Dítě na hrací dece

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Dětská hrací deka slouží k zábavě i rozvoji dítěte

Hrací deky nebo také hrací podložky slouží především k zábavě dětí, zároveň ale stimulují jejich smysly a pomáhají jim v rozvoji. Investice do dětské hrací deky se rozhodně vyplatí. V tomto článku vám ukážeme, mezi jakými materiály, rozměry či doplňky si můžete vybrat, případně na jaké věci si dávat pozor. Na konci článku pro vás pak máme připravených 5 krásných dětských hracích dek, které jistě potěší nejen vás, ale především vaše dítě.

Dítě na hrací dece

TOP 5 dětských hracích dek (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Fisher Price Rainforest FriendsFisher Price Rainforest Friends
Tiny Love Magické příběhyTiny Love Magické příběhy
Bright Starts 5v1 Your Way Ball PlayBright Starts 5v1 Your Way Ball Play
Kinderkraft Smart PlayKinderkraft Smart Play
Lionelo ANIKALionelo ANIKA

Co vlastně hrací deka je a k čemu přesně slouží?

Hrací deka je speciální podložka vybavena různými prvky, které podporují vývoj dítěte. Stimulují rozvoj jeho sluchových, zrakových či hmatových vjemů, pomáhají mu soustředit se a udržovat pozornost. Dochází díky nim také k rozvoji dětské motoriky, dítě se učí orientovat v prostoru a koordinovat pohyb. Dítě nemá všechny prvky po ruce, takže je pomocí hrací deky také motivováno k pohybu. Hrací deky rozvíjí dětskou fantazii a pomocí nich se dítě naučí poznávat svět kolem sebe. Každý prvek nebo hračka na dece mají svou specifickou funkci a dítě se pomocí nich učí různým dovednostem. Tyto prvky bývají často odnímatelné a vy je tak můžete využít také v dětské postýlce nebo je pověsit na kočárek. V neposlední řadě se dítě díky hrací dece zabaví a navíc ji můžete brát kamkoliv s sebou. Hrací deka je zcela bezpečná a uzpůsobená potřebám i schopnostem dítěte. Je to investice, která se vyplatí.

Základní kritéria pro výběr hrací deky

Dětská hrací deka by měla být z materiálu, který je příjemný na dotek a který se snadno udržuje. Měla by být skladná a manipulace s ní by neměla být nijak náročná. Jednotlivé hračky by měly být odnímatelné, abyste je mohli využít i jinde, a především proto, abyste je mohli sundat a vyprat nebo umýt. Je-li deka vybavena hrazdou, na které jsou umístěny hračky, měla by být dostatečně stabilní na to, aby ji na sebe dítě nestrhlo. Zkontrolujte také, zda jsou hračky umístěné v dosahu dítěte. Hračky by měly být pestré, různých tvarů a z různých materiálů. Žádný z prvků nesmí být natolik malý, aby je dítě mohlo spolknout či vdechnout. Všechny části hrací deky musí být ze zdravotně nezávadných materiálů a dostatečně pevné, aby nedošlo k jejich rozbití. Dále je důležitý také rozměr deky, ta by měla být dostatečně velká na to, aby se na ní dítě mohlo bezpečně pohybovat.

Pro jak staré děti je hrací deka vhodná?

Hrací deka se doporučuje pro děti starší než 1 měsíc. Do 3 měsíců věku dítěte vám postačí menší deka s hrazdou, protože dítě v tomto období leží na zádech. Kolem 4. měsíce se děti převracejí na bříško a je tedy důležité, aby je deka dokázala zabavit i v této poloze. Hračky z hrazdy by mělo být možné odejmout a položit je před dítě. Ideální navíc je, pokud má deka více částí, které jsou vyrobené z rozdílných materiálů s odlišnou strukturou povrchu. Hezkým prvkem je například zrcátko, pomocí kterého dítě rozeznává vlastní tvář, začíná komunikovat a zvedat hlavičku. K tomu, aby se dítě nepřekulilo mimo deku, slouží ochranné mantinely. V období přibližně kolem 6. měsíce se dítě začíná plazit a k pohybu je můžete motivovat přesunováním hraček po ploše deky. Více se bude zajímat také o prvky, které vydávají zvuk. Hračky bude zkoumat nejen očima, hmatem či sluchem, ale také ústy.

TIP: Více se jednotlivým rozvojovým fázím dítěte věnujeme v článku o dětských hračkách.

Dítě si hraje s dětskou hrací dekou

Ideální rozměr hrací deky

V období, kdy dítě pouze leží na zádech, nepřetáčí se ani jinak výrazně nepohybuje, vám postačí malá hrací deka. Ničemu ale nevadí, pokud už v prvních měsících dítěti pořídíte velkou hrací deku. Tu využije, až bude starší, a vy tak nebudete muset kupovat deku novou. Čím větší a vybavenější deka je, tím je samozřejmě také dražší. Pokud vám to váš rozpočet dovolí, investujte do co nejvybavenější a nejrozměrnější deky, která vašemu dítěti poslouží nejdéle a také nejlépe. Zejména tehdy, kdy se dítě začne přetáčet, nebudete riskovat, že skončí na podlaze. Počítejte samozřejmě také s tím, kolik máte na deku prostoru, pečlivě si rozvažte, kam ji umístíte. Dalším kritériem při rozhodování, jak velkou hrací deku pořídit, bude také to, zda ji využijete jenom doma, nebo si ji budete chtít brát i s sebou ven či na cesty. Deka by se vám měla snadno skládat a být dostatečně lehká na přenášení.

Jaké materiály jsou k dispozici?

Na výrobu hrací deky se nejčastěji používá bavlna, která snadno absorbuje vlhkost, je prodyšná a vysoce odolná. Odolává i světlu, takže ani při delším vystavení slunečním paprskům barvy na ní nevyblednou. Je také krásně měkká a zároveň dostatečně pevná, díky čemuž je pohodlná a zároveň je pohyb dítěte po ní velmi snadný. Může se však snadno pomačkat a při praní zežmolkovatět. Dalším oblíbeným materiálem je flanel, který je příjemný na dotek, hřejivý a dostatečně prodyšný, nebo polyester, který se nezmačká, je odolný proti oděru a také světlu a navíc velmi rychle schne. Nejčastěji se proto hrací deky vyrábí z několika materiálů, které v sobě spojují ty nejlepší vlastnosti ze všech. Látky z přírodních i umělých vláken jsou vysoce odolné, nemačkají se a zároveň jsou příjemné na dotek. Žádný z použitých materiálů samozřejmě nesmí být toxický a obsahovat škodlivé látky a příměsi, pečlivě zkontrolujte všechny štítky, bezpečnostní certifikáty a dodržení norem.

TIP: Velmi oblíbené jsou také pěnové hrací podložky, které izolují chlad podlahy pod nimi, jsou měkké, lehké a skladné. Navíc se snadno udržují a jsou také nepromokavé.

Zaměřte se i na vzhled a další parametry hrací deky

Protože mají hrací deky sloužit k rozvoji smyslů a pozorovacích schopností, měly by být co nejpestřejší a nejrůznorodější. Je tedy dobré, pokud jsou na nich části z různých barevných materiálů, které mohou i šustit nebo vydávat jiné zvuky. Upoutají tak dětskou pozornost a pomohou mu učit se nové věci. Jelikož budou deku využívat malé děti, je nutné počítat s určitou mírou jejího znečištění a velmi důležitou vlastností je tedy i její snadná údržba. Ideální jsou hrací deky, z kterých snadno odstraníte různé nečistoty. Ne každou deku lze prát v pračce, tento údaj si tedy také pohlídejte. V případě, že budete chtít deku využívat i mimo váš domov, zajímejte se o její skladnost. Některé lze několika jednoduchými pohyby složit do malého balíčku. Čím lehčí deka bude, tím snadněji ji také přemístíte na jiné místo v domácnosti, pokud byste pod ní potřebovali uklidit nebo ji chcete schovat v případě návštěvy.

Roztomilé dítě na hrací dece

Jakými prvky může být hrací deka vybavena?

Také hračky, které jsou součástí hrací deky, by měly být vyrobeny z různých textilií. Dítě se je učí poznávat pomocí hmatu a samozřejmě se nevyhnete ani zkoušení pomocí úst. Hračky proto musí být měkké a dostatečně pevné. Čím barevnější budou, tím lépe, protože spíše upoutají pozornost dítěte a to se s nimi více zabaví. Pro jejich snadnější údržbu je dobré, pokud je lze vyprat v pračce. Hračky mohou být umístěny také na hrazdě, pokud je jí deka vybavena, a nejčastěji jsou k ní přidělány pomocí suchého zipu, takže je snadno odejmete a položíte jinam. Hrací deky mohou mít také různé polstrované polštáře, které dítě ještě ležící na zádech dostatečně stabilizují a zajistí mu potřebné pohodlí. Na hrací dece by měly být také hračky se světelnými a zvukovými efekty, které stimulují zrakové a sluchové vjemy. Pokud je dítě může samo vyvolat, naučí se navíc chápat vztahy a důsledky svých činností.

TIP: Pohlídejte si, aby bylo možné prvky, které vydávají zvuky, v případě potřeby vypnout. Jejich hlasitost by neměla být příliš vysoká a melodie by měly být na poslech příjemné nejen dítěti, ale i vám.

Prvky zvyšující bezpečnost hrací deky

Hrací deky pro děti staré několik měsíců by měly být vybavené ochrannými mantinely. Jde o zvýšené okraje deky, které udrží dítě na její ploše a nedovolí mu přemístit se jinam. Slouží tak nejen dítěti, ale také vám, protože máte jistotu, že miminko najdete přesně tam, kde jste ho opustili. Pokud už je ale dítě schopné se plazit, mantinely pro něj nebudou žádnou překážkou a v takovém případě je nutné dítě hrající si na dece hlídat. Některé hrací deky jsou vybaveny také různými polštáři. Pokud už se dítě převrací na bříško, tyto polštáře mohou být spíše ke škodě než k užitku. Brání dítěti v pohybu a ve výhledu. Hrací deku vždy umisťujte přímo na zem a pokud je tenká, položte pod ní ještě další deku. Je také důležité, aby na dece nebyla vyvýšená místa, o které by se mohlo dítě uhodit. Hrací deka musí být stabilní a poskytovat dítěti dostatečnou oporu.

S hrazdou, nebo bez?

Hrací deku můžete pořídit s hrazdou i bez ní. Nejlepší jsou ty modely, které jsou hrazdou vybaveny, ale je možné ji kdykoliv dle potřeby sundat. Hrazdu využijete zejména v prvních měsících věku dítěte a v době, kdy dítě pouze leží na zádech, se bez ní neobejdete. Na hrazdě jsou zavěšeny hračky, které dítě pozoruje a pokud už to umí, může se po nich natahovat či je brát do ruky. Tím se zlepšují jeho motorické i pozorovací schopnosti. Jakmile se dítě začne převracet na bříško, hrazdu můžete sundat a hračky z ní položit přímo na deku. U hrazdy je tedy důležité, zda je ona sama i hračky na ní odnímatelné a jak snadno se s ní i s hračkami manipuluje. Hrazda musí být dostatečně stabilní a nesmí hrozit, že se na dítě převrhne. Její ukotvení v dece musí být také dostatečně bezpečné na to, aby nedošlo k jejímu nechtěnému uvolnění.


TOP 5 dětských hracích dek

Máte už jasnou představu, jakou hrací deku pořídíte svému dítěti? Víte, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité, jaké vybavení by hrací deka měla mít či jakému materiálu dáváte přednost? Podívejte se na následujících 5 produktů, možná je mezi nimi právě ten, který vás i vaše děťátko nadchne!

Fisher Price Rainforest Friends

Fisher Price Rainforest Friends
Zdroj: Bambule.cz
 • pestrobarevná hrací deka pomáhá stimulovat zrakové smysly
 • víceúčelová hrazda s 5 hračkami v podobě roztomilých zvířátek
 • lvíček hraje ve 2 módech a stimuluje sluchové smysly dítěte
 • 2 hrazdy, na které lze zavěsit hračky
 • hračky jsou zavěšené na očkách a lze je z hrazdy odejmout
 • barevné hračky posilují koordinaci oka
 • zavěšení hraček na hrazdě podporuje dítě v jejich uchopování a motivuje je k pohybu
 • na dece je zrcátko, které podporuje povědomí dítěte o sobě samém
 • hrací deka je polstrovaná, hračky jsou ze zdravotně nezávadného plastu
 • hrací deku je možné prát v pračce
 • nutno dokoupit 2 AA LR6 baterie
 • hrací deka i hračky splňují potřebné normy a směrnice

Obchody, kde koupíte produkt Fisher Price Rainforest Friends


Tiny Love Magické příběhy

 • pro správný vývoj motorických, sluchových i zrakových dovedností
 • k zabavení a stimulaci smyslů děťátka
 • pro miminka i pohybově aktivní děti
 • hudební box v podobě ježka hraje 3 melodie
 • bezpečné zrcátko
 • textilní leporelo podněcuje dítě k hraní si na bříšku
 • závěsné hračky motivují dítě k pohybu a pomáhají trénovat zrakové vnímání
 • posuvný středový díl, díky kterému lze velikost deky přizpůsobit věku miminka
 • hračky je možné používat i samostatně mimo deku
 • hrazdu lze odstranit
 • lze prát v pračce na 30 °C
 • rozměry: 88 × 45 × 78 cm

Obchody, kde koupíte produkt Tiny Love Magické příběhy


Bright Starts 5v1 Your Way Ball Play

Bright Starts 5v1 Your Way Ball Play
Zdroj: Feedo.cz
 • měkká hrací deka plná pestrých barev s hrazdou
 • slon vydává melodie a svítí v několika barevných odstínech
 • chrastítko stimuluje sluchové smysly
 • k dece patří také volně položený polštářek, který lze využít k podepření dítěte
 • zrcadlo stimuluje zrakové smysly, dítě díky němu poznává samo sebe
 • hračky jsou odnímatelné a na hrazdu lze připevnit i jiné (ze série Bright Starts)
 • hračky zavěšené na hrazdě motivují dítě k pohybu a zlepšují schopnost uchopování
 • stěny hrací deky lze zvednout, nebo rozložit pro zvětšení plochy deky
 • k dece patří také taška v podobě roztomilého lva, ve které jsou barevné balónky
 • rozměry: 71 x 59 cm, po rozložení: 113 x 100 cm
 • výška zvednuté boční stěny: 21cm

Kinderkraft Smart Play

Kinderkraft Smart Play
Zdroj: 4kids.cz
 • kontrastní deka
 • s posuvnou hrazdou
 • trénování zaostřování a posilování očních svalů
 • hrazda pomáhá miminku také v orientaci
 • 7 senzomotorických prvků
 • velké nerozbitné zrcátko
 • chrastítka v podobě kroužku a slona učí propojení pohybu a zvuku
 • šustící kniha rozvíjí jemnou motoriku
 • pískátko v podobě tygra posiluje senzomotorickou dovednost
 • kousátka s výrazným profilem umožňují zakusování a úlevu od bolesti při prořezávání zoubků
 • půlměsícový polštář pro podporu miminka v poloze na bříšku
 • 20 míčků
 • možnost zapojení mantinelů
 • hračky jsou odnímatelné a vybavené klipem, kterým je můžete přichytit, kam potřebujete
 • hrazda je posuvná
 • vyrobeno z kvalitních materiálů bez ftalátů
 • splňuje požadavky evropských bezpečnostních norem EN 71–1
 • snadné složení a přeprava
 • rozměry: 96 × 57 × 102,5 cm

Obchody, kde koupíte produkt Kinderkraft Smart Play


Lionelo ANIKA

Lionelo ANIKA
Zdroj: Pompo.cz
 • bezpečná deka s ohrádkou a speciální poduškou
 • podpora rozvoje smyslů, motoriky a poznávacího i emocionálního vývoje dítěte
 • s barevnými figurkami, zvukovými elementy a bezpečným zrcátkem
 • hračky lze odejmout a používat samostatně jako chrastítka
 • zavěšené hračky povzbuzují dítě ke zvedání hlavičky
 • hebký polštářek posiluje krční a zádové svaly
 • vysoké okraje, které zamezí překulení miminka na podlahu
 • podložka je připevněna k rohoži, která podepírá dítě ležící na bříšku
 • stěny rohože jsou rozkládací
 • lze vložit i do postýlky, kde deka funguje jako bezpečné polstrování
 • s tepelně izolační vrstvou a vyztuženým dnem
 • vyrobeno z měkké barevné tkaniny
 • splňuje směrnice normy EN
 • rozměry: 115 × 100 cm

Obchody, kde koupíte produkt Lionelo ANIKA

5/5 - (3 votes)


Podobné příspěvky

Jeden komentář

 1. Hrací deky patří podle mě k těm normálnějším věcem kde si mimčo může hrát a nic se mu nestane. Dá se tam zaháknout spousty kravinek s kterýma si malej může vyhrát 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..