Rychlovarná konvice

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Rychlovarná konvice a jejích 11 nejdůležitějších parametrů

Na první pohled se může zdát, že mezi jednotlivými rychlovarnými konvicemi, které český trh nabízí, nejsou velké rozdíly. Opak je ale pravdou. Každá konvice vaří vodu jinak dlouhou dobu a jinak efektivně. V tomto článku si podrobně rozebereme všechny vlastnosti, které by opravdu kvalitní rychlovarná konvice měla mít.

Rychlovarná konvice

TOP 5 rychlovarných konvic (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Rychlovarna Konvice Sencor Swk 1785bk SmalSencor SWK 1785BKDo obchoduZobrazit nabídky
Rychlovarna Konvice Concept Rk4065 SmallConcept RK4065Do obchoduZobrazit nabídky
Rychlovarna Konvice Klarstein Granada Bianca SmallKlarstein Granada BiancaDo obchoduZobrazit nabídky
Rychlovarna Konvice Tefal Ko851830 SmalTefal KO851830Do obchoduZobrazit nabídky
Rychlovarna Konvice Redmond Rk Cbm147 E SmalREDMOND RK-CBM147-EDo obchoduZobrazit nabídky

1) Objem

Čím větší objem, tím více vody se do rychlovarné konvice vejde. Je tedy logické, že čím více lidí v domácnosti je, tím objemnější konvice přijde vhod. Narazit můžeme na velmi malé rychlovarné konvice s objemem 0,6 litrů, ale také na velké o objemu až 4 litry. Do domácnosti o dvou členech se doporučuje objem 1,7 litru, což je také nejběžnější hodnota. V takové konvici pohodlně uvaříte nejen pro sebe, ale také pro případné návštěvy. Pozor si však dejte nejen na maximální objem, ale také minimální. Velká část konvic totiž musí být naplněná alespoň 0,5 litrem vody, aby ji bylo možné bezpečně zapnout. Půl litru vody ale může být na přípravu jednoho šálku kávy či čaje zbytečně moc. Naštěstí existují rychlovarné konvice, které nabízí i mnohem menší minimální naplnění. Minimální objem se u mnoha produktů neuvádí, v takovém případě lze počítat s typickým 0,5 litrovým minimem.

2) Velikost

Velikost rychlovarné konvice jde ruku v ruce s objemem. Pokud tedy toužíte po konvici s objemem 3 litry, nemůžete počítat s tím, že bude drobná a lehká. Velikost konvice přizpůsobte také velikosti, respektive hloubce dřezu, aby se vám do ní dobře napouštěla voda. Je dobré si dopředu ujasnit, kde přesně bude rychlovarná konvice stát. Nedoporučuje se ji umisťovat blízko dřezu a sporáku a rozhodně ji nepokládejte na mikrovlnnou troubu. Pokud máte vhodné místo vybrané, pro jistotu si jej změřte, a to i v případě, že máte pocit, že prostoru na konvici je zde dost. Je lepší obětovat pár chvil na měření než se později rozčilovat, že se vám tam konvice o pár centimetrů nevejde nebo že vám zabírá více místa, než jste předpokládali.

3) Bezpečnost

S kvalitní rychlovarnou konvicí vám nehrozí, že se opaříte nebo popálíte. Konvice musí mít správně tepelně izolovaný povrch, o který se nespálíte ani v případě, že je uvnitř vařicí voda. Některé konvice mohou mít povrch velmi horký pouze v posledních vteřinách procesu vaření vody a také ještě několik vteřin poté. Mimo to je jejich používání zcela bezpečné a žádná vážná poranění nehrozí. Pokud si tedy nejste jistí, jak je na tom právě vaše rychlovarná konvice, doporučujeme se vyhnout kontaktu s jejím povrchem v těchto rizikových chvílích. Je samozřejmě nepřípustné, abyste se popálili o rukojeť konvice, ty už jsou dnes zcela běžně tepelně izolované a manipulace s nimi je bezpečná. U některých konvic hrozí riziko opaření párou, která ze špatně zkonstruované konvice odchází. To nelze vždy na první pohled odhadnout, opět ale nejde o nic vážného, jen si u takové konvice musíte dávat větší pozor, když z ní vařící vodu vyléváte.

Zelená rychlovarná konvice

4) Obsluha

Většina rychlovarných konvic má vyklápěcí víko, které drží na svém místě a voda se nalévá skrz otvor, který se po odklopení vytvoří. Velikost tohoto otvoru má vliv na to, jak snadno se vám bude voda do konvice nalévat. Vylévání pak usnadňuje malý zobáček, kterým je vybavena většina konvic. Některé konvice nemají víko výklopné, ale takové, které je nutné celé sundat, což může obsluhu konvice trochu ztížit. U víka je dále důležité také to, jakým způsobem se otevírá. Vařicí voda a pára, která se z ní uvolňuje, totiž často způsobí, že je víko horké. Pokud jej tedy potřebujete otevřít, je lepší, má-li konvice samostatné tlačítko sloužící k tomuto účelu. Díky otevírání víka pomocí tlačítka je také možné konvici ovládat pouze jednou rukou. To ale závisí na tom, kde přesně je tlačítko umístěno. Pro jednoduchost obsluhy je důležité také tlačítko sloužící k zapnutí konvice. Zjistěte, kde je umístěno a jak snadno se vám zapíná.


Doporučujeme

Alza Logo

Nejlepší rychlovarné konvice najdete na Alza.cz. Vybírejte z bohatého sortimentu, využijte pravidelné akce a výprodeje a užijte si profesionální zákaznické služby!


5) Příkon

Příkon ukazuje u rychlovarné konvice spotřebu elektrické energie a souvisí také s dobou, za jakou se voda v ní uvaří. Ale pozor! Ne vždy platí, že čím vyšší příkon, tím rychleji dojde voda k varu. Některé konvice se totiž automaticky samy vypnou ihned poté, co voda uvnitř dosáhne bodu varu, jiné ji ale ještě dále ohřívají, a to i po dobu několika vteřin. Takové konvice mohou mít vyšší příkon a přesto se v nich voda vaří déle. Příkon rychlovarných konvic se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 600 W až po 3000 W. Pro rychlovarnou konvici o objemu 1,7 litrů se doporučuje zvolit příkon 2000-2200 W. Plnou kapacitu konvice s tímto příkonem ohřejete zhruba za 2-3 minuty. Pro zajištění maximálního a nejefektivnějšího využití vaší konvice za minimální spotřebu energie a tedy i náklady se doporučuje plnit ji vždy jen takovým množstvím vody, které právě potřebujete uvařit.

TIP: Sháníte konvici pro přípravu kávy? Co takhle pořídit si rovnou kávovar? Přečtěte si náš článek, který jsme věnovali právě jim. Také na jeho konci najdete inspiraci v podobě několika TOP modelů – od každého typu!

6) Topné těleso

Při výběru rychlovarné konvice by vás mělo zajímat také topné těleso a jeho umístění. Topným tělesem bývá u rychlovarných konvic nejčastěji spirála, která může být buď skrytá, nebo neskrytá. Skrytá spirála je umístěna pode dnem rychlovarné konvice. Jelikož nedochází k přímému kontaktu topného tělesa a vody, voda se ohřívá o něco pomaleji. Na druhou stranu vám ale skrytá spirála umožňuje čistit konvici bez obav i uvnitř a na spirále navíc nedochází k usazování vodního kamene a jiných nečistot. Je-li topné těleso viditelné, je potřeba počítat s náročnější údržbou a většími náklady na speciální přípravky proti vodnímu kameni a usazeninám. Voda v takové konvici se ale ohřívá o něco rychleji. S viditelnou topnou spirálou se setkáme spíše u starších rychlovarných konvic, ty moderní už ve většině případech bývají vybaveny skrytou topnou spirálou.

Nerezová rychlovarná konvice

7) Základna, tělo a víko konvice

Některé konvice mají základnu, na kterou je lze umístit pouze v jedné poloze, jiné ale disponují základnou otočnou o 360°. V takovém případě nemusíte řešit, jak konvici na základnu položíte. Na základně bývá také často umístěn displej, pokud jím rychlovarná konvice disponuje. Na něm lze vidět dobu ohřevu a v případě rychlovarných konvic s termoregulací také nastavenou teplotu. Dalším důležitým parametrem je počet plášťů. Nejčastěji narazíte na konvice s jedním, nebo se dvěma plášti. V konvici se dvěma plášti vám voda vydrží déle teplá, tyto konvice jsou ale také dražší. Můžeme narazit na konvice s jedním pláštěm na těle a se dvěma plášti na víku, což je místo, odkud teplo z konvice uniká nejčastěji. V neposlední řadě si všímejte ukazatele hladiny vody. Ten má nejčastěji podobu vodoznaku a bývá jím opatřena většina rychlovarných konvic – ne však všechny! Sledujte také, kde je ukazatel umístěn, abyste na něj při manipulaci s konvicí vždy dobře viděli.

8) Napájecí kabel

U napájecího kabelu nás bude zajímat především jeho délka. Rozmístění elektrických zásuvek v kuchyni a to, jak daleko od nich můžeme rychlovarnou konvici umístit, nás bude limitovat při výběru, kam konvici položit. Pro jistotu se dopředu ujistěte, že vám do zásuvky z vybraného místa kabel pohodlně dosáhne. Pokud se obáváte, že si pořídíte konvici s příliš dlouhým kabelem, případně ji chcete mít umístěnou přímo u elektrické zásuvky a víte, že vám kabel bude nevzhledně překážet, zvažte pořízení rychlovarné konvice s navíjecím kabelem. Díky elektrickému navijáku se část kabelu navíc šikovně skryje do základny. S napájecím kabelem souvisí také jedno bezpečnostní opatření. Doporučuje se v případě nepoužívání rychlovarnou konvici se zásuvky vypojit, jinak hrozí riziko zkratu a požáru.

9) Materiál

Nejčastěji narazíte na plastovou rychlovarnou konvici, která se těší velké oblibě zejména pro rozmanitost tvarů, barev a designů. Plastové konvice jsou navíc lehké a levné, jejich nevýhodou ale je nepříjemný zápach, který se u nich často objevuje a který se může přenášet také na vodu uvnitř. Rychlovarné konvice z nerezu se vyznačují jednoduchou údržbou a dlouhou životností, můžete je navíc také pořídit v různých tvarech i barvách. Nevýhodou tohoto materiálu je ale nižší teplotní izolace a bez ochranných prvků hrozí vyšší riziko popálení. Skleněné rychlovarné konvice jsou oblíbené díky svému elegantnímu a modernímu designu. Je u nich však nutné počítat s náročnější údržbou, protože na skle se vodní kámen usazuje snadněji než na jiných materiálech. U konvice ze skla také hrozí větší poškození při pádu. Keramické rychlovarné konvice mají skvělé tepelné, ale také zvukové izolační vlastnosti, jsou velmi odolné a navíc vypadají opravdu krásně a originálně. Jsou však rovněž poměrně těžké a drahé.

Příprava čaje

10) Vzhled

Rychlovarná konvice je nejen praktickým pomocníkem, ale také doplňkem do naší kuchyně, a na jejím vzhledu tedy záleží. To, co o vzhledu rozhoduje jako první, je materiál, z kterého konvice je. Milovníky retro stylu a romantických věcí nadchnou rychlovarné konvice z keramiky, pro milovníky originálních a netradičních doplňků je ideální rychlovarná konvice ze skla. Ti, kteří mají spotřebiče v kuchyni z nerezu jistě ocení možnost pořídit ve stejném designu také rychlovarnou konvici a konvice z plastu nabízí mnoho možností tvarů i barev. V dnešní době je tak velmi jednoduché sladit rychlovarnou konvici s celkovým vzhledem kuchyně. S tím, jak rychlovarná konvice vypadá, může ale souviset také účinnost a rychlost jejího ohřevu. Topné těleso totiž bývá téměř vždy umístěno u dna a lépe jej tedy využijí ty rychlovarné konvice, které jsou široké a nízké. Na celkový dojem má pak vliv také rozmístění tlačítek nebo displeje, případně také provedení ukazatele hladiny vody v konvici.

11) Funkce a doplňky

Každá konvice by měla být vybavena světelnou diodou, která svítí v průběhu ohřevu vody. Je to důležité zejména z ohledu na bezpečnost, rychlovarná konvice by totiž měla být schopná signalizovat probíhající ohřev hned několika způsoby. Běžně dnes narazíte na rychlovarné konvice s termoregulací, u kterých je možné nastavit si konkrétní teplotu, na kterou se má voda ohřát. Myslete však na to, že v takovém případě voda neprochází varem, ale ohřeje se pouze na vámi zvolenou teplotu. Mezi důležité funkce rychlovarné konvice patří také bezpečnostní pojistky, zejména automatické vypnutí po dosažení bodu varu či v případě přehřátí a zabránění zapnutí prázdné či špatně umístěné konvice. Rychlovarná konvice by měla být vybavena filtrem, který zachycuje vodní usazeniny, nečistoty a také vodní kámen. Ideální je, pokud je filtr vyjímatelný, v takovém případě jej lze pravidelně oplachovat a čistit. Některé konvice mohou mít také speciální filtr na čaj.

Tipy a rady

  • Nově pořízenou konvici zcela naplňte a nechte vodu projít varem, poté ji vylijte a celý proces ještě jednou zopakujte. Poté budete mít jistotu, že voda uvařená ve vaší nové konvici bude zcela čistá a bez jakéhokoliv nepříjemného zápachu.
  • Starostem s vodním kamenem se nevyhne téměř nikdo, kdo vlastní rychlovarnou konvici. Nejhůře jsou na tom pak ti, kteří žijí v oblasti s tvrdou vodou. Proti vodnímu kameni se můžete bránit pořízením rychlovarné konvice se skrytým topným tělesem a také tím, že v konvici nebudete nechávat stát vodu.
  • Vodní kámen nejen, že snižuje životnost rychlovarné konvice, ale způsobuje také pomalejší ohřev a vyšší spotřebu energie. Proto jej odstraňte ihned poté, co jej zaregistrujete. Existují speciální přípravky, pomoci vám ale může také převaření vody s octem (v poměru 1:1) a troškou kyseliny citrónové.
  • Víte, že existují také cestovní rychlovarné konvice? Mají menší objem (0,7 l), dají se zapojit do automobilového zapalovače a často jsou vybaveny také šikovným příslušenstvím.

TOP 5 rychlovarných konvic

Rychlovarná konvice tvoří neodmyslitelnou součást téměř každé kuchyně. Je to šikovný pomocník při přípravě horkých nápojů, ale také vaření či pečení. Uvádí se, že voda se ve většině rychlovarných konvic uvaří mnohem rychleji než při ohřívání jiným způsobem. Nejen rychlost ohřevu vody je ale u rychlovarných konvic důležitým parametrem. Pojďme se společně podívat na 5 krásek a jejich úžasné vlastnosti!

Sencor SWK 1785BK

Rychlovarna Konvice Sencor Swk 1785bk
Zdroj: Alza.cz

Rychlovarná konvice Sencor SWK 1785BK upoutá nejen svým elegantním skleněným vzhledem, ale také praktičností a účinností. Její objem je 1,7 litru a je vybavena filtrem zachycujícím usazeniny a nečistoty, světelným indikátorem provozu a vodoznakem, který je oboustranný. Topné dno je z nerezové oceli a se zakrytou topnou spirálou. Rychlovarná konvice Sencor SWK 1785BK má k dispozici také vnitřní LED osvětlení a bezpečnostní ochranu proti přehřátí, která chrání před zapnutím prázdné konvice a automaticky konvici vypne, pokud je uvnitř dosaženo bodu varu. Síťový kabel je uschován v podstavci.

Technické parametry produktu Sencor SWK 1785BK

VlastnostSpecifikace

Objem

1,7 l

Materiál

sklo

Příkon

2200 W

Hmotnost

0,78 kg

Barva

černá

Klady a zápory produktu Sencor SWK 1785BK

Klady (+)Zápory (-)

+ jednoduchá obsluha a údržba

bez regulace teploty

+ elegantní a moderní design

– kratší přívodní kabel

+ automatické vypnutí při varu

– vyšší hlučnost

+ ochrana proti přehřátí

– filtr při otevírání vypadává

+ bezpečnostní pojistka

– horší řešení odvodu páry (riziko opaření)


Concept RK4065

Rychlovarna Konvice Concept Rk4065
Zdroj: Alza.cz

Na rychlovarné konvici Concept RK4065 oceníte možnost regulace teploty, díky které si můžete zvolit, na jakou teplotu v rozmezí 60-100 °C vodu ohřejete. Teploty jsou od sebe barevně odlišeny a lze je nastavovat po 10 °C. Rychlovarná konvice má funkci Keep Warm, díky které udržuje stálou teplotu vody až po dobu 2 hodin. Jakmile teplota vody uvnitř klesne pod 85 °C, konvice ji automaticky začne ohřívat znovu. Vyjmutelné sítko zachytává nečistoty a vodní usazeniny, dá se jednoduše vyjmout a vyčistit. Bezpečnost této rychlovarné konvice zajišťují automatické vypnutí po dosažení požadované teploty vody a vypnutí při zjištění prázdné konvice. Rychlovarná konvice Concept RK4065 je provedena ze skla s nerezovým hrdlem a jasně viditelnými ukazateli hladiny vody.

Technické parametry produktu Concept RK4065

VlastnostSpecifikace

Objem

1,8 l

Materiál

sklo, nerez

Příkon

1850-2200 W

Barva

nerez, černá, podsvícení zelené, žluté, modré, fialové, červené

Klady a zápory produktu Concept RK4065

Klady (+)Zápory (-)

+ velký objem

– hlasité pípnutí po postavení na základnu

+ regulace teploty (barevné rozlišení teplot)

– nevypne se ihned po dosažení varu

+ automatické vypnutí při varu

– obtížnější tisknutí tlačítek na ovládání

+ ochrana proti přehřátí

– obtížnější otevírání víka

+ bezpečnostní pojistka

– víko z nerezu (hrozí opaření)


Klarstein Granada Bianca

Rychlovarna Konvice Klarstein Granada Bianca
Zdroj: Alza.cz

Rychlovarná konvice Klarstein Granada Bianca je nejen praktickým pomocníkem, ale také elegantním a originálním doplňkem. Díky extra silnému výkonu 2 200 W je voda uvařena opravdu rychle, objem 1,7 litrů je více než dostačující. Tato rychlovarná konvice je vybavena bezpečnostní pojistkou chránící před nechtěným zapnutím prázdné nebo téměř prázdné konvice. Pojistka konvici také vypne v případě dosažení varu. Rychlovarná konvice Klarstein Granada Bianca se otevírá pomocí tlačítka umístěného na rukojeti, takže se dá jednoduše ovládat i pomocí jedné ruky. Plnící otvor je velký a nabízí dostatečný prostor při nalévání vody.

Technické parametry produktu Klarstein Granada Bianca

VlastnostSpecifikace

Objem

1,7 l

Příkon

2200 W

Délka přívodového kabelu

0,65 m

Hmotnost

0,96 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Klarstein Granada Bianca

Klady (+)Zápory (-)

+ tlačítko pro otevírání na rukojeti

– bez regulace teploty

+ automatické vypnutí při varu

– bez ukazatele hladiny

+ ochrana proti přehřátí

– bílá barva (snadnější viditelnost nečistot)

+ protiskluzové nožky

+ bezpečnostní pojistka


Tefal KO851830

Rychlovarna Konvice Tefal Ko851830
Zdroj: Alza.cz

Rychlovarná konvice Tefal KO851830 disponuje objemem 1,7 litru a také řadou praktických funkcí jako je udržování nastavené teploty po dobu 30 minut či automatické otevírání víka. Teplotu je možné nastavit v 5 úrovních (od 40 °C do 100 °C) a nastavené parametry lze sledovat na digitálním displeji. Rychlovarná konvice Tefal KO851830 má rotační podstavec a je vyrobená ze speciální konstrukce s dvojitým pláštěm Safe-touch. Tato konstrukce pomáhá udržovat teplotu uvnitř stabilní a povrch chladný a tím pádem bezpečný na dotek. Jakmile dosáhne voda varu, konvice se automaticky vypne. Rychlovarná konvice Tefal KO851830 se velmi jednoduše udržuje a disponuje také filtrem proti vodnímu kameni, který je vyjímatelný. Úsporu místa zajišťuje praktický držák na přívodní kabel.

Technické parametry produktu Tefal KO851830

VlastnostSpecifikace

Objem

1,7 l

Materiál

nerez, plast

Příkon

1 800 W

Hmotnost

1,4 kg

Barva

černá/nerez

Klady a zápory produktu Tefal KO851830

Klady (+)Zápory (-)

+ digitální displej

– bez ukazatele hladiny

+ rotační podstavec

– bez osvětlení

+ teplota nastavitelná v 5 úrovních

+ automatické otevírání víka

+ filtr proti vodnímu kameni


REDMOND RK-CBM147-E

Rychlovarna Konvice Redmond Rk Cbm147 E
Zdroj: Alza.cz

Rychlovarná konvice REDMOND RK-CBM147-E disponuje vysokým výkonem 2 150 W, díky kterému bude voda uvnitř uvařená opravdu rychle. Vyjímatelný a oplachovatelný filtr navíc zajistí její vysokou kvalitu, dobrou chuť a zdravotní nezávadnost. Konvice je dále vybavena kontaktním čepem ve středu základny, která je tak rotační v rozmezí 360 °. Díky mechanickému indikátoru stupně zahřátí vody lze vodu ohřát na požadovanou teplotu. Rychlovarná konvice REDMOND RK-CBM147-E je vyrobená z vysoce kvalitní nerezové oceli, která se velmi jednoduše čistí a udržuje si svůj stálý vzhled i po delší době používání. Nechybí ani bezpečnostní pojistka v podobě ochrany proti chodu naprázdno, která přístroj vypne v případě příliš nízké hladiny vody, či velmi praktický úložný prostor pro přívodní kabel.

Technické parametry produktu REDMOND RK-CBM147-E

VlastnostSpecifikace

Objem

1,7 l

Materiál

nerez

Příkon

2 150 W

Hmotnost

1 kg

Barva

nerez

Klady a zápory produktu REDMOND RK-CBM147-E

Klady (+)Zápory (-)

+ automatické otevírání víka

– bez osvětlení

+ ukazatel vodní hladiny

– bez displeje

+ ochrana proti chodu naprázdno

+ indikátor stupně zahřátí vody

+ automatické vypnutí

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..