Koupelna s umyvadlem a toaletou

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Zařizujeme koupelnu: umyvadlo a toaleta

V dnešním článku se podíváme na zub umyvadlu a toaletě, dvěma nezbytným součástem každé domácnosti. Na co myslet při jejich výběru? Jakých parametrů bychom si měli všímat a co neopomenout? Jaký směr v této oblasti udávají nejnovější módní trendy? A zapomenout nesmíme také na důležitá bezpečnostní pravidla, kterými se musíte řídit, pokud v koupelně instalujete umyvadlo či toaletu.

Koupelna s umyvadlem a toaletou

Promyslete si vše dopředu

Pokud stavíte novou koupelnu nebo rekonstruujete starou, před zahájením samotných prací si vše pečlivě naplánujte. Co se týče toalety, rozmyslete si, zda ji umístíte do koupelny či do samostatné místnosti (pokud vám to prostory umožní). Je důležité si místnost určenou pro koupelnu důkladně přeměřit, abyste znali přesné rozměry zařízení, které sem umístíte. To vám pomůže také v rozhodování, kam by se jednotlivá zařízení měla položit. Dále si ujasněte, v jakém stylu vaše koupelna bude. Dáte přednost klasické bílé, nebo chcete něco méně tradičního? Využijete klasické nebo velkoformátové obklady? Jaké materiály a barvy by měly převládat? A jaké tvary – něžné oblé či moderní hranaté? Kolik úložného prostoru budete v koupelně potřebovat, případně kde? A kolik času se vám chce investovat do údržby těchto míst? V neposlední řadě je zde otázka financí, která souvisí nejen s pořizovacími, ale také provozními náklady všech sanitárních zařízení.

TIP: Na co při zařizování koupelny nezapomenout? Přečtěte si náš článek Dokonalá koupelna je především ergonomická!

Toaleta v koupelně, nebo samostatně?

Je samozřejmé, že tuto otázku si mohou pokládat především majitelé větších domácností, kteří si mohou vybrat jednu místnost pro samostatnou toaletu. Pokud je to možné, doporučuje se mít toaletu zvlášť. Důvodů je k tomu několik a ty souvisí především s pohodlím a nutným soukromím obyvatel domácnosti, ale také s hygienou. Pojďme se ještě podívat na normy, i ty nám totiž mohou pomoci vyřešit dilema, zda dát toaletu zvlášť, či do jedné místnosti s vanou nebo sprchovým koutem. Podle normy ČSN 73 4301 může být toaleta umístěna v koupelně pouze v případě malých bytů s 1-2 obyvateli či obytnými místnostmi. Za obytnou místnost lze ale považovat i kuchyň, pokud je větší než 12 m2. V případě větších domácností je možné propojit toaletu s koupelnou pouze tehdy, je-li k dispozici ještě jedna samostatná toaleta. Takové řešení navíc ocení početnější domácnosti, kde dvě toalety mohou přijít velmi vhod.

Bezpečnostní pravidla

V případě, že je toaleta v jedné místnosti společně s vanou či sprchovým koutem, je nutné dodržovat několik bezpečnostních pravidel. Prostor kolem umyvadla by měl být do 10-20 cm zcela volný, přímo před umyvadlem by mělo zůstat alespoň 70-80 centimetrů prázdného místa. Stejný prostor pak budete s ohledem na bezpečné užívání potřebovat také kolem toalety. A ani jedno z těchto zařízení by nemělo stát příliš blízko vany nebo sprchového koutu, vzdálenost od nich by měla být alespoň 100 cm. Je samozřejmé, že pokud máte pouze jednu, a ještě k tomu malou koupelnu, příliš kouzlit s prostorem nemůžete. Koupelna by sice měla být maximálně bezpečná a ergonomická, ne vždy je ale možné provést všechny úpravy, které bychom si přáli. Je ale dobré tato pravidla znát, abychom se mohli snažit je v prostoru uplatnit, co nejvíce to jde. A pokud to moc nejde, buďte alespoň při používání malé koupelny s toaletou maximálně opatrní.

Kamenná koupelna

Kam umístit umyvadlo?

Myslete na to, že alespoň 70 cm před umyvadlem by nemělo nic být. To může výrazně ovlivnit místo, kam umyvadlo položíte. Nabízí se naštěstí také rohová varianta, která vám může pomoci. Umyvadlo by mělo být umístěno ve výšce přibližně 85 cm. Než vyberete ideální místo pro umyvadlo, zkuste si představit, jak v něm provádíte hygienu. Pokud už víte, kde budou v koupelně umístěna další zařízení, nábytek či doplňky, uvědomte si, jak se vám bude umyvadlo používat. Máte kolem sebe dost volného prostoru, aby bylo užívání co nejpohodlnější a také nejbezpečnější? Vzhledem k tomu, že nad umyvadlem bývá nejčastěji umístěno zrcadlo, je také dobré pracovat se světlem. Je-li koupelna vybavena oknem, mělo by být zrcadlo (a tedy i umyvadlo) umístěno tak, aby na něj světlo z okna dopadalo. Při volbě umělého osvětlení je nutné, abyste si při používání umyvadla ničím nestínili.

TIP: Přečtěte si také naše články Zařizujeme koupelnu: sprchový kout a Zařizujeme koupelnu: vana a zařiďte si svou koupelnu snů!

Jaké rozměry umyvadla zvolit?

Existují standardní velikosti umyvadel, pokud vám však nevyhovují, můžete si objednat umyvadlo na míru. Počítejte však s vyššími výdaji. Standardní hloubkou umyvadel, tedy jejich vzdálenosti od stěny, bývá 40-50 cm. Hloubka souvisí především se zvolenou baterií, která by měla dosahovat nad umyvadlo tak, abyste si pod ní pohodlně umyli ruce, případně opláchli obličej. Mytí rukou je nejběžnější činností prováděnou u umyvadla, to by mělo být tedy tak velké, abyste do něj pohodlně ponořili obě dlaně. Standardní šířka umyvadel se pohybuje mezi 50 a 65 cm. Umyvadla do 55 cm se hodí do menších koupelen, narazit můžete ale na ještě menší, která jsou široká okolo 35 cm. Těm se říká umývátka a jsou vhodná do místnosti, která slouží jako samostatná toaleta. Početnější domácnosti ocení dvojumyvadla, která nabízí více prostoru nejen pro hygienu, ale především pro odkládání potřebných pomůcek. Sami ale zvažte, zda se vám více nevyplatí pořídit 2 samostatná umyvadla.

TIP: Umyvadlo volte i s ohledem na úložné a odkládací prostory. Kolik věcí potřebujete mít po ruce a kam je nejlépe umístit, abyste se k nim rychle a pohodlně dostali?

Závěsné, či zápustné – jaké jsou typy umyvadel?

Klasická umyvadla se označují jako závěsná. Jsou přichycena ke stěně, ze které volně visí. Odtok vody může být schován ve sloupu, který vypadá jako noha a vede od umyvadla až na zem, či v polosloupu, který je zahnutý a vedený do zdi kousek pod umyvadlem. Jednou z možností, jak odtok schovat, je pořídit pod umyvadlo skříň. Dopředu si ale zjistěte, zda jsou vámi vybrané umyvadlo i nábytek kompatibilní, ne pod každé umyvadlo lze skříň umístit. Možností jsou také tzv. nábytková umyvadla, kdy se skříňka a umyvadlo prodávají dohromady. Umyvadlo je v tomto případě do nábytku zapuštěno, jedná se tedy o tzv. zápustné umyvadlo. Pokud skříň pod umyvadlem nechcete, je možné zapustit umyvadlo do desky. Zápustná umyvadla tvoří s okolní plochou jeden celek a je snadnější je udržovat. Další možností je umyvadlová mísa, která stojí celá na skříňce či desce. Nenabízí příliš odkládacího prostoru, vypadá však velmi elegantně a moderně.

Umyvadlo ze skla

Materiály a design umyvadla

Nejběžnějším materiálem umyvadel je keramika, která se velmi snadno udržuje. Při čištění stačí většinou navlhčený hadřík, rozhodně se zcela vyhněte abrazivním čisticím prostředkům, které mohou povrch poničit. V současné době můžete narazit také na umyvadla skleněná, dřevěná, měděná, kovová, kamenná či mramorová. Výběr materiálů je opravdu široký, ty se liší především svým vzhledem a cenou. Počítejte ale s tím, že na jakémkoliv jiném než keramickém povrchu se voda snadněji usazuje a zanechává po sobě viditelné stopy. Vybírat lze také z mnoha barevných provedení a samozřejmě i tvarů. Umyvadla bývají běžně půlkruhová, existují však i elipsovitá, čtvercová nebo obdélníková. Design umyvadla by měl ladit s celkovým vzhledem koupelny. Vzhled umyvadla ovlivňuje také umístění baterie. Ta bývá nejčastěji stojánková, kdy je umyvadlo nutné opatřit potřebným otvorem, kterým bude vedena. Další variantou je nástěnná baterie. Nakonec se také rozmyslete, zda chcete umyvadlo s přepadem, tedy bezpečnostní pojistkou proti přetečení.

TIP: Nezapomeňte, že umyvadlo může mít také estetický účel. Jak je zakomponovat do koupelny, aby vše dokonale ladilo, vám poradí náš článek Jak na nejkrásnější koupelnu na světě.

Také toaleta může viset

Přesuňme se nyní k toaletám. I u nich rozlišujeme několik typů, a to závěsné a stojící. Závěsné toaletní mísy se těší čím dál větší oblibě, jsou totiž méně náročné na prostor, protože odpad i splachování jsou nainstalovány ve zdi. Na první pohled se sice může zdát, že toho méně unesou, u těch současných to ale není pravda, nemají žádné hmotnostní limity. Jejich pořizovací náklady bývají větší a jejich instalace je o něco náročnější. Jejich umístění ve vzduchu ale usnadňuje celkovou údržbu koupelny, protože pod nimi jednoduše vytřete. Vzhledem k tomu, že je nádržka umístěna ve zdi, působí závěsné toalety daleko elegantněji a nijak nenarušují celkový vzhled koupelny. Stojící toalety mají mísu připevněnou k zemi a jsou vybaveny nádržkou na vodu, která je upevněna ke stěně. Tento typ je typický zejména pro starší koupelny, kvůli náročnější údržbě a méně estetickému vzhledu se od nich postupně upouští.

Vybrat si můžete i typ splachování

Základním rozdělením splachování toalety je otevřené a uzavřené. V otevřeném splachovacím kruhu je voda vypouštěna z jednoho otvoru v míse, u uzavřeného je v míse otvorů hned několik a voda vytéká rovnoměrně. Narazit můžete také na hluboké a ploché splachování, které se liší množstvím vody uvnitř mísy. Ploché splachování je typické pro starší toaletní mísy a tento typ toalet nemá ve vyvýšené části mísy žádnou vodu. Oproti tomu mísa s hlubokým splachováním je ve spodní části stále zaplněna vodou. Se splachováním souvisí také spotřeba vody. Naštěstí v současné době existují systémy s tzv. dvojitým splachováním, které jsou vybaveny dvěma tlačítky. První je určené na malé spláchnutí, kdy jsou vypuštěny zhruba 3 l vody. Druhé tlačítko spustí velké spláchnutí, kdy dojde k uvolnění až 8 l vody. K toaletě lze pořídit také různé systémy, které splachují intuitivně a díky tomu vám výrazně pomohou ušetřit.

Toaleta a bidet

Věnujte pozornost i WC sedátku a prkénku

Ve většině případech si pořídíte toaletu dohromady i se sedátkem. Co ale dělat v případě, že se zničí a vy musíte pořizovat sedátko nové? Nic jednoduchého to není, protože každý výrobce WC sedátek vyrábí jiné tvary i velikosti. Nejlepší tedy je obrátit se na výrobce vaší toalety a zjistit, zda neprodávají sedátka i samostatně. Pokud ne, nezbývá než se poohlédnout jinde. Před nákupem musíte změřit osovou vzdálenost otvorů na přichycení sedátka k záchodu, vnější šířku a délku od šroubů k okraji toaletní mísy a také vnitřní šířku a délku mísy samotné. Máte-li u toalety nádržku, změřte také vzdálenost od šroubů k nejširšímu místu nádržky. Můžete sice narazit i na univerzální sedátka, ta ale nemusí přesně sedět. WC sedátka nejčastěji pořídíte i s prkénkem. Převažujícím materiálem je plast, který se snadno udržuje a je poměrně odolný – vadit mu mohou pouze ostřejší nárazy. Pro lepší hygienu existují také typy s antibakteriální úpravou.

TIP: Taky vás tak štve ten zvuk, když prkénko třískne o toaletní mísu? Nebo se bojíte, že si vaše ratolesti skřípnou prsty? Pořiďte si WC prkénko se zpomalovacím mechanismem!

Uvažujete nad pořízením bidetu?

Používání bidetu zlepšuje hygienu, protože sprcha vody odstraní bakterie účinněji než toaletní papír. Je navíc šetrnější k pokožce, což ocení zejména ti s citlivou kůží. Bidet pomáhá snížit riziko hemereoidů i jiných infekcí, ženám během menstruace pomáhá ulevit od bolesti. Využít jej můžete také jako nízké umyvadlo, pro umytí nohou nebo napuštění větších nádob. Bidet lze pořídit samostatně stojící, nebo jako součást toaletní mísy. Pokud dáte přednost samostatnému bidetu, ten by měl být od toalety vzdálen přibližně 60 cm, tedy tak, aby se vám mezi nimi snadno přecházelo. Stejně jako u toalety, také u bidetu si můžete vybrat mezi závěsnou a stojící variantou. Nemůžete-li si samostatný bidet dovolit, stačí si k toaletě pořídit bidetové sedátko. Tento nejčastěji elektronický bidet se umisťuje na toaletní mísu pod běžné prkénko a je vybaven panelem sloužícím k jednoduchému ovládání. Tvar i velikost elektronického bidetu musí odpovídat toaletní míse a nutné je připojení k elektřině.


Obchody, kde koupíte TOP umyvadlo a toaletu

Přidat hodnocení


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..