Barevný stůl pro děti

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Ideální stůl do dětského pokoje podle věku dítěte

Ať už máte doma dítě předškolního věku nebo teenagera, stůl je jedním z nejdůležitějšího vybavení dětského pokoje. Čím se liší stolky od psacích stolů a na jaké parametry se zaměřit? V našem článku vám přinášíme rady, jak vybrat ten nejlepší stůl do dětského pokoje pro vaši ratolest. Na konci článku pak najdete tipy na 6 překrásných stolečků a stolů.

Barevný stůl pro děti

Stůl do dětského pokoje podřiďte prostoru i dítěti

To, jak velký stůl pořídíte a zda zvolíte normální nebo rohový stůl, závisí především na prostoru, který máte k dispozici. Malé dětské stolky, které slouží k hraní, mnoho místa nezaberou. Psací stoly pro školáky ale už ano. Máte-li více dětí školního věku, ideální je, pokud má každé z nich svou vlastní pracovní plochu. V případě, že vám to velikost dětského pokoje neumožňuje, pořiďte stůl co největší, aby u něj mělo každé z dětí dostatečný prostor. Existují stoly s pracovní deskou dlouhou 200 cm, ke které se pohodlně vejdou i dvě děti. Co se týče velikosti pracovní plochy, ta zhruba odpovídá věku dítěte. Menší děti nebudou potřebovat tolik prostoru jako studenti. Myslete ale na to, že mnoho věcí můžete schovat do různých šuplíků či skříněk, případně můžete pořídit psací stůl s nástavcem a využít odkládací plochy v něm.

Jak by měl být stůl do dětského pokoje vysoký?

Správná poloha při sezení u stolu je s rovnými zády, nohami pokrčenými v kolenou v pravém úhlu a chodidly položenými na zem celou plochou. Pokud dáte lokty k tělu a paže ohnete v pravém úhlu před sebe, získáte ideální výšku pracovní plochy – paže by měly viset mírně nad ní. Tato pravidla platí pro všechny bez rozdílu věku, u dětí je ale nutné věnovat jim zvláštní pozornost. Dětská páteř se teprve vyvíjí a špatné sezení v dětství může vést k vážnějším zdravotním problémům v dospělosti. Dítě by se u stolu nemělo příliš krčit nebo naklánět v nepřirozených úhlech. Měnící se výšku psacího stolu vám pomohou vyřešit rostoucí stoly, které je možné zvyšovat či snižovat podle potřeby. Nebo můžete pořídit stůl vyšší a doplnit jej židlí s nastavitelnou výškou. U židle si dejte pozor zejména na anatomické tvarování, které podporuje přirozené držení páteře.

TIP: Výškově nastavitelným stolům jsme se podrobněji věnovali v článku Výškově nastavitelný stůl pro práci ve stoje, která vám prospěje.

Jakým materiálům dát přednost?

Bezesporu je tím nejlepším materiálem pro stůl do dětského pokoje dřevo. Je to odolný a zdravotně nezávadný materiál, který vám vydrží i při méně šetrném zacházení poměrně dlouho. U psacího stolu se rozhodně vyhněte sklu. To by se jednak mohlo rozbít, především jde ale o studený materiál a pokud by na něm dítě mělo dlouho položené ruce, riskovali byste zánět kloubů. Pracovní deska by se nikdy neměla lesknout, v takovém případě by dítě bylo oslepováno odlesky dopadajícího světla. Plast je materiál nejméně odolný, jeho cena je ale opravdu nízká a pokud sháníte stolek pro malé děti, je to dobrá volba. Nejvíce odolný je pak kov, ideálně v kombinaci s dřevěnou pracovní deskou. Výběr materiálu přizpůsobte věku dítěte a určení stolu. U stolků pro menší děti si pohlídejte certifikáty o bezpečnosti a vhodnosti užití pro děti určitého věku.

Pozor na vhodné osvětlení

Psací stůl v dětském pokoji by měl být umístěn co nejblíže přirozenému světlu, ideálně tedy přímo u okna. Světlo by mělo dopadat zepředu, pokud to ale není možné, musíte dát pozor na to, aby si dítě při kreslení nebo psaní nestínilo rukou. To znamená, že pravákovi by mělo světlo dopadat z levé strany, levákovi pak z pravé. Na stole by neměla chybět ani lampička, ta by opět měla stát na správné straně. Žárovka by měla být mírně nad hlavou dítěte, aby mu nesvítila přímo do očí, a nejlepší je taková lampa, u které je možné nastavit její výšku i úhel dopadání světla. Lampička by měla být vybavena stínidlem. Pro snížení rizika poškození zraku nenechávejte dítě u stolu nikdy jen s rozsvícenou lampičkou. Je dobré, aby v místnosti vždy bylo alespoň tlumené světlo, protože tma a jeden světelný bod nejsou pro oči ideální – zejména pak pro ty dětské.

TIP: Přečtěte si také náš článek 9 rad, jak na správné osvětlení dětského pokoje, ve kterém najdete i další tipy, jak nejlépe osvětlit pokoj dětí.

Dětský stůl na kreslení

Stůl do dětského pokoje by měl i dobře vypadat

Design stolu do dětského pokoje se bude výrazně lišit podle věku dítěte, pro které je určený. Zeptejte se svého dítěte, čemu by ono samo dalo přednost a co se líbí jemu – vyvarujete se tak zklamání, svého i dítěte. Je ale dobré mít na paměti, že děti opravdu rychle rostou a stejně rychle se mění i jejich vkus. Dopřejte tedy dětem radost a myslete na to, co sami chtějí, jsou to přeci jen ony, kdo u stolu budou trávit nejvíce času a měly by se u něj cítit dobře. Zároveň ale myslete na to, jak dlouho chcete, aby jim stůl vydržel, a podle toho směřujte jejich volbu. S jednoduchým bílým nebo dřevěným stolem nikdy nešlápnete vedle a dítě si je může dozdobit a doupravit podle svého. Pro opravdu malé děti se zase nevyhýbejte pestrým stolkům s dětskými motivy, od kterých se jim nebude chtít odejít.

Doporučujeme

Crosta.Cz Logo

Nejlepší stoly do dětského pokoje na vás čekají na Crosta.cz. Porovnejte nabídky nejvyhlášenějších obchodů u nás a vyberte si PRODUKT za nejlepší cenu na trhu!

Dostatečné úložné prostory

Stůl s šuplíky nebo skříňkou vám ušetří místo na důležité pomůcky a dítě bude mít vše hned po ruce. Hodí se to zejména u dětí školního věku, které nemusí mít všechny učebnice a sešity na pracovní ploše. U menších dětí tyto úložné prostory zase oceníte v případě změny činnosti, které se u stolu věnují. Ujistěte se, že dítě na vše pohodlně dosáhne a že například nic nebrání vysouvání šuplíků. Je možné také pořídit skříňku na kolečkách, kterou je možné v případě potřeby většího prostoru u stolu odsunout. Zajímavé jsou stoly se sklopnou deskou, které mohou mít funkci malířského stojanu a které jsou často vybaveny žlábkem ve spodní liště. Skvělým řešením je také nástavec na psací stůl, který ušetří místo na pracovní ploše.

Dětský stoleček pro nejmenší

Velikost plochy stolečku je nutné přizpůsobit zejména prostoru, který máte v dětském pokoji k dispozici. Je nutné, aby nijak nepřekážel a neomezoval dítě v pohybu. Existují stolky na hraní určené pro speciální činnosti jako je malování, dětské vaření apod. Ty sice nabízejí spoustu šikovných doplňků, jiným činnostem se u nich ale dítě věnovat nemůže. Ideální dětský stoleček je proto jednoduchá a prázdná pracovní plocha, na které si dítě může dělat, co chce. Myslete především na to, aby se plocha stolečku snadno omývala, a pokud zvolíte stoleček s šuplíky či úložným prostorem pod deskou, budou mít děti veškeré pomůcky přímo u ruky. Dětské stolečky se dají pořídit také s nastavitelnou výškou, takže se budou přizpůsobovat věku dítěte. Při sezení u stolečku by dítě mělo mít nohy položené celými chodidly na zemi a ohnuté v kolenou v pravém úhlu či o něco větším.

Studentský stůl

Stůl do dětského pokoje pro školáka

Stůl pro děti školou povinné by měl splňovat kritéria psacího stolu. Dítě u něj bude trávit mnoho času a tak je nutné dbát zejména na pravidla správného sezení. Je velmi důležité dítěti pořídit samostatný psací stůl a nevyužívat pro psaní domácích úkolů například stůl v jídelně nebo obývacím pokoji. Psací stoly mají svá specifika a dlouhodobé sezení u jiného stolu by dítěti mohlo uškodit. Psací stůl pro školáky by měl mít také dostatečně velkou pracovní plochu, aby se na něj vešly psací potřeby, učebnice nebo sešity. Vhodná délka je minimálně 100 cm délka a hloubka alespoň 60 cm. Dítě musí mít dostatek prostoru nejen na desce stolu, ale také pod ní, nohy by se pracovní desky neměly dotýkat. Nejdůležitější je, aby se mu u psacího stolu sedělo dostatečně pohodlně. Pokud vyberete správný stůl, ani práce na domácích úkolech nebude pro vaši ratolest tak hrozná.

Studentský pracovní stůl

Pracovní stoly pro starší děti by měly splňovat stejná kritéria jako stoly pro menší, rozdílem však může být používání počítače či notebooku. V případě osobního počítače je nutné počítat s dostatečným prostorem ideálně pod stolem a je dobré pořídit stůl s možností protáhnutí kabelů tak, aby nijak nepřekážely na pracovní desce. Stůl, u kterého se bude pracovat s PC nebo notebookem by neměl být umístěn naproti oknu, ale bokem k němu. Jeho hloubka by měla být přizpůsobena minimální vzdálenosti, ve které bychom měli sedět od monitoru, což by mělo být alespoň 30 cm. Konkrétní vzdálenost se pak liší podle typu monitoru. Sezení u počítače má svá další specifika, která jsme podrobně rozebrali v tomto článku. Dobrou zprávou je, že pokud student nepotřebuje ke studiu téměř nic jiného, bude jako pracovní stůl stačit jednoduchá pracovní deska, která vás nebude stát příliš mnoho peněz ani nervů při jejím výběru.


Obchody, kde koupíte TOP stůl do dětského pokoje

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..