Smart osvětlení pomáhá se spánkem i zabezpečením domácnosti

Smart neboli chytré osvětlení je jedním z běžných prvků smart domácnosti. S pomocí dálkového ovladače, spínače chytrého mobilního zařízení či dokonce svého hlasu můžete smart osvětlení ovládat a nastavovat u něj různé parametry jako dobu vypnutí/zapnutí, barvu či intenzitu světla a mnoho dalšího. Co vše vám může smart osvětlení poskytnout, co obnáší jeho instalace a jaký typ je nejlepší?

Smart osvětlení je běžnou součástí smart domácnosti

TOP 4 systémy smart osvětlení (recenze na konci článku)

ProduktNázev produktu
Immax NEO Smart sadaImmax NEO Smart sada
Cololight Modular Smart Light KitCololight Modular Smart Light Kit
Philips Hue White and Color Ambiance Starter KitPhilips Hue White and Color Ambiance Starter Kit 2
Nanoleaf Light Panels Rhythm Smarter KitNanoleaf Light Panels Rhythm Smarter Kit

Proč si smart osvětlení pořizovat?

Nejčastějším důvodem, proč si lidé smart osvětlení pořizují, je možnost nastavovat různé parametry světla jako je jeho barva, intenzita, čas zapnutí a vypnutí a mnoho dalšího. Ovládání smart světla je navíc o poznání pohodlnější, protože je možné ovládat je i na dálku. Chytré osvětlení může být také důležitým bezpečnostním prvkem, kdy vás pomocí např. blikání upozorní na unikající plyn či kouř nebo na pohyb někde v domácnosti. Smart světlo může upozornit také na zvonek u domovních dveří, což ocení zejména lidé se slabším sluchem. Pokud některý člen domácnosti často zapomíná zhasínat světlo, může vám smart osvětlení díky nastavení jeho reakce na pohyb (zapne se až při detekování pohybu a po odchodu osoby z místnosti se automaticky zhasne) výrazně ušetřit náklady na elektřinu. Tento efekt lze využít také v noci, kdy může chytré osvětlení sloužit jako orientační světlo. A v neposlední řadě vám může pomoci zlepšit spánek a vytvořit příjemnější atmosféru.

Jak světlo ovlivňuje náš spánek?

Naše tělo, respektive vnitřní biologické hodiny, na množství i intenzitu přirozeného světla výrazně reagují. Za přirozených podmínek bychom se měli po západu slunce začít cítit unavení, kdežto po východu slunce bychom měli být plní energie. Tyto procesy způsobuje hormon melatonin, který vysílá tělu signály, kdy se má připravovat na klidný režim a spánek. Tvorbu melatoninu ovlivňuje tzv. modré světlo, jedna ze složek přirozeného denního světla. Množství modrého světla v denním světle ubývá či přibývá podle toho, kde zrovna slunce na obloze je. Jakmile se blíží západ slunce, modrého světla je méně a méně. Asi hodinu po západu slunce se v těle začíná vytvářet melatonin, my se cítíme unavení a připravujeme se jít spát. Nejvíce modrého světla obsahuje denní světlo naopak po rozednění, kdy je tvorba melatoninu zastavena a naše tělo se probouzí. Bohužel, moderní doba a její výdobytky tento přirozený rytmus často narušují.

Modré světlo nám může i škodit

Na lidské tělo bohužel nepůsobí pouze přirozené modré světlo, ale také umělé, které vychází z obrazovek, monitorů či displejů. A pokud se umělému modrému světlu vystavujete i po západu slunce, tvorba melatoninu se naruší a vy se nebudete cítit tak unavení, jak byste měli. Vaše biologické hodiny se tím zcela rozhodí, což může mít za následek i vážnější problémy se spánkem či další přidružené zdravotní komplikace. Proto se nedoporučuje vystavovat se umělému modrému světlu méně než hodinu před tím, než půjdete spát. Ti, kteří těsně před odchodem do postele sledují televizi nebo ještě hůř přímo v posteli používají mobilní telefon, mají často velké problémy s usínáním a celkovou kvalitou spánku. A to kvůli melatoninu a umělému modrému světlu, které zastavilo jeho tvorbu. Ne vždy nám ale přirozený průběh dne vyhovuje, každý si samozřejmě nemůže dovolit jít spát hodinu poté, co zapadlo slunce. Jako řešení se nabízí právě smart osvětlení.

Smart osvětlení může tvořit jenom smart žárovka

U smart osvětlení můžete nastavit barvu i intenzitu světla

Díky změně barvy smart osvětlení si můžete doma vytvořit podmínky podobné těm venkovním. Můžete si tak naprogramovat svůj vlastní západ slunce a připravit tělo na spánek podle toho, jak sami potřebujete. Přes den můžete využívat studenou bílou barvu, která dodává energii a aktivizuje, a na noc zvolit teplejší bílou, která uklidňuje a připravuje na spánek. Pořídit si můžete také barevné chytré osvětlení, které vám pomůže navodit potřebnou atmosféru. Zároveň je u většiny systémů smart osvětlení možné měnit i intenzitu osvětlení. Intenzivní světlo využijete při práci, učení či čtení, pro odpočinek a přípravu na spánek se hodí spíše světlo tlumené, s nižší intenzitou. Dále je možné u chytrého osvětlení nastavit také čas, kdy se má vypnout či zapnout. Případně, zda se má vypnout najednou či se má zatmívat postupně. Můžete tak usínat při tlumeném a postupně se stmívajícím světle bez obav, že by po vašem usnutí zůstalo světlo rozsvícené.

Smart osvětlení zpříjemní i vaše vstávání

Výhody chytrého osvětlení lze využít také ráno. Místo nepříjemného zvuku budíku vás může probouzet pomalu se rozsvěcující intenzivní světlo připomínající ranní sluneční paprsky. Někteří lidé jsou z různých důvodů nucení spát se zataženými roletami či žaluziemi a ráno mají velké problémy vstávat do tmy. U smart osvětlení si nastavíte dobu, kdy se má rozsvítit, a vhodnou intenzitu i barvu světla tak, aby vaše probuzení bylo co nejpříjemnější. V některých aplikacích určených pro ovládání chytrého osvětlení si můžete dokonce vytvářet profily s nastavenými vlastnostmi jako je Ráno, Noc apod. Po nastavení už se nemusíte o nic starat, vaše smart osvětlení vše samo zařídí. Ovládat a kontrolovat ho navíc často můžete i vzdáleně přes svůj mobilní telefon. Snadno si tak kdykoliv, když jste mimo svou domácnost, můžete zjistit, zda se v některé místnosti nesvítí. Případně během své nepřítomnosti světla doma občas rozsvěcet a vytvářet tím dojem přítomnosti majitelů, což odradí případné zloděje.

Způsoby ovládání smart osvětlení

Smart osvětlení existuje více typů, které se liší i způsobem, jak se ovládají. Některé typy vyžadují speciální ovladač, s jehož pomocí osvětlení nejen ovládáte, ale také nastavujete jeho vlastnosti, vytváříte profily apod. Většina chytrých osvětlení nabízí možnost ovládání přes aplikace v chytrých mobilních zařízeních, případně přes webovou stránku. Díky tomu se ke svému smart osvětlení můžete připojit opravdu odkudkoliv. Různé typy osvětlení pracují s různými technologiemi. Některé jsou schopné komunikovat i s dalšími prvky, ovladači nebo spínači a dokonce také s hlasovými asistenty (Alexa, Siri, Google Asisstant). Takové chytré osvětlení pak můžete ovládat nejen přes vyžadovanou aplikaci či ovladač, ale také hlasem. Ovládání i nastavování všech typů chytrého osvětlení je velmi jednoduché a rychlé a zvládnete je i bez hlubších technologických znalostí. Stejně jednoduché je i jeho připojení, bez ohledu na to, zda kupujete samostatné smart osvětlení, smart žárovku či smart osvětlení jako součást celého systému pro řízení smart domácnosti.

Smart neboli chytré osvětlení

Jaký typ smart osvětlení si pořídit?

V současné době je možné pořídit si ve smart podobě téměř jakékoliv osvětlení – vnitřní i venkovní. Při výběru vhodného chytrého osvětlení si nejdříve ujasněte, k čemu všemu jej chcete používat. Pokud je pro vás důležitá pouze změna barvy či intenzity světla, vystačíte si se smart žárovkou, případně smart diodovým páskem. Můžete dokonce ještě více ušetřit a pořídit si pouze stmívací žárovku či stmívač. Smart svítidla mají oproti smart žárovkám tu výhodu, že kupujete již celý hotový produkt, u kterého si můžete vybrat konkrétní design a přizpůsobit jej ostatnímu příslušenství v domácnosti. Dále si můžete pořídit celý set smart osvětlení sestávající z jedné či více smart žárovek (nebo diodových pásků či světelných bloků) a ovladače, případně i dalšího příslušenství (stmívač apod.). Tyto sety mají sice vyšší pořizovací cenu, zároveň máte vše potřebné pro ovládání i nastavování svého chytrého osvětlení. Další možností je pořídit si smart osvětlení jako součást systému řízení domácnosti.

Je lepší samostatné smart osvětlení, nebo celý systém?

Na našem webu najdete článek o smart domácnosti, ve kterém jsme se věnovali centrálnímu řízení všech místností. Systémy pro řízení smart domácnosti zahrnují mnoho prvků a jedním z nich může být i smart osvětlení. Pokud si svá smart svítidla pořídíte jako součást tohoto systému, můžete kromě světel ovládat i další připojené prvky jako například topení, zabezpečení, spotřebiče a mnoho dalších. Smart osvětlení pak bude reagovat i na tyto prvky a nabídne vám mnohem více možností. Je ale také možné pořídit si systém určený jenom pro smart osvětlení, do kterého lze připojit pouze smart světla a který je mnohem levnější. Pokud byste však v budoucnu chtěli využívat více smart prvků, museli byste si pořídit další systémy. A čím více systémů pro řízení domácnosti, tím náročnější pro vás bude jejich ovládání, protože každý systém se ovládá zvlášť pomocí jiného ovladače, spínače či aplikace. A s počtem systémů rostou také jejich pořizovací náklady.

TIP: Více informací o smart domácnosti najdete v tomto našem článku.

Systém pro řízení smart domácnosti

V případě, že vám nestačí pouze měnit barvu a intenzitu světla či nastavovat dobu rozsvícení a zhasnutí, je nutné si pořídit chytré osvětlení jako součást širšího systému. V něm je totiž smart osvětlení propojeno s dalšími prvky, s jejichž pomocí může přijímat signály a reagovat na ně. Samotné chytré osvětlení vás na kouř, unikající plyn či pohyb osob neupozorní. To dokáže pouze tehdy, pokud je propojeno s detektory, čidly pohybu či dalšími senzory. Se smart osvětlením můžete dále propojit také audio přehrávač. Díky tomu si můžete užít opravdu romantický večer nebo naopak divoký večírek, na kterém bude světlo měnit barvy či blikat přesně do rytmu hudby. Propojení audio přehrávače se světlem může fungovat také jako bezpečnostní prvek, kdy rozsvícené světlo spolu s puštěnou hudbou vyvolává mnohem výraznější dojem vaší přítomnosti. Co všechno smart osvětlení dokáže záleží na tom, jaký typ si pořídíte a s jakými dalšími prvky ho lze propojit.


TOP 4 systémy smart osvětlení (2020)

Podívejte se na tyto 4 úžasné sady smart osvětlení, které vám poskytnou vše, co pro začátek potřebujete. Každý systém nabízí širokou paletu barev světla, umožňuje nastavovat i jeho intenzitu a mnoho dalších vlastností. Tyto systémy smart osvětlení můžete využít nejen jako zdroje světla, ale také jako zajímavé a zcela jedinečné dekorativní prvky.

Immax NEO Smart sada

Immax NEO Smart sada
Zdroj: Alza.cz

Systém smart osvětlení Immax NEO obsahuje dvě LED smart žárovky se závitem E14 a v teplé bílé barvě. Smart osvětlení se ovládá s pomocí dálkového ovladače, který je rovněž součástí balení. K ovládání lze využít také aplikaci, která je k dostání pro chytrá mobilní zařízení se systémem iOS i Android. Systém smart osvětlení Immax NEO komunikuje rovněž s technologií ZigBee, takže je možné jej ovládat a nastavovat i vzdáleně odkudkoliv, kde se právě nacházíte. A díky možnosti propojení s hlasovými asistenty (Google Assistant, Amazaon Alexa, Apple Siri) je možné toto smart osvětlení ovládat také hlasem. Systém smart osvětlení Immax NEO je navíc plně kompatibilní s Philips HUE.

Technické parametry produktu Immax NEO Smart sada

VlastnostSpecifikace

Energetická třída

A+

Příkon

5 W

Závit žárovek

E14

Teplota chromatičnosti

2 700 K

Světelný tok

440 lm

Barva světla

bílá teplá

Klady a zápory produktu Immax NEO Smart sada

Klady (+)Zápory (-)

+ ovládání dálkově i hlasem

– pouze bílé světlo

+ kompatibilní s Philips HUE

+ využívá technologii ZigBee

+ stmívatelné LED žárovky

Obchody, kde koupíte produkt Immax NEO Smart sada


Cololight Modular Smart Light Kit

Cololight Modular Smart Light Kit
Zdroj: Patro.cz

Systém smart osvětlení Cololight Modular tvoří 6 světelných bloků ve tvaru šestihranu a kamenná základna. Nabízí originální osvětlení a slouží především jako krásný dekorativní prvek. Jeden světelný blok tvoří 19 LED diod, které vytváří až 16 milionů barevných kombinací. Celý systém se velmi jednoduše instaluje. Jednotlivé panely se spojují pomocí svorek, lze je libovolně skládat a umístit nejen na základnu, ale také na zeď či strop. Kalibrace zařízení se provádí s pomocí tlačítka umístěného na zadní straně základny a stačí jej jenom připojit k Wi-Fi síti a propojit s aplikací. Systém smart osvětlení Cololight Modular se také jednoduše ovládá a nastavuje, a to přes aplikaci dostupnou pro mobilní chytrá zařízení se systémem Android či iOS, s pomocí dálkového ovládání, dotykového tlačítka či hlasem (systém podporuje komunikaci prostřednictvím hlasových asistentů Alexa, Google Assistant i Siri). Světlo reaguje i na zvuk, takže lze systém smart osvětlení Cololight Modular použít také jako vizualizátor reprodukované hudby. K základně je možné připojit celkem 10 bloků, se systémem je ale možné propojit i další bloky umístěné mimo základnu.

Technické parametry produktu Cololight Modular Smart Light Kit

VlastnostSpecifikace

Energetická třída

A+

Barva světla

16 milionů barev

Klady a zápory produktu Cololight Modular Smart Light Kit

Klady (+)Zápory (-)

+ ovládání dálkové, dotykové i hlasové

– uzavřený systém

+ lze nastavit barvu i jas světla

+ až 16 milionů barevných kombinací

+ je možné využít i jako vizualizátor hudby

+ originální dekorativní prvek

Obchody, kde koupíte produkt Cololight Modular Smart Light Kit


Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit

Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit
Zdroj: Riteli.cz

Systém smart osvětlení Philips Hue je složen z vypínače, můstku a tří 10wattových žárovek se závity E27 a bílým i barevným světlem. Toto smart osvětlení je možné propojit i s dalšími prvky a synchronizovat tak světlo spolu s hudbou, videohrami či televizí. Systém smart osvětlení Philips Hue nabízí až 16 milionů barev a je díky němu možné vytvořit si jak prostředí vhodné pro učení, tak prostředí uklidňující pro přípravu k spánku. Systém smart osvětlení Philips Hue lze ovládat i dálkově, u smart osvětlení je možné nastavit také časovač, ztlumení světla a mnoho dalšího. Ovládání probíhá prostřednictvím přepínače ztlumení Philips Hue, který je bezdrátový a je součástí balení. K přepínači lze připojit celkem 10 světel.

Technické parametry produktu Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit

VlastnostSpecifikace

Energetická třída

A+

Příkon

10 W

Závit žárovek

E27

Teplota chromatičnosti

2 000-6 500 K

Světelný tok

806 lm

Barva světla

16 milionů barev

Klady a zápory produktu Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit

Klady (+)Zápory (-)

+ lze připojit až 10 světel

+ synchronizace s hudbou

+ až 16 milionů barev

+ časovač

+ ztlumení světla

Obchody, kde koupíte produkt Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit


Nanoleaf Light Panels Rhythm Smarter Kit

Systém smart osvětlení Nanoleaf Light Panels Rhythm se skládá z 9 světelných panelů ve tvaru trojúhelníku, které nabízí až 16,7 milionů barev. Součástí balení je také modul Ryhtm, díky kterému mohou světelné panely reagovat na hudbu a fungovat tak jako vizualizátor. Systém smart osvětlení Nanoleaf Light Panels Rhythm je možné propojit i se systémy pro smart domácnost Amazon, Google Home či Apple HomeKit, a to včetně jejich hlasových asistentů. Systém lze ovládat tedy jak pomocí hlasu, tak pomocí aplikace určené pro mobilní chytrá zařízení se systémem Android či iOS. K modulu je možné připojit až 30 panelů a ze světla vytvářet také různé animace, přechody barev apod. Jednotlivé panely jsou navíc modulární a lze je libovolně skládat. Systém smart osvětlení Nanoleaf Light Panels Rhythm můžete využít také jako jedinečný designový prvek či jako noční osvětlení. Součástí balení je kromě panelů a modulu Rhytm také řídící jednotka, zdroj, propojovací konektor a 28 lepicích pásek.

Technické parametry produktu Nanoleaf Light Panels Rhythm Smarter Kit

VlastnostSpecifikace

Příkon

2 W

Světelný tok

100 lm

Barva světla

16,7 milionů barev

Klady a zápory produktu Nanoleaf Light Panels Rhythm Smarter Kit

Klady (+)Zápory (-)

+ lze připojit až 30 panelů

– lze umístit pouze na stěnu

+ zajímavý dekorativní prvek

+ může sloužit i jako vizualizátor hudby

+ až 16,7 milionů barev

+ ovládání hlasem i dálkově

Obchody, kde koupíte produkt Nanoleaf Light Panels Rhythm Smarter KitCategories

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..