Indukční varná deska

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Těchto 8 věcí by měla mít každá indukční varná deska!

Indukční varné desky se těší stále větší oblibě. A není divu! Ze všech varných desek jsou nejbezpečnější, nejsnáze se čistí a udržují, nejrychleji se zahřejí, jsou tedy také nejúspornější a navíc nabízí mnoho rozmanitých funkcí, které vám vaření a jiné činnosti v kuchyni co nejvíce usnadní.

Indukční varná deska

TOP 5 indukčních varných desek (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Indukcni Varna Deska Electrolux Ehh 6240 Isk SmallElectrolux EHH 6240 ISKDo obchoduZobrazit nabídky
Indukcni Varna Deska Bosch Pue 645bb1e SmallBosch PUE 645BB1EDo obchoduZobrazit nabídky
Indukcni Varna Deska Delicatessa 60 Prime SmallDelicatessa 60 PrimeDo obchoduZobrazit nabídky
AEG IKB64301FB Mastery Hob2HoodAEG IKB64301FB Mastery Hob2HoodDo obchoduZobrazit nabídky
Varicook Neo Indukcni Varna Deska SmallVariCook NeoDo obchoduZobrazit nabídky

Indukční varné desky – to nejlepší do vaší kuchyně!

Indukční varné desky fungují na principu magnetické technologie, kdy elektromagnetické pole indukuje teplo, které prostupuje dnem nádoby položené na desce. Samotná varná deska se téměř nezahřeje a nehrozí tak u ní riziko popálení. Navíc velmi rychle chladne. K ohřevu dochází v podstatě ihned a na zvolenou teplotu se deska zahřeje nejrychleji ze všech typů varných desek. Vzhledem k principu, na jakém funguje, je možné na ní vařit pouze ve speciálním nádobí se symbolem cívky nebo nápisem „induction“. Feromagnetické dno poznáte také pomocí jednoduchého triku: bude na něm držet magnet. Indukční varnou desku pořídíte už od 5 000 Kč, ty nejdražší se pak pohybují až u hranice 20 000 Kč. S cenou souvisí výkon i příkon desky, ale také funkce, kterými je vybavena. V případě indukční varné desky se vám prvotní investice za pár let vrátí, protože dražší indukční desky mají rychlejší ohřev a šetří tak energii. A na jaké parametry se u indukčních varných desek zaměřit?

1) Ideální velikost a počet plotýnek

Nejběžnějším typem jsou v současnosti dvou nebo čtyř plotýnkové indukční varné desky, můžete ale narazit i na modely s pěti nebo šesti plotýnkami. To, jaký počet je pro vás nejlepší, se odvíjí od počtu lidí v domácnosti a od intenzity a četnosti vaření. Je zbytečné kupovat více plotýnkovou indukční varnou desku, pokud si nejste jistí, zda byste ji plně využili. Jednak je dražší, spotřebuje více energie a zabere také více místa. Vaříte-li ale často a mnoho pokrmů najednou, je čtyř plotýnková indukční varná deska ideální. Některé jsou navíc vybaveny tzv. flexi nebo multi zónou, která vznikne spojením dvou či více vařicích zón. Tuto rozšířenou zónu lze využít pro vaření v objemnějších nádobách a někdy je díky ní využit celý povrch indukční varné desky. Ty kvalitnější (a dražší) desky mohou mít i více flexi (multi) zón.

TIP: Čeká vás pořizování nové ledničky? Spoustu užitečných tipů najdete v našem článku: Dokonalá lednička – vybrat ji není vůbec jednoduché.

2) Optimální výkon a příkon

Tyto parametry budou rovněž souviset s vašimi potřebami. U méně plotýnkové indukční varné desky, kterou budete využívat jen málo, vám bohatě postačí výkon do 7 000 W. Máte-li ale nároky vyšší a chcete například používat i více plotýnek najednou, je lepší poohlédnout se po indukční varné desce s vyšším výkonem. Čím vyšší výkon, tím rychleji se deska zahřívá a tím rychleji dojde také k ohřevu pokrmu. Ty nejvýkonnější indukční varné desky se rychlostí ohřevu vyrovnají i rychlovarným konvicím. Příkon a napájení by vás měli zajímat především z ohledu na to, jaké možnosti zapojení desky máte. Rodinné domy mají dnes už téměř vždy přístup k třífázové zásuvce a pro jejich obyvatele není výběr indukčních varných desek nijak omezen. Pokud ale žijete v bytě, budete muset sáhnout po desce vhodné pro 230V zdroj. Raději si proto všechny technické parametry pečlivě pohlídejte.

Vaření na indukční varné desce

3) Jednoduché ovládání, které zvládnete jednou rukou

Indukční varné desky bývají nejčastěji ovládány dvěma způsoby: dotykově, nebo pomocí posuvníku (slideru). Obojí je poměrně jednoduché, ale je lepší si vyzkoušet na vlastní prsty, které vám více vyhovuje. Liší se samozřejmě také místo, kde je ovládání umístěno. To může být vepředu, či po stranách, a v případě dotykového ovládání také přímo na desce shora. Ovládání tak může mít vliv také na celkový vzhled desky, nejen na její pohodlnost. U levnějších indukčních varných desek nastavujete pomocí jednoho ovládání všechny zóny, u dražších je možné ovládat každou plotýnku zvlášť. Složitost ovládání pak souvisí také s množstvím funkcí, kterými je deska vybavena. Opět je dobré, pokud máte možnost si indukční varnou desku vyzkoušet a zjistit, jak vám které ovládání sedí. Usnadnit ovládání vám může navíc displej, kterým jsou některé desky vybaveny, a na kterém vidíte nastavené hodnoty jako je doba vaření, výkon či výše teploty.


Doporučujeme

Electronic-star.cz logo

Nejlepší indukční varné desky můžete pořídit na Electronic-star.cz. Kvalitní provedení, nejnovější technologie a moderní elegantní design se zde odráží v každém nabízeném produktu. Kupte si to nejlepší!


4) Bezpečnost na prvním místě

Indukční varná deska je považována za nejbezpečnější typ ze všech varných desek, ale existuje několik doplňkových funkcí, které mohou její bezpečnost ještě zvýšit. Kromě dětské pojistky a ukazateli zbytkového tepla je další užitečnou funkcí automatické vypnutí desky. Indukční varná deska s touto funkcí se po uplynutí určité doby sama vypne, takže v případě, že ji zapomenete vypnout, nemusíte se ničeho obávat. Šikovné desky jsou také schopné rozpoznat, zda je na nich položeno nádobí, a pokud ne, opět se vypnou. Ty ještě šikovnější dokonce rozeznají, jestli je nádobí plné, či prázdné, takže nehrozí připálení dna. Indukční varné desky mohou mít k dispozici také ochranu proti přetečení, která zajistí vypnutí desky v případě jejího polití tekutinou. Ochrana proti vznícení oleje zase hlídá teplotu smažení a udržuje ji pod 300 °C. V neposlední řadě jsou zde detekce podpětí či přepětí, které chrání obvody indukční varné desky před poškozením a v případě zjištění problému vydává deska varovný signál.

TIP: Hledáte šikovného pomocníka na vaření? Přečtěte si náš článek Parní hrnec je ideální pro opravdu zdravé vaření!

5) Snadná údržba povrchu

Povrch indukčních varných desek se velmi snadno udržuje. Pokud budete desku čistit každý den, ušetříte si námahu a čas nutné na odstraňování zaschlých skvrn. Stačit vám na to bude pouze vlhký hadřík. Ideální je ale utěrka z mikrovlákna, která je k povrchu indukční varné desky nejšetrnější. Ani výraznější znečištění není těžké z desky odstranit. Použijte k tomu prostředek na mytí nádobí, případně na odmašťování. Příliš na desku ale netlačte a rozhodně ji nedrhněte, mohli byste povrch poškodit a snížit tak schopnost ohřevu. Pozor si také dejte při manipulaci s nádobím, abyste nešetrným přesouváním desku nepoškrábali. Na takových místech se vám pak budou usazovat nečistoty a jejich odstranění bude o poznání náročnější. Zaschlých skvrn se nejlépe zbavíte pomocí speciální škrabky se žiletkou, ideálně z nerezové ocele. Nebo vyzkoušejte jednu zaručenou babskou radu: citronovou šťávu. Tu nechte na skvrně chvíli působit a uvidíte, jak snadno půjde dolů.

Vaření s indukční varnou deskou

6) Základní funkce, bez kterých se neobejdete

Je několik funkcí, kterými jsou vybaveny i ty nejlevnější indukční varné desky. Jednou z nich je časovač, pomocí kterého si lze nastavit dobu vaření, po které se deska sama vypne. Samozřejmostí je také možnost nastavit si požadovanou teplotu. Její rozsah se liší a dá se říct, že čím dražší indukční varná deska je, tím vyšší teploty nabízí. U většiny desek je také samozřejmostí kontrolka zbytkového tepla. Ačkoliv plotýnky nepálí tak moc jako v případě jiných varných desek a navíc se velmi rychle po ukončení vaření ochladí, tuto funkci oceníte zejména v domácnostech s malými dětmi. Stejně jako dětskou pojistku, která také patří k základní výbavě většiny indukčních varných desek a díky které nemůže dojít k nechtěnému zapnutí indukční varné desky vaší ratolestí.

TIP: Vaření i pečení může být opravdu zábava! Jak to? Mrkněte na náš článek Kuchyňský robot vám usnadní přípravu pokrmů.

7) Doplňkové funkce pro ještě snadnější vaření

Dražší indukční varné desky jsou vybaveny různými typy Power Boosterů, tedy funkcemi zesílení výkonu. Díky nim se výrazně zrychlí ohřev, takže váš pokrm bude rychleji hotový a spotřebuje se méně energie. Zajímavou funkcí je také možnost zastavení a opětovného spuštění varné zóny při stejném výkonu a ve stejném programu, díky které si můžete od vaření odskočit a po návratu pokračovat tam, kde jste přestali. Stejně šikovná je také funkce, která udržuje pokrm na stále stejné teplotě, takže nedojde k jeho vystydnutí, ani připálení. Jistě vás ohromí také 6. smysl, který pomocí senzorů zajišťuje ideální výkon pro různé přednastavené typy vaření jako je smažení, rozpouštění másla či grilování. Díky němu ušetříte energii navíc. Velmi užitečný je také bezúdržbový povrch, který má speciální úpravu proti otiskům prstů. Tento povrch je až o 30 % odolnější před poškrábáním a indukční varnou desku chrání nejen proti mechanickému, ale i chemickému poškození.

8) Design dokonale zapadající do vaší kuchyně

Ty tam jsou doby, kdy jste si mohli pořídit indukční varnou desku pouze v jedné barvě a jednom designu. Samozřejmě jsou zde barevné možnosti omezené stejně jako u jiných spotřebičů, ale kromě typické černé si můžete dopřát indukční varnou desku v tmavě šedé, bílé či dokonce smetanové barvě. Máte-li kuchyň vybavenou spotřebiči z nerezu, alespoň částečného sladění docílíte pořízením indukční varné desky s nerezovým nebo hliníkovým rámečkem. Rám má funkci nejen estetickou, zamezuje také rozšíření katastrofy v případě rozlití nebo rozsypání, zároveň však lehce ztěžuje údržbu. Indukční varné desky se ještě liší způsobem provedení plochy, ta může být zcela rovná, případně zkosená, a to po celém obvodu, nebo jen v určité části. Na celkový vzhled desky má samozřejmě také vliv to, jakým způsobem je řešeno ovládání, kde jsou případné kontrolky a také rozmístění a vyznačení varných zón.


TOP 5 indukčních varných desek

Už víte, na co si dát při výběru té nejlepší indukční varné desky pozor a jaké vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější. Přinášíme vám 5 TOP modelů, které patří k tomu nejlepšímu, co současný trh nabízí. Můžete si je vzájemně porovnat a možná se mezi nimi nachází právě ta vaše nová indukční varná deska.

Electrolux EHH 6240 ISK

Indukcni Varna Deska Electrolux Ehh 6240 Isk
Zdroj: Alza.cz

Indukční varná deska Electrolux EHH 6240 ISK je výkonná, bezpečná a snadno se čistí. Při zapnutí extra výkonu bude téměř okamžitě dosažena maximální teplota. Bezpečnost varných zón zajišťuje detekce varné nádoby a upozornění na stále horké varné zóny. Indukční varná deska je také vybavena dětskou pojistkou. Nečistoty se nepřipékají a lze je snadno odstranit jejich setřením.

Technické parametry produktu Electrolux EHH 6240 ISK

VlastnostSpecifikace

Příkon

6 600 W

Počet varných zón

4

Typ ovládání

dotykové

Délka připojovacího kabelu

1,5 m

Rozměry (v, š, h)

5 × 60 × 52 cm

Hmotnost

10,5 kg

Klady a zápory produktu Electrolux EHH 6240 ISK

Klady (+)Zápory (-)

+ jednoduché ovládání

– bez hodin

+ jednoduché čištění

– bez časovače

+ možnost posílení výkonu

– bez multizóny

+ bezpečnostní prvky

– hlučnější provoz


Bosch PUE 645BB1E

Indukcni Varna Deska Bosch Pue 645bb1e
Zdroj: Alza.cz

Indukční varná deska Bosch PUE 645BB1E má rám z nerezové oceli, díky čemuž se skvěle hodí jako vestavba do kuchyňské desky. Ovládá se dotykem, každá ze 4 varných zón je vybavena individuálním nastavením výkonu, časovačem a ukazatelem zbytkového tepla. Funkce rychlého zahřátí, automatického vypnutí desky a dětská pojistka jsou samozřejmostí.

Technické parametry produktu Bosch PUE 645BB1E

VlastnostSpecifikace

Příkon

4 600 W

Počet varných zón

4

Typ ovládání

dotykové

Délka připojovacího kabelu

1,1 m

Rozměry (v, š, h)

5,5 × 58,3 × 51,3 cm

Hmotnost

13 kg

Klady a zápory produktu Bosch PUE 645BB1E

Klady (+)Zápory (-)

+ indikátor zbytkového tepla

– nižší příkon

+ možnost posílení výkonu

– bez multizóny

+ jednoduché čištění

– vyšší hmotnost

+ jednoduché ovládání

– možnost zapojit pouze na jednu fázi


Delicatessa 60 Prime

Indukční varná deska Delicatessa 60 Prime je spojením technologické inovace a klasického designu. 4 varné desky s celkovým výkonem 7 000 W mají povrch ze sklokeramiky a rám z ušlechtilé oceli. Díky funkci VarioHeating můžete dvě varné zóny spojit do jedné. Varná deska navíc dokáže automaticky detekovat hrnce a varnou desku rozpálit pouze v místě dotyku. Tím šetří peníze za spotřebu energie. Indukční varná deska Delicatessa 60 Prime disponuje také funkcí ThermoBoost, která zvýší výkon varné desky až na 2 800 W, což využijete zejména v případě potřeby rychlého ohřátí pokrmu. Deska se ovládá s pomocí zabudovaného dotykového panelu SenseControl, výkon lze ovládat Touch-to-slide ovladačem a veškeré nastavené parametry sledovat na digitálním displeji. Indukční varná deska Delicatessa 60 Prime je vybavená 99minutovým časovačem. Na uplynutí nastaveného času upozorní deska zvukovým signálem a posléze se vypne. Deska rovněž disponuje ukazatelem zbytkového tepla ECOTHERM-Control a funkcí ThermalRecall, která si zapamatuje nastavenou teplotu a pokračuje ve vaření i po kratším přerušení. Nechybí samozřejmě ani bezpečnostní funkce jako ochrana proti přehřátí či dětská pojistka.

Technické parametry produktu Delicatessa 60 Prime

VlastnostSpecifikace

Příkon

7 000 W

Počet varných zón

4

Typ ovládání

dotykové

Délka připojovacího kabelu

1 m

Rozměry (v, š, h)

5,8 × 59 × 52 cm

Hmotnost

9 kg

Klady a zápory produktu Delicatessa 60 Prime

Klady (+)Zápory (-)

+ funkce pro rychlý ohřev

– bez hodin

+ možnost spojení dvou varných zón do jedné

+ zvukové upozornění na ukončení vaření

+ funkce zapamatování teploty

+ indikátor zbytkového tepla


AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood

AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood
Zdroj: Alza.cz

Indukční varná deska AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood je díky svému vysokému výkonu schopná přivést vodu k varu již za 90 sekund. Precizní nastavení vám navíc umožňuje přípravu i náročnějších pokrmů jako je karamel či pražené oříšky. Chytrá technologie Hob2Hood zajišťuje komunikaci mezi varnou deskou a odsavačem par. Ten se na začátku vaření automaticky zapne (což je signalizováno světelnou kontrolkou), v průběhu vaření je odtah průběžně regulován podle intenzity. Odsavač par je samozřejmě možné ovládat i ručně. AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood je vybavená dotykovým ovládáním, které je pro každou varnou zónu zvlášť. Dokonale hladký povrch varné desky usnadňuje její čištění, je navíc odolný vůči poškrábání. AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood disponuje funkcí PowerBoost pro zintenzivnění ohřevu, časovačem nastavitelným až na 99 minut, který vás zvukovou signalizací upozorní na uplynutí nastavené doby. Časovač lze ale použít i když se na desce nic nevaří jako minutku. Deska je zabezpečena dětskou pojistkou, automatickou detekcí nádob či automatickým vypnutím.

Technické parametry produktu AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood

VlastnostSpecifikace

Příkon

7 350 W

Počet varných zón

4

Typ ovládání

dotykové

Rozměry (v, š, h)

5 × 59 × 52 cm

Hmotnost

11 kg

Klady a zápory produktu AEG IKB64301FB Mastery Hob2Hood

Klady (+)Zápory (-)

+ dětská pojistka

– bez multizóny

+ indikátor zbytkového tepla

– bez hodin

+ časovač

+ automatické vypnutí

+ chytrá technologie Hob2Hood


VariCook Neo

Indukční varná deska VariCook Neo je samostatně stojící a dvojitá, přičemž každá z plotýnek je samostatně ovladatelná. Tato varná deska je prostorově úsporným řešením, které ale nabízí dostatečně vysoký výkon 3 500 W. Výkon na jednotlivých deskách si lze ještě dále upravovat v 6 úrovních – u pravé varné desky nastavíte výkon do výše 1 500 W, u levé varné desky lze výkon nastavit až na 2 000 W. Indukční varná deska VariCook Neo je sklokeramická s funkcí automatické detekce hrne. Díky této funkci šetříte energii, protože deska hřeje pouze v těch místech, kde na ní stojí hrnec. Deska má v sobě zabudovaný dotykový panel SenseControl s LED displejem, na kterém lze nastavit teplotu od 60 °C do 240 °C nebo délku vaření od 5 do 180 minut. Jakmile nastavená doba vaření uplyne, varná deska se vypne. Indukční varná deska VariCook Neo je dále vybavená dětskou pojistkou, která zamkne ovládání, a také ochranou proti přehřátí. Pokud nebudete desku používat po dobu 2 hodin, automaticky se vypne.

Technické parametry produktu VariCook Neo

VlastnostSpecifikace

Příkon

3 500 W

Počet varných zón

4

Typ ovládání

dotykové

Délka připojovacího kabelu

1,5 m

Rozměry (v, š, h)

6,5 × 60 × 36,5 cm

Hmotnost

4,8 kg

Klady a zápory produktu VariCook Neo

Klady (+)Zápory (-)

+ časovač

– bez indikátoru zbytkového tepla

+ dětská pojistka

– bez multizóny

+ displej SenseControl

– bez hodin

+ automatická detekce hrnce

+ ochrana proti přehřátí

4.7/5 - (4 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..