Připravte si letní osvěžení u vás doma – pomůže vám výrobník zmrzliny!

Výrobník zmrzliny, na který můžete narazit také pod názvem zmrzlinovač, je úžasný přístroj, se kterým si uděláte vlastní zmrzlinu snadno a rychle. Domácí zmrzliny mají mnoho výhod, především víte, co všechno v nich je, a můžete si je dělat přesně podle sebe. A díky výrobníku zmrzliny nejde vůbec o nic těžkého!

Udělejte si vlastní zmrzlinu ve výrobníku zmrzliny

TOP 4 výrobníky zmrzliny bez kompresoru (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Domo DO2309IDomo DO2309I
Guzzanti GZ 154Guzzanti GZ 154
Klarstein Bacio NeroKlarstein Bacio Nero
Clatronic ICM 3594Clatronic ICM 3594

Výběru výrobníku zmrzliny se bát nemusíte

Výrobník zmrzliny není nijak složité zařízení, takže se u něj nemusíte potýkat s mnoha technickými parametry a dalšími věcmi komplikujícími výběr. Rozlišujeme však několik typů zmrzlinovačů a jednotlivé produkty se mezi sebou liší ještě několika dalšími parametry jako jsou objem mísy, příkon, ovládání, funkce, příslušenství či doplňky. V tomto článku se s nimi všemi podrobně seznámíme, aby pro vás byl výběr výrobníku zmrzliny stejně jednoduchý jako výroba domácí zmrzliny v něm. A i to se vám pokusíme ulehčit! Na konci článku najdete hned několik receptů na chutné domácí zmrzliny, které vám přinesou to pravé letní osvěžení. Za recepty pak najdete TOP 4 skvělé výrobníky zmrzliny, s kterými si takovou zmrzlinu uděláte raz dva. Snad pro vás bude i díky naším tipům letošní léto se svými horkými dny snesitelnější.

Jaký výrobník zmrzliny je pro vás ten pravý?

Na trhu můžete pořídit dva typy výrobníků zmrzliny: s vlastní chladicí jednotkou (kompresorem), či bez. Výrobník zmrzliny bez chladicí jednotky je levnější, zvládne však připravit daleko méně zmrzliny a navíc je nutné si výrobu zmrzliny dopředu naplánovat. Součástí tohoto typu je totiž speciální nádoba, která má dvě stěny a kterou je nutné dát před výrobnou na nějaký čas do mrazáku, kde do sebe nádoba vtáhne potřebný chlad. Tato doba se u konkrétních produktů liší a může se jednat až o 24 hodin. Navíc je také nutné počítat s dostatečným prostorem v mrazáku. Samotná příprava zmrzliny je ale ve výrobníku zmrzliny bez kompresoru velmi jednoduchá a rychlá. Ve výrobníku zmrzliny s vlastní chladicí jednotkou vyrobíte zmrzlinu o poznání pomaleji a tento typ je také mnohem náročnější na spotřebu elektrické energie. Výrobník zmrzliny s kompresorem je také o něco větší a méně skladný, zvládne ale připravit opravdu velké množství domácí zmrzliny.

TIP: Domácí zmrzlinu si můžete připravit také pomocí speciální chladicí misky, kterou lze dokoupit k některým kuchyňským robotům. Na ty se můžete podívat zde.

Velikost výrobníku zmrzliny a objem mísy

To, jak velký výrobník zmrzliny a s jak objemnou mísou zvolit, se odvíjí zejména od místa, které máte pro výrobník k dispozici, od počtu případných strávníků (tedy od množství zmrzliny, které budete chtít vyrábět) a samozřejmě také od vašich finančních rozpočtech. Narazíte na výrobníky zmrzliny, které stojí jen pár stovek korun a jsou poměrně malé a skladné, velké zhruba jako kávovary. Dražší přístroje, jejichž cena přesahuje 5 000 Kč, jsou opravdu velké, těžko se s nimi manipuluje a jsou náročnější na prostor a skladnost. Objem mísy, ve které se míchají potřebné suroviny, se pohybuje okolo 0,4-3 litrů. Objem zmrzliny, kterou připravíte, je bohužel výrazně menší a pohybuje se okolo 1-1,5 litru. U výrobníků zmrzliny s vlastní chladicí jednotkou můžete však připravit i více várek zmrzliny za sebou. Výsledný objem připravené zmrzliny můžete ale navýšit i u výrobníku zmrzliny bez vlastní chladicí jednotky, pokud si dokoupíte speciální misky navíc.

Domácí zmrzlina z výrobníku zmrzliny

Jak výkonný může výrobník zmrzliny být?

Výkon výrobníku zmrzliny souvisí s jeho příkonem s tím, že čím vyšší příkon, tím vyšší výkon. Příkon se uvádí ve wattech (zkratka W) a v případě výrobníků zmrzliny se pohybuje od 10 W až po 180 W. Výrobníky zmrzliny s opravdu vysokým výkonem využijete převážně tehdy, pokud chcete připravovat i několik várek každý den. Pokud si pořídíte výrobník zmrzliny k pouhé občasné výrobě, bohatě vám postačí výkon okolo 12 W. Výrobníky zmrzliny s vlastní chladicí jednotkou mají obecně výkon vyšší. Počítejte navíc s tím, že s příkonem roste také spotřeba energie. U opravdu silných a výkonných výrobníků zmrzliny, které budete navíc používat téměř každý den, a to i několikrát, pak může jít o nezanedbatelnou položku rozpočtu. Výrobníky zmrzliny bez kompresoru nespotřebovávají téměř žádnou elektrickou energii.

Různé způsoby ovládání výrobníku zmrzliny

Výrobník zmrzliny lze ovládat manuálně a nebo automaticky. Při manuálním ovládání používáte různé mechanické ovládací prvky a především jste nuceni nad přípravou zmrzliny stát a hlídat ten pravý čas, kdy ji můžete ukončit. U automatického ovládání tato nutnost odpadá, výrobník zmrzliny s automatickým ovládáním se totiž po ukončení přípravy zmrzliny vypne sám. Tento typ se ovládá nejčastěji pomocí dotykového displeje a lze u něj nastavit mnohem více funkcí a programů. Výrobníky s automatickým ovládáním vás navíc přes displej upozorní na průběh přípravy zmrzliny a mnoho dalšího. Tyto typy jsou ale samozřejmě výrazně dražší než výrobníky zmrzliny s manuálním ovládáním.

Nejběžnější doplňky a funkce

Některé modely výrobníků zmrzliny mohou být vybaveny také různými zajímavými doplňky a funkcemi navíc. Jednou z těchto funkcí je například automatické chlazení, díky kterému si nastavíte dobu, po jakou se má připravená zmrzlina chladit. Nemusíte ji tak ukládat do mrazáku. Užitečným pomocníkem je pak také časovač, kdy si můžete přesně nastavit dobu přípravy zmrzliny. Zejména u výrobníků zmrzliny s displejem a automatickým ovládáním často narazíte také na LED diody. Ty vás upozorňují na průběh přípravy zmrzliny, případně na právě prováděnou činnost. K některým modelům výrobníků zmrzliny si můžete pořídit také zajímavé příslušenství jako například odměrky pro správné odměření potřebného množství surovin. Nebo speciální servírovací lžíce, které slouží pro nabírání právě zmrzliny, či různé špachtle a stěrky, pomocí kterých je nejen příprava domácí zmrzliny, ale také její servírování opravdu jednoduché a zábavné.

Zmrzlinovač a domácí zmrzlina

4 recepty na chutné domácí zmrzliny a sorbet

Před začátkem si vždy přečtěte návod přiložený k vašemu výrobníku zmrzliny a dodržujte doporučené množství náplně. Naplníte-li nádobu větším množstvím, nedojde k dokonalému promíchání všech ingrediencí a může také docházet k přehřátí motoru.

Domácí vanilková zmrzlina

  • suroviny: 4 vaječné žloutky, 200 ml mléka, 60 g krystalového cukru, 1 čajová lžička vanilkového cukru, 125 ml neslazené smetany
  • postup: vaječné žloutky rozmixujte spolu s krystalovým a vanilkovým cukrem tak, aby vznikla pěna, poté přidejte smetanu a celou směs přilijte do ohřátého mléka, ohřívejte dále ještě alespoň 2 minuty a předtím, než směs použijete na výrobu zmrzliny, ji vložte na 20 minut do mrazáku

Domácí čokoládová zmrzlina

  • suroviny: 250 ml mléka, 150 g cukru, 100 g čokolády, lžička kakaa, 250 ml smetany ke šlehání
  • postup: mléko a cukr přiveďte k varu, postupně vmíchávejte čokoládu nalámanou na malé kousky a poté přisypejte kakao, směs sejměte z plotny a stále míchejte, dokud se čokoláda úplně nerozpustí, do vychladlé směsi nakonec přilijte našlehanou smetanu

Domácí ovocná zmrzlina

  • suroviny: 250 g pyré z ovoce, 75 g cukru, 1 lžíce šťávy z citrónu, 1 lžíce bílku, 125 ml smetany
  • postup: ovocné pyré smíchejte s citrónovou šťávou a přidejte ušlehaný bílek se smetanou

Domácí sorbet

  • suroviny: 500 ml pyré z ovoce nebo ovocné šťávy, 50 až 100 g cukru (podle zvoleného ovoce), 1–2 lžíce bílku
  • postup: smíchejte ingredience a nechte zmrazit, pokud použijete zavařeninu, není většinou nutné přidávat cukr, pro zjemnění chuti můžete přidat 1 lžíci svého oblíbeného likéru

TOP 4 výrobníky zmrzliny bez kompresoru (2019)

Výrobníky na zmrzlinu bez kompresoru neboli vlastní chladicí jednotky jsou menší a skladnější. Lehce se s nimi manipuluje a velmi jednoduchá je také jejich údržba. Zmrzlinu v nich připravíte velmi rychle, je však nutné počítat až s několika hodinovým předmražením chladicí mísy. V některých modelech si kromě lahodné zmrzliny můžete připravit také mražený jogurt, sorbet, ledový krém či milkshake.

Domo DO2309I

Domo DO2309I
Zdroj: Okay.cz

Výrobník zmrzliny Domo DO2309I dokáže připravit až 1 litr zmrzliny. Tento přístroj je velmi malý a kompaktní, snadno se s ním manipuluje a ještě snadněji se udržuje. Nádobu pro přípravu zmrzliny lze oddělit a před samotnou přípravou je nutné ji vložit do mrazáku, přibližně na 24 hodin. Jakmile je mísa i směs na přípravu zmrzliny dostatečně vychlazená, zmrzlinu si připravíte už za 20 minut. Ovládání výrobníku zmrzliny Domo DO2309I je manuální a velmi jednoduché. Nádoba je vybavena průhledným poklopem, takže můžete průběh výroby zmrzliny kontrolovat. Zároveň je zde otvor pro dodatečné přidávání surovin. Výrobník zmrzliny Domo DO2309I má k dispozici také ochranu proti přehřátí a součástí balení je rovněž receptář s úžasnými recepty na všechny základní druhy zmrzliny.

Technické parametry produktu Domo DO2309I

VlastnostSpecifikace

Objem mísy

1 l

Rozměr mísy (výška x průměr)

16 x 17,9 cm

Příkon

12 W

Hmotnost

2,9 kg

Barva

bílá

Klady a zápory produktu Domo DO2309I

Klady (+)Zápory (-)

+ pouze 20minutová příprava

– předpříprava trvá až 24 hodin

+ odnímatelná nádoba

– plastové součásti

+ receptář

– hlučnější

Obchody, kde koupíte produkt Domo DO2309I

ObchodCena
Mall.cz699 Kč
Alza.cz599 Kč
Okay.cz599 Kč

Guzzanti GZ 154

Guzzanti GZ 154
Zdroj: Kasa.cz

Výrobník na zmrzlinu Guzzanti GZ 154 dokáže kromě domácí zmrzliny připravit také mražený jogurt či sorbet. Je vybaven dvojitě izolovanou nádobou, kterou je nutné předem zamrazit. Samotná příprava zmrzliny trvá přibližně 20 minut. Ovládání tohoto výrobníku zmrzliny je manuální, intuitivní a velmi jednoduché. Pro ještě snadnější ovládání je navíc vybaven LCD displejem, který má mimo jiné i digitální časovač. Výrobník na zmrzlinu Guzzanti GZ 154 dokáže připravit 1-1,5 litru zmrzliny a velmi jednoduchá je také jeho údržba. Stačí jej rozložit, jednotlivé části opláchnout pod vlažnou vodou a ovládací jednotku bohatě postačí utřít suchou utěrkou.

Technické parametry produktu Guzzanti GZ 154

VlastnostSpecifikace

Objem mísy

1,5 l

Příkon

12 W

Rozměry (v, š, h)

23,4 x 20,1 x 20,1 cm

Hmotnost

2,95 kg

Barva

nerez

Klady a zápory produktu Guzzanti GZ 154

Klady (+)Zápory (-)

+ vyrobí i sorbet či jogurt

– bez víka

+ displej

– problémy s hustšími směsmi

+ velký objem mísy

– menší otvor na nalévání směsi

+ odnímatelná nádoba

– bez pojistky

Obchody, kde koupíte produkt Guzzanti GZ 154

ObchodCena
Datart logo999 Kč
Mall.cz999 Kč
Alza.cz999 Kč
Kasa.cz999 Kč
Euronics.cz999 Kč
Okay.cz999 Kč
Patro.cz logo999 Kč

Klarstein Bacio Nero

Výrobník zmrzliny Klarstein Bacio Nero vám připraví domácí zmrzlinu už za 30 minut. Nezapomeňte však chladicí nádobu nejdříve alespoň na 8 hodin vložit do mrazáku. Dvoustěnná termo nádoba má objem 0,8 l a společně s motorem o příkonu 7 W zajišťují nejen rychlou, ale také energeticky úspornou přípravu domácí zmrzliny. A nejen to, s výrobníkem zmrzliny Klarstein Bacio Nero si můžete kromě zmrzliny připravit také milkshake či mražený jogurt. Výrobník zmrzliny Klarstein Bacio Nero je malý, kompaktní a velmi tichý. Jeho obsluha je jednoduchá, stejně jako údržba – stačí odpojit díly od motoru a umýt je ve vlažné vodě. Součástí balení je také knížka s recepty.

Technické parametry produktu Klarstein Bacio Nero

VlastnostSpecifikace

Objem mísy

0,8 l

Příkon

7 W

Barva

černá, zelená

Klady a zápory produktu Klarstein Bacio Nero

Klady (+)Zápory (-)

+ vyrobí i milkshake či jogurt

– bez odnímatelné nádoby

+ receptář

– menší objem mísy

+ předpříprava trvá pouze 8 hodin

– menší příkon

Obchody, kde koupíte produkt Klarstein Bacio Nero

ObchodCena
Klarstein logo1 099 Kč
Electronic-star.cz1 099 Kč

Clatronic ICM 3594

Clatronic ICM 3594
Zdroj: Datart.cz

Výrobník zmrzliny Clatronic ICM 3594 zvládne připravit lahodnou zmrzliny, mražený jogurt, ledový krém i sorbet. Zásobník je umístěn nahoře, takže s tímto přístrojem si můžete připravit dokonalou točenou zmrzlinu. Dvouplášťovou chladicí nádobu je nutné vložit před samotnou přípravou zmrzliny alespoň na 12 hodin do mrazáku. Nádoba je vybavena víkem pro snadný dohled nad přípravou a také otvorem pro postupné přidávání dalších surovin. S výrobníkem zmrzliny Clatronic ICM 3594 si připravíte až 1 litry zmrzliny. Ovládání je manuální a výrobník je velmi tichý, výkonný (příkon 18 W) a díky pogumovaným nožičkám je také stabilní.

Technické parametry produktu Clatronic ICM 3594

VlastnostSpecifikace

Objem mísy

1 l

Příkon

18 W

Rozměry (v, š, h)

22 x 22,5 x 44 cm

Hmotnost

1,54 kg

Barva

bílá, oranžová

Klady a zápory produktu Clatronic ICM 3594

Klady (+)Zápory (-)

+ vyrobí i jogurt, krém či sorbet

– bez displeje

+ odnímatelná nádoba

– vydrží v provozu max. 1 hodinu

Obchody, kde koupíte produkt Clatronic ICM 3594

ObchodCena
Datart logo1 499 Kč
Mall.cz1 452 Kč
Kasa.cz1 499 Kč
Euronics.cz1 499 Kč
k24.cz logo1 282 KčCategories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..