Domácnost v orientálním stylu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.Orientální styl dodá vaší domácnosti jedinečné kouzlo

Milujete exotiku a daleké země? Tu vůni a chuť neznámého, cesty plné dobrodružství a slunce? Orientální styl v sobě tohle všechno pojí a také mnohem více. Stejně jako orientální země je i jimi inspirovaný styl zcela jedinečný a každého, kdo do něj pronikne, ohromí. Podívejte se, jak vám může orientální styl pomoci okořenit vaše bydlení.

Domácnost v orientálním stylu

Co si pod pojmem orientální styl představit?

Jako Orient se tradičně označují země, které z našeho evropského pohledu leží na východě. To, co si pod tímto pojmem představujeme, se v historii proměňovalo. V současnosti do Orientu řadíme Blízký, Střední a Dálný východ, tedy asijské země a státy ležící na severu Afriky. Vzhledem k tomu, jak širokou oblast pojem Orient zahrnuje, je zřejmé, že ani orientální styl nebude znamenat pokaždé to samé. Jako orientální se dá označit vše, co se inspiruje východními zeměmi. Ale čínský styl se bude lišit od indického nebo afrického. A i to je jeden z důvodů, proč je tento styl tak oblíbený. Můžete si jej přizpůsobit zcela podle sebe a vybrat si z každé země přesně to, co se vám líbí a co vám sedí. Orientální styl může být pestrý a bohatě zdobený, ale také skromný a decentní. V tomto stylu lze zařídit kompletně celý pokoj, nebo jej vyzdobit jen pár vhodně zvolenými prvky.

Základní rysy orientálního stylu

Když se řekne orientální styl, mnoho lidí si představí barevně vyzdobené pokoje plné pestrých a až křiklavých odstínů a od podlahy po strop zaplněné všelijakými dekoracemi. Styl podle Orientu je většinou výrazně zdobný, ale každý prvek, který je v pokoji umístěný, má své opodstatnění. Východní styl bydlení v sobě odráží také východní filozofii, která je ve své podstatě proti hromadění zbytečností. Orientální styl tedy neznamená, že musíte domácnost přeplnit, ale naopak uvažovat, který prvek zvolíte a který se vám nehodí. Domácnost v orientálním stylu nemá působit hekticky a neupraveně. Má naopak vyvolávat pocit bezpečí, pohodlí, klidu a harmonie. Vše je v ní dokonale sladěné. Na první pohled na vás ale také dýchne bohatství a hojnost. Kouzlo je v orientálním stylu především v detailech: ve zdobení, doplňcích a dekoracích či výšivkách.

TIP: Orientální styl a feng-šuej k sobě prostě patří! Jak na to vám poradí náš článek Domov nabitý pozitivní energií: rozvrhněte si bydlení podle feng-šuej.

Jaké barvy a materiály jsou typické pro orientální styl?

Orientální styl je hodně barevný a sytý. Hodí se sem tedy jakákoliv barva či barevná kombinace, ale snažte se držet trochu při zemi a příliš to nepřekombinovat. Naopak zkuste zvolit jen pár výrazně barevnějších prvků v podobě bytového textilu, dekorací, doplňků či osvětlení a například jedné stěny. Zbytek nechte v přírodních odstínech, které dodají místnosti uklidnění a harmonii. Barvy typické pro orientální styl jsou odstíny žluté, oranžové, červené, fialové, růžové, hnědé, modré a zelené. Vyzkoušejte různé kombinace tmavých a světlých odstínů nebo různých barev. Co se materiálů týče, ty se projeví zejména v textilu. Styl Orientu je obrazem hojnosti, typickými materiály jsou proto kašmír, hedvábí, samet či satén. Textilie a textilní doplňky by měly být hodně zdobné, vyšívané, s třásněmi či ozdobami z korálků nebo perel. Vše by navíc mělo být originální a opravdu vysoce kvalitní. Orientální styl, pokud to s ním myslíte vážně, není příliš levnou záležitostí.

Orientální styl je plný barev

Jak vypadá orientální nábytek?

Domácnost v orientálním stylu je na první pohled poznat také díky tomu, že většina nábytku je ze dřeva. Tento materiál je opravdovou dominantou, a to ve své nejkvalitnější podobě. Všechen nábytek by tedy měl být z masivu a velmi typické je bohaté zdobení a vyřezávání. Aby to ale nepůsobilo příliš překombinovaně, zvolte jeden výraznější kus a ostatní nechte jednodušší. Orientální styl se u nábytku může projevovat také sytými a výraznými barvami, ať už se jedná o textilní části či samotné dřevo. Vícebarevný dřevěný nábytek je pro tento styl zvláště typický. Každá země spadající do Orientu má styl bydlení velmi odlišný. Například typická postel podle Japonska by byla velmi nízká a jednoduchá, naopak podle Indie by byla vysoká a s krásně zdobeným vyřezávaným čelem. Orientální styl se samozřejmě neobejde bez typických prvků jako jsou taburety či lucerny. A pokud máte místo, tak paravanem určitě nic nezkazíte.

Co ještě nesmí domácnost v orientálním stylu postrádat?

Jsou to velmi často textilie, které dodají místnosti ten správný orientální styl. Nešetřete na polštářcích či plédech. Místnost v orientálním stylu by měla mít koberec, ideálně ručně tkaný a z kvalitního materiálu. Nejedná se sice o nejlevnější záležitost, ale investovat do opravdu kvalitního koberce se rozhodně vyplatí. Vydrží vám velmi dlouho a každá návštěva vám jej bude jistě závidět. Případně si pořiďte menší kobereček či tapisérii na stěnu. Co je pro orientální země a orientální styl typické jsou nejen syté a výrazné barvy, ale také vůně a chutě. Místnost v orientálním stylu by tedy neměla postrádat vonné svíčky či ještě lépe tyčinky nebo aromalampy. Typické vůně Orientu jsou intenzivní a teplé, voní po exotickém koření jako je hřebíček, vanilka či skořice nebo po exotických druzích dřeva jako je cedr nebo santalové dřevo.

TIP: Jak vybrat koberec, aby dokonale ladil s ostatním vybavením? To vám poradí náš článek Koberce zahřejí a zútulní domov.

Orientální styl podle jednotlivých zemí

Jak už jsme výše zmínili, Orient zahrnuje velmi širokou oblast a mnoho zemí. Je tedy logické, že orientální styly mohou být velmi odlišené podle toho, kterou zemí se chceme inspirovat. Máte-li svou oblíbenou zemi, ve které se vám líbilo nebo do které se toužíte podívat, můžete si svou domácnost vyzdobit právě podle ní. Pokoj v orientálním africkém stylu bude úplně jiný než pokoj podle orientálního stylu Japonska. Nezapomeňte ale na to, že tento styl je hodně spojený s tradicí a historií. Lidé v daných zemích mohou v současnosti bydlet velmi odlišně a pokud se jim chcete přiblížit, podívejte se na soudobý styl jejich bydlení. Vaší fantazii se ale meze samozřejmě nekladou. Ačkoliv by neměl být orientální styl přeplácaný, můžete si v něm zkombinovat i prvky z různých zemí. Každá místnost tak návštěvníky okouzlí exotikou celého světa.

Orientální styl má jedinečné kouzlo

Orientální styl podle Afriky

Africký orientální styl je výrazně inspirovaný divokou a nespoutanou přírodou. Budou v něm tedy převládat přírodní materiály a také přírodní vzory. Chybět nesmí ani kožešiny (ideálně pravé!) a typické africké dekorace v podobě vyřezávaných sošek či masek a keramických výrobků. Pro tento styl je také velmi typický kontrast, volte tedy kombinaci výrazně světlých a výrazně tmavých barev. S orientálním stylem podle afrických zemí se pojí také styl koloniální. Ten je velmi podobný, opět v něm dominují přírodní materiály, nábytek z tmavého masivu v kombinaci se světlými stěnami, bohaté zdobení, ručně tkané koberce a tapiserie. Ať už zvolíte kterýkoliv orientální styl, v případě afrického kontinentu si vystačíte jen s pár doplňky a dekoracemi. Ty volte ve stejné barvě či druhu materiálu, aby celý interiér působil sladěně. Africký orientální styl není nijak výrazně barevný ani zdobený a je velmi oblíbený mezi milovníky přírodních materiálů a vzorů.

Orientální styl podle Asie

Asie je kontinent sestávající z velmi různorodých zemí. Milovníci barev a pestrosti dají určitě přednost orientálnímu stylu podle Číny. Ten se vyznačuje přemírou barev, kterou domácnost v tomto stylu přímo září. Typickými čínskými motivy jsou draci či geometrické tvary, nejčastěji pak kruhy a vzorce z nich vytvořené. Pro čínský orientální styl je typické masivní tmavé dřevo, čínský porcelán a lampiony. Pokud je pro vás tento orientální styl příliš kýčovitý, ale chcete se držet Asie, možná vás inspiruje Japonsko. To je naopak velmi střídmé až strohé. Místnost v orientálním čínském stylu působí těžce, orientální styl podle Japonska je naopak neuvěřitelně vzdušný. Vévodí mu neutrální přírodní barvy a rostliny jako orchideje či bonsaje. Oblíbeným materiálem je bambus, kameny či přírodní textilie. Vše je jednoduché, praktické a hlavně minimalistické. Trochu fantazie můžete použít při výběru dekorací, kde si můžete dovolit sáhnout i po výrazně barevnějších odstínech.

Orientální styl podle Indie

Stejně jako Indie je také indický orientální styl plný barev, vůní a chutí. Nesmí v něm chybět výrazně barevné a prošívané polštáře, ručně tkané koberce či tapisérie, bohatá výzdoba plná ornamentů či náboženských motivů. V jasných barvách nejsou jen doplňky a dekorace, na rozdíl od jiných orientálních stylů je ten indický typický barevnými stěnami i stropy. Každá místnost v tomto stylu je přehlídkou barev, je plná dobré nálady a energie. Indický orientální styl je velmi bohatý na dekorace a šetřit byste neměli ani s bytovými textiliemi. Pokoji může vévodit zrcadlo s mohutně zdobeným, ideálně dřevěným a vyřezávaným rámem. Nádobí v Indii je kovové a neměly by chybět různé sošky či obrázky Buddhy a jiných indických bůžků. Pro indickou domácnost je typický korálkový závěs místo dveří.

TIP: Orientální styl nejde jen vidět, jde také cítit. Vyberte si tu nejlepší vůni v orientálním stylu. Máme pro vás článek 6 způsobů, jak provonět domov.


Obchody, kde koupíte TOP produkty v orientálním stylu

5/5 - (2 votes)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..