Koberec do dětského pokoje

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.10 rad, jak vybavit dětský pokoj snadno a rychle

Na zařizování některých pokojů si dáváme zvláště záležet a dětský pokoj je určitě jedním z nich. Ať už v něm bude pobývat malé dítě, školák nebo teenager, je nutné jim pokoj zařídit přesně na míru. Vše musí být bezpečné a uzpůsobené tomu, aby dítě dobře a zdravě rostlo.

Koberec do dětského pokoje

Základní kritéria, kterými byste se měli řídit

Při výběru nábytku, zařízení, ale také koberce, bytového textilu či barev, kterými budou vymalovány stěny, je nutné řídit se hned několika kritérii. Prvním z nich je počet dětí, které budou pokoj obývat. Dále záleží na jejich pohlaví a samozřejmě také na jejich věku. Tomu je nutné přizpůsobit vzhled pokoje, spací prostor, úložné prostory, místo, kde si budou děti hrát či kde se budou věnovat svým povinnostem. Jde především o to, aby byl dětský pokoj bezpečný a aby se v něm děti cítily dobře.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost jsou na prvním místě

Zejména u opravdu malých dětí je nutné při vybavování dětského pokoje věnovat zvýšenou pozornost některým prvkům. Budou-li v pokoji děti, které sotva chodí, odstraňte všechny ostré hrany a nebezpečné předměty. Zaměřte se na okna a na přístup k nim, zakryjte také elektrické zásuvky. Nábytek musí být opravdu stabilní a případné komody vybavte raději praktickým zpomaleným zavíráním dvířek, které ochrání dětské prsty. Určitě je lepší být přehnaně opatrný, než později litovat.

TIP: Pro bezpečnost dětského pokoje je velmi důležité také osvětlení. Přečtěte si náš článek 9 rad, jak na správné osvětlení dětského pokoje.

I názor samotného dítěte se počítá

Pokud už jsou děti ve věku, kdy jsou schopné o tom rozhodovat, zeptejte se přímo jich, co by chtěly. Jsou to právě ony, kdo bude v dětském pokoji trávit nejvíce času, musí se zde proto cítit příjemně a pohodlně. Samozřejmě to neznamená, že jim musíte pořídit vše, co si budou přát. Co se ale týče například tapet, malby nebo bytového textilu, nechte výběr na nich. Můžete je mírně korigovat, myslete ale především na ně a jejich spokojenost.

Dětský pokoj inspirace

Myslete dopředu

Zařizujeme-li pokojíček pro malé dítě, které ještě spí v dětské postýlce, nic moc víc pro něj vybírat nemusíme. Jak ale dítě roste, mění se jeho potřeby a nároky. Zkuste si už dopředu promyslet, co vše bude muset v pokoji být, až bude vašim ratolestem o 5, 10 nebo 15 let více. Můžete si tak pokoj rovnou rozvrhnout a ušetřit si budoucí potíže s kompletní přestavbou. Lze také pořídit takový dětský nábytek, který roste spolu s dítětem a vydrží vám tak o mnoho déle.

Barvy a celkový vzhled pokoje

Výrazné a kontrastní barvy pomáhají dětem zlepšovat rozlišovací schopnosti, hodí se tedy do dětského pokoje pro menší děti a předškoláky. Do pokoje starších dětí volte ale spíše jemné barvy, které je nebudou rozptylovat a odvádět jejich pozornost od školních povinností. To, jak by měl dětský pokoj vypadat, ale konzultujte s jeho obyvateli, abyste předešli případnému zklamání na obou stranách. Pokud se nemůžete dohodnout, zkuste najít kompromis, který bude vyhovovat všem.

Podlaha dětského pokoje

Zejména malé děti tráví na podlaze spoustu času, takže je důležité, aby je nestudila. U dětí se dá také počítat se zvýšeným nepořádkem, takže volte takovou podlahu, která se vám bude snadno čistit a udržovat. Ideální je koberec, který se bude snadno vysávat a který bude příjemný na dotek. Často se také používá korek, který je naprosto zdravotně nezávadný a snadno se udržuje. U starších dětí můžeme zvolit i dřevěnou podlahu či podlahu z lamina. K posteli či na jiná místa, kde by děti mohly chodit bosky, pořiďte kusové koberce.

TIP: Více o podlahách a vhodných materiálech do každého pokoje se dočtete v našem článku Najděte si ideální podlahu do každé místnosti.

Postele a matrace

Zdravý spánek je důležitý pro každého a děti, které teprve rostou a vyvíjí se, nejsou výjimkou. Abyste se vyhnuli tomu, že budete muset co dva roky pořizovat novou postel, protože z ní vaše dítko už vyrostlo, pořiďte většímu dítěti rovnou postel pro dospělé. U větších sourozenců je skvělým řešením patrová postel, která vám v pokoji ušetří dost místa. Matrace by neměla být ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Důležité je hlavně to, aby řádně propouštěla vlhkost, byla prodyšná a zdravotně zcela nezávadná.

Dětský pokoj

Psací stůl a židle

Zejména u těchto částí nábytku je obzvlášť nutné dbát několika pravidel, aby si dítě nezpůsobilo vážné zdravotní potíže. Ideální sedící poloha u psacího stolu je s chodidly položenými celou plochou na zemi, ohnutými v kolenou v pravém úhlu, s rovnými zády a rukama ohnutýma v pravém úhlu v lokti. Takto natažené paže by měly být mírně nad pracovní plochou. Existují také psací stoly i židle, které mohou růst spolu s dětmi a díky kterým můžete ideální polohu nastavit v každém věku dítěte.

TIP: Výběru psacího stolu pro dítě je nutné věnovat zvláště velkou pozornost. Podrobněji jsme se tématu věnovali v článku Ideální stůl do dětského pokoje podle věku dítěte.

Úložné prostory

Skříně a komody v dětském pokoji pro menší děti by měly být z materiálu, který je stabilní, odolný a snadno se udržuje. Pozor si dejte na zavírací mechanismy a také vitríny ze skla či jiného křehkého materiálu. Dětský pokoj by měl být neustále čistý – to se samozřejmě těžko dodržuje, ale míru nečistot můžete alespoň co nejvíce omezit. Volte raději uzavřené úložné prostory, kde se tolik nechytá prach, a různým poličkám a regálům se vyhněte. Nakupte krabice či boxy, kam můžete uložit hračky, případně věci, které se tolik nepoužívají. Dbejte na to, aby dětský pokoj vypadal uklizeně a přehledně.

Osvětlení dětského pokoje

Protože děti v dětském pokoji tráví hodně času, potřebuji jej mít dostatečně
osvětlený. Centrální světlo doplňte lampičkou na stůl a nástěnnou lampou, u které si bude moci číst. Dostatek světla je důležitý nejen proto, aby si děti nekazily oči, ale také proto, aby bylo všude vidět při uklízení pokoje. Dostatečné osvětlení také zvyšuje jeho bezpečnost. Při výběru lustru se můžete navíc nechat unést svou fantazií a pořídit dětem něco velmi originálního a hravého, jako jsou ony samy.


Obchody, kde koupíte TOP produkty pro dětský pokoj

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..