaží hračky na kolotoči uchopit a později, kdy se mu to podaří, získává důležité hmatové podněty. Kolotoč nad postýlku může dítě také motivovat k pohybu, když se k němu děťátko natahuje. V neposlední řadě může kolotoč fungovat jako příjemný doplněk, který pomůže zútulnit dětský pokojíček. Většina kolotočů nad postýlku je vybavena hračkami v pestrých barvách a se zajímavými tvary.

V jakém věku dítěte se kolotoč nad postýlku nejvíce hodí?

Kolotoč můžete děťátku pořídit již od narození. Počítejte však s tím, že v prvních měsících je miminko ještě příliš malé na to, aby vnímalo hračky i zvuky, které se z něj případně linou. Nemusí na něj tedy nijak reagovat a kolotoč nad postýlku nebude mít žádný efekt. Vnímat začínají děti přibližně od 2. do 4. měsíce života. V této době se už děti na kolotoč dokáží lépe soustředit a ten je tak může zabavit, případně uspat. Jednotlivé schopnosti se u dětí postupně rozvíjí, a tak s každým dalším dnem či týdnem dokáže děťátko kolotoč nad postýlkou využít více. V kojeneckém období, tedy přibližně do 6 měsíců dítěte, umisťujte kolotoč nad jeho nožičky, aby se na něj dívalo mírně svrchu. Věk, kdy kolotoč přestat používat, záleží opět jen na vás. Pokud už se však dítě dokáže zvednout, nenechávejte je v postýlce s kolotočem bez dozoru, aby jej na sebe nemohlo strhnout.

TIP: S rozvojem a zabavením miminka vám pomohou také hrací deky. Jak deku vybrat a na co si dát pozor? Přečtěte si náš článek.

Jaký kolotoč nad postýlku je nejlepší?

To, jaké parametry by dětský kolotoč nad postýlku měl mít, záleží především na tom, co od něj vy sami očekáváte. Na trhu narazíte na několik typů s rozdílným způsobem ovládání, napájení, v různých materiálových provedeních a také s různými cenami. Dražší modely jsou schopné přehrávat melodie, také jejich počet se liší podle pořizovacích nákladů. Pokud chcete miminku pořídit jen něco hezkého nad postýlku, vystačíte si i s klasickým dřevěným kolotočem nad postýlku. Chcete-li kolotoč používat i při usínání miminka či s jeho pomocí stimulovat také sluchové vjemy, je nutné trochu zainvestovat a pořídit elektronický kolotoč. Některé mohou disponovat i projektorem, který využijete v době, když už je dítě starší. Raději si dopředu promyslete, co od kolotoče budete vyžadovat, abyste nepořídili něco zbytečně drahého. Zároveň se ale také nevyplatí kupovat až podezřele levné kusy. Nejdůležitější je totiž především bezpečnost. Té a také všem důležitým parametrům se budeme podrobněji věnovat níže.

Kolotoč s hračkami

Klasický kolotoč na postýlku pro nenáročné

Víte-li, že nepotřebujete kolotoč nad postýlku, který by svítil ve tmě a vyhrával všelijaké melodie, a ani se vám do něčeho takového nechce investovat zbytečné peníze, pořiďte miminku klasickou variantu. Ta se většinou vyrábí ze dřeva a stačí ji jen zavěsit buďto nad postýlku, nebo například k stropnímu světlu. Tyto modely se nemusí natahovat ani do nich nemusíte kupovat baterie a vystačí vám opravdu dlouho. Dřevěné kolotoče nad postýlku se používají od pradávna, a tak se jedná také o krásnou vzpomínku. V některých rodinách se právě díky dlouhé životnosti tyto kolotoče předávají z generace na generaci. I klasický dětský kolotoč nad postýlku může vaší ratolesti přinést mnoho radosti. K dostání jsou zajímavé modely s barevnými a krásnými hračkami, které potěší každé dítě. Hračky jsou nejčastěji textilní a velmi příjemné na dotek. U tohoto typu kolotoče nad postýlku se navíc nemusíte trápit s jeho náročným ovládáním – stačí ho jenom zavěsit.


Doporučujeme

Pompo.cz logo

Nejlepší kolotoče nad postýlku pořídíte na Pompo.cz. Porozhlédněte se v jednom z nejoblíbenějších obchodů s dětským zbožím u nás a vyberte si ze široké nabídky nejen úžasných kolotočů nad postýlku!


Mnoho zábavy za málo peněz s natahovacím kolotočem

Natahovací nebo také mechanický kolotoč nad postýlku patří po dřevěném k druhé nejlevnější variantě. Nabízí se v mnoha barevných provedeních a u některých modelů je navíc možné jednotlivé hračky měnit. Natahovací kolotoče přehrávají melodii (většinou mají však v repertoáru pouze jednu) a po natažení se také celý kolotoč i s hračkami otáčí. Dětská pozornost je tím výrazně stimulována a miminko se tak snadněji zabaví. Na jedno natažení však kolotoč funguje zhruba 5 minut, poté je nutné jej natáhnout znova. Mechanický kolotoč nad postýlku tak nevyužijete při uspávání, kdy potřebujete, aby kolotoč hrál o něco delší dobu. Pokud však kolotoč k uspávání nepotřebujete, postačí vám jen jedna písnička a obejdete se také bez světelných efektů, natahovací kolotoč je pro vás ideální. Jeho pořizovací cena je velmi příjemná, ovládání i upevnění na postýlku je snadné a určitě potěší děťátko i vás. Natahovací kolotoč nad postýlku pořídíte nejčastěji ze zdravotně nezávadného plastu.

Dlouhou výdrž má elektrický kolotoč nad postýlku

Elektrické kolotoče nad postýlku jsou nejčastěji vybaveny bateriemi, a díky tomu vydrží opravdu dlouho. Existují i typy s přívodním kabelem, ty jsou však méně časté a je u nich velmi důležité, aby byl kabel umístěn mimo dosah dítěte. Kolotoč nad postýlku na baterie vydrží přehrávat melodii (a často také svítit) až 15 minut. Tyto typy se proto často používají jako pomůcka při uspávání dítěte. Nevýhodou však je častější výměna baterií. Trh s elektrickými kolotoči nad postýlku je velmi široký a najdete na něm spoustu přístrojů s mnoha funkcemi. Některé modely fungují také jako světelný projektor, pomocí kterého lze promítat na strop. Disponují několika melodiemi a v případě dražších kolotočů nad postýlku si také můžete nastavit čas, kdy se mají začít přehrávat. Některé jsou vybaveny nočním světýlkem, případně i samy hračky mohou v noci světélkovat. Elektrické kolotoče nad postýlku jsou nejdražší, děťátko si s nimi ale užije mnoho zábavy.

Kolotoč nad postýlku

Materiál a další důležité parametry

Dětské kolotoče nad postýlku se vyrábí nejčastěji z plastu, narazíte ale i na klasické dřevěné modely. Hračky mohou být také plastové, případně látkové či plyšové. Textilní a plyšové hračky mají náročnější údržbu. Zatímco plastové stačí otřít navlhčeným hadříkem, ostatní se doporučuje jednou za čas vyprat. Podívejte se tedy, jakým způsobem se hračky na kolotoč zavěšují a zda je možné je v případě potřeby odejmout. Odnímatelné hračky mohou navíc dítěti posloužit i v pozdějším věku. Ačkoliv v prvních měsících nedokáže děťátko rozlišovat barvy, volte raději pestré a kontrastní barevné provedení. Až je děťátko dokáže pořádně vnímat, příliš světlé a nenápadné barvy by ho totiž nemusely dostatečně zaujmout. U hracích dětských kolotočů si zjistěte, zda nabízí možnost ovládat hlasitost. Dětský sluch je velmi citlivý a příliš hlasité kolotoče by jej mohly poškodit. Máte-li možnost, vyberte si kolotoč nad postýlku, který bude přehrávat melodie příjemné i pro vás.

Zásadní bezpečnostní pravidla

Ačkoliv se kolotoče nad postýlku umísťují nad miminko a to s nimi nemusí přijít do přímého styku, je dobré zkontrolovat některé parametry. Kolotoč nesmí být blízko dětské hlavičky, umístěte jej alespoň 30 cm od očí miminka. Neumisťujte jej ale ani příliš daleko, jinak jej děťátko pořádně neuvidí a nebude o něj mít dostatečný zájem. Kolotoče nad postýlku je možné pořídit i novorozencům, v případě těch hracích se ale nedoporučuje nechat je puštěné déle než 5 minut každý den. U těchto typů se navíc ujistěte, že nehrají příliš hlasitě. Materiál kolotoče musí být vždy zdravotně nezávadný a netoxický, pohlídejte si proto potřebné certifikáty (stejné jako u dětských hraček). Kolotoč i hračky musí mít oblé hrany a hladkou plochu tak, aby nehrozilo, že se o ně děťátko jakkoliv zraní. Počítejte s tím, že hračky mohou z rámu spadnout, volte proto vhodné místo umístění a raději měkčí a menší hračky.

TIP: Pro dětský kolotoč nad postýlku platí stejná bezpečnostní pravidla a normy jako u všech dětských hraček. Více se o nich dozvíte v článku Jaké jsou nejlepší hračky pro děti?

Umístění a způsob zavěšení

Kolotoč nad postýlku nikdy neumisťujte nad hlavu děťátka, aby se nemuselo zaklánět. Zavěste jej spíše nad hrudník, nebo nožičky. Kolotoč musí být zavěšen dostatečně vysoko, aby dítě snadno nedosáhlo na hračky a nehrozilo tak jejich stržení, případně stržení celé konstrukce. Klasické kolotoče nad postýlku se zavěšují, možností, kam je umístit není tedy tolik. Modernější modely pak disponují různými typy rámů s různým způsobem uchycení. Je dobré se o způsob zavěšení kolotoče informovat předem, abyste jej na postýlku dokázali připevnit. Vždy se také ujistěte, že je kolotoč připevněn dostatečně pevně a stabilně. Některé kolotoče nad postýlku mají ovládací panel umístěn uvnitř postýlky, a to v dosahu dítěte. Je tedy dobré miminko hlídat, aby do panelu příliš nebušilo a nerozbilo jej. Pokud si však děťátko může samo měnit melodie, zlepší se u něj vnímání akcí a jejich důsledků. Jiné modely zase disponují dálkovým ovládáním, takže je můžete ovládat i z jiné místnosti.


TOP 5 kolotočů nad postýlku

Pořiďte svému děťátku jeden z těchto úžasných kolotočů nad postýlku a pomozte mu s rozvojem jeho schopností a dovedností. Tyto kolotoče poslouží také jako šikovní pomocníci, když budete miminko potřebovat na chvíli zabavit, nebo třeba uspat. Vyberete si?

Baby Mix Krtek

Kolotoc Nad Postylku Baby Mix Krtek
Zdroj: Heureka.cz
 • hraje melodii a pomalu se otáčí
 • uklidní, uspí i zabaví
 • rozvíjí smysly, motoriku i zrakově-pohybové koordinace
 • jemné melodie
 • pestré barvy
 • roztomilí plyšoví krtečci
 • snadná údržba
 • kolotoč je vyroben z plastu, který stačí utřít hadříkem
 • plyšové figurky lze prát i v pračce
 • hrací strojek se natahuje ve směru hodinových ručiček
 • ze zdravotně nezávadných materiálů
 • vhodný věk: pro děti od narození


Nuk Pool Party

Kolotoc Nad Postylku Nuk Pool Party
Zdroj: Heureka.cz
 • stimuluje všechny smysly dítěte
 • s různými prvky k uchopení kolotoče
 • se zabudovanou hrací skříňkou
 • pomáhá uklidnit a uspat dítě
 • vyrobeno z polyesteru
 • konstrukce je z plastu
 • ramena z ABS
 • vyvinuto odborníky
 • vyrobeno v Německu
 • určeno pro děti od narození
 • hmotnost: 550 g


Fisher Price motýlci

Kolotoc Nad Postylku Fisher Price Motylci
Zdroj: Heureka.cz
 • přehrává melodie, svítí a hračky se houpou
 • napomáhá ke zklidnění, utišení i uspání
 • pestrobarevné hračky podporují představivost dítěte
 • kolotoč rozvíjí také motorické schopnosti
 • jemné světlo pomáhá rozvíjet vizuální vjemy
 • světlo je možné přepínat v režimu kopule a noční lampičky, případně lze použít oba zdroje
 • s malý projektorem, pomocí kterého lze na zeď či strop promítat hvězdnou oblohu
 • přehrává 30 minut ukolébavek, bílý šum nebo příjemné zvuky přírody
 • čtyři stupně hlasitosti
 • lze ovládat i pomocí dálkového ovládání
 • dálkové ovládání má praktický úchyt, pomocí kterého jej lze zavěsit
 • kolotoč je možné připnout na kočárek
 • hračky jsou odnímatelné
 • s motorovým pohonem na baterie
 • určeno pro děti od narození


Tiny Love Into the Forest

Kolotoc Nad Postylku Tiny Love Into The Forest
Zdroj: Heureka.cz
 • kolotoč se otáčí, svítí a hraje až 20 minut
 • podporuje vývoj dětských smyslů, uklidňuje a pomáhá s uspáváním
 • pestrobarevné hračky motivují dítě k pohybu a pomáhají s jemnou motorikou
 • kolotoč rozvíjí sluchové, zrakové i hmatové vjemy
 • hrací skříňka přehrává 4 melodie s nastavitelnou hlasitostí
 • hrací skříňku lze používat i samostatně
 • k dispozici je také noční světýlko
 • kolotoč funguje na baterie (3 x C; nejsou součástí balení)
 • určeno pro děti od narození
 • rozměry (v, š, h): 60 x 17 x 9 cm
 • hmotnost: 1,72 kg


Vtech 3v1

Kolotoc Nad Postylku Vtech 3v1
Zdroj: Heureka.cz
 • utiší a uspí
 • zraková stimulace pomocí rotačního pohybu hraček
 • podpora citlivosti na vizuální podněty a předměty v okolí
 • plynule se otáčí a hraje písničky
 • všechny písničky jsou nazpívané v českém jazyce (k dispozici je i verze se slovenštinou)
 • popřeje i dobrou noc
 • funkce světýlka (lze kdykoliv vypnout)
 • funkce aktivace hlasem zapne kolotoč kdykoliv miminko začne plakat
 • s pomocí rychloupínače (součástí balení) lze snadno přidělat na zábradlí od postýlky i do kočárku
 • s pomocí kolíku (součástí balení) lze snadno přidělat k autosedačce
 • na 3 AA baterie (jsou součástí balení)
 • rozměry: 17 × 17 × 37 cm
 • vhodný věk: pro děti od narození

5/5 - (8 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..