Dítě krmení v jídelní židličce

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.



Dětská jídelní židlička – pomůžeme vám s jejím výběrem

Jídelní židlička patří nesporně k těm částem výbavy, bez které se žádný rodič neobejde. Na našem trhu najdete mnoho typů jídelních židliček, které se liší svou velikostí, tvarem, možnostmi polohování, množstvím doplňků a samozřejmě také cenou. V tomto článku se vám pokusíme představit ty nejdůležitější parametry, které by měla jídelní židlička mít, a představíme vám pár tipů pro inspiraci.

Dítě krmení v jídelní židličce

Od jakého věku by se měla jídelní židlička začít používat?

Jídelní židlička je skvělým pomocníkem při krmení dětí. Jakmile začnete dítěti dopřávat příkrmy, skoro určitě ji oceníte. Záleží samozřejmě na povaze vašeho dítěte. Některé vydrží v době jídla v klidu, u některých je to krapet složitější. Doba, kdy se dostávají příkrmy na řadu, je u každého dítěte jiná. Obecně se jedná o přibližně 4. – 6. měsíc života. Pro využití jídelní židličky není zcela nutné, aby vaše dítě umělo sedět. Pokud však ještě samo nesedí, je nutné pořídit jídelní židličku polohovatelnou, kterou lze nastavit tak, aby v ní dítě napůl sedělo a napůl leželo. V pozdějším věku dítěte už si vystačíte i s židličkou s pevnými a rovnými zády. A do kdy může dítě v jídelní židličce sedět? Existují i takové typy židliček, které rostou společně s dětmi a jsou určené pro děti až do 9 let. Jen vy sami ale nejlépe víte, kdy je dítě připraveno na „dospěláckou“ židli.

TIP: Můžete se setkat také s pojmem „jídelní stoleček“. Ve většině případů se jedná ale o to samé jako jídelní židlička – tedy o vysokou židli s pultíkem.

Proč pořídit jídelní židličku co nejdříve?

Pro děti, které ještě nedokáží samy sedět, je samozřejmě jídelní židlička s rovnými zády naprosto nevhodná. Mnoho maminek proto v této době na krmení využívá lehátka či autosedačky (vajíčka). Pokud tyto pomůcky vlastníte, může se pro vás zdát pořízení polohovatelné jídelní židličky zbytečností. A to především s ohledem na nemalé pořizovací náklady a také fakt, že děti si začínají sedat od 6 do 12 měsíců (průměrně), a v této době už jim můžete pořídit normální jídelní židličku. Ty polohovatelné ale mají oproti lehátkům či autosedačkám jednu velkou výhodu – jsou totiž daleko lépe omyvatelné. Polohovatelné jídelní židličky jsou polstrované a mohou mít také snímatelný potah, který snadno vyperete. Raději nespoléhejte na štěstí, že právě vaše dítě bude poklidným jedlíkem a počítejte s tím, že při krmení skončí část jídla i mimo jeho pusinku. Některé skvrny by se vám z autosedačky nebo lehátka sundávaly jen velmi těžko.

Co je důležité vědět ještě před koupí?

Než se vrhnete na nákup jídelní židličky, zodpovězte si několik otázek. Odpovědi na ně vám pomohou ujasnit si, jaké máte na židličku požadavky a jaké nároky by měla splňovat. Prvním parametrem je velikost a také již zmíněná možnost polohování jídelní židličky. Musíte nejdříve tedy vědět, pro jak staré dítě ji pořizujete. Rozmyslete si také už předem, jak dlouho byste chtěli, aby vám židlička vydržela. Výrobci dětského zboží by měli vždy uvádět, do jakého věku dítěte lze jejich produkty využívat. Tento údaj si tedy pohlídejte. Pokud nechcete pořizovat židličku každý rok novou, pořiďte si takovou, která umožňuje posunovat podnožku a roste spolu s dítětem. Dále se rozhodněte, zda budete židličku využívat pouze doma, či uvítáte možnost brát si ji s sebou na cesty. V neposlední řadě si můžete vybrat, z jakého materiálu jídelní židlička bude, a také jaké bude mít dodatečné doplňky a funkce.

Dětská jídelní židlička

Jídelní židlička by měla být především bezpečná

U jídelní židličky si pohlídejte především její celkovou stabilitu. Pultík musí být schopný bez problémů unést talíř s jídlem. Židlička by měla být vybavena bezpečnostními pásy, které musí být dostatečně dlouhé, vybaveny pojistkou zabraňující odepnutí dítětem a nesmí nikde tlačit ani řezat. Židlička může být pro zajištění dítěte vybavena místo pásů pultíkem, měkkou zábranou v oblasti bříška a nebo mezi nohami. Bez pásů musí mít židlička vždy dostatečnou ochranu po stranách a zábrany musí být dostatečně blízko u sebe, aby mezi nimi dítě nepropadlo. Na jídelní židličce nesmí být žádné díry nebo mezery větší než 7-12 mm a hlubší více než 10 mm. Pohlídejte si také všechny malé části, které by dítě mohlo spolknout či vdechnout. Dále se zaměřte na nožičky, které by měly být opatřeny plastovými koncovkami, ideálně s protiskluzovou úpravou, či kolečka, která by neměla být příliš těžká. Na celé jídelní židličce zkontrolujte hrany a rohy.

TIP: Norma ČSN EN 14988 určená pro vysoké dětské židle vám poskytuje jistotu, že daný výrobek je opravdu bezpečný.

Nedostatek prostoru řeší skladná jídelní židlička

Některé židličky lze poskládat a v případě nepoužívaní schovat, což jistě ocení vlastníci menších prostorů. Manipulace s takovou židličkou vám ale může zabrat čas, který nemusíte vždycky mít. Proto, pokud je to možné, doporučujeme spíše židličku neskládací. Ta je vám vždy ihned k dispozici a neriskujete také žádné zranění, ke kterému může dojít v případě skládání či rozkládání židličky. V případě, že dáte přednost skládací židličce, ujistěte se, že dítě nemá možnost, jak se skládacím mechanismem operovat, a nehrozí mu skřípnutí prstů. Pořídit můžete také tzv. kombinované jídelní židličky. Ty bývají nejčastěji ze dřeva a je možné je rozložit na stolek se židličkou, u kterého si děti mohou například malovat. V neposlední řadě je také důležité, aby pro vás bylo jednoduché jídelní židličku posouvat či s ní jinak manipulovat. K tomu mohou posloužit kolečka, která ale musí být pro zajištění bezpečnosti a stability vybavena brzdami.

Materiál jídelní židličky

Nejčastějšími materiály, na které můžete narazit, je dřevo a plast, setkat se ale můžete také s kovovými jídelními židličkami. U těch se rozhodně nemusíte bát přílišné tvrdosti a s ní související nepohodlností. Z kovu totiž bývá pouze kostra, která je v místě sedáku vybavena polstrováním. Masivní dřevo je zcela zdravotně nezávadné, kov je vhodný i pro alergiky. U něj si však pohlídejte nátěry. Zdravotní nezávadnost materiálu vám vždy doloží certifikát o dodržování bezpečnostních norem. Nejdéle vám vydrží dřevo a kov, které jsou velmi odolné. Plast je na tom co do odolnosti nejhůře a s náročností jeho používání přímo úměrně klesá také jeho životnost. U dřevěné jídelní židličky ale zase hrozí poškrábání či jiné poškození, nejodolnější je tedy kov. Cenově jsou na tom nejlépe plastové jídelní židličky, ty také nabízí větší možnosti variability a polohování – nastavíte u nich jak zádovou opěrku, tak podložku či můžete hýbat i se samotnou židličkou.

Dítě a dětská jídelní židlička

S úklidem se zbytečně netrapte

Bohužel je to tak, ale většinou nebývá krmení, zejména menších dětí, příliš „čistou“ záležitostí a je dobré na to myslet již při výběru materiálu, z jakého židlička bude. Vzhledem ke kontaktu jídla se židličkou se vždy ujistěte, že je výrobek certifikovány jako bezpečný pro styk s potravinami. Co se týče údržby, je na tom dřevo nejhůře, protože kromě běžného čištění je nutné je jednou za čas speciálně ošetřit. Na ostatní materiály stačí použít navlhčený hadřík. Počítejte také s občasným politím jídelní židličky a pohlídejte si tak zejména vodě odolnost u polstrování. Pokud je to možné, dejte přednost snímatelnému potahu, který lze prát v pračce. Má-li židlička pultík, podívejte se, zda je možné jej odejmout a případně umýt v myčce. A zapomínat bychom neměli také na podlahy, které mohou častým posouváním židličky trpět. Lze naštěstí dokoupit speciální podložku pod jídelní židličku, která jim zajistí dostatečnou ochranu.

Užitečné příslušenství pro děti i rodiče

Ne každá jídelní židlička je vybavená pultíkem, takže tento prvek zařazujeme mezi dodatečná příslušenství. Ocení jej zejména rodiče dětí, které už se umí více či méně krmit samy. Pultík by měl být snadno omyvatelný, dostatečně stabilní a v ideálním případě také odnímatelný. To oceníte nejen tehdy, když chcete dítě přisunout ke stolu, ale také v případě, že dítěti nevyhovuje, nepříjemně jej omezuje v pohybu či mu příliš brání v pohodlí. Některé jídelní židličky jsou vybavené také kapsičkami nebo košíky, do kterých lze schovávat bryndáky, nádobí či jiné pomůcky, které potřebujete mít po ruce. U jídelních židliček se snímatelnými potahy můžete těchto potahů koupit více a vybírat si tak nejen z různých materiálů, ale také barevných provedení a designů. Ještě před koupí jídelní židličky si zjistěte, jaké příslušenství je v ceně a jaké budete muset případně dokupovat a jakým způsobem se k jídelní židličce přidělává.

TIP: Chystáte se pořizovat autosedačku? V našem článku Dětská autosedačka pro bezpečnou cestu s dětmi vám poradíme, na co si dát pozor a čemu se při koupi vyvarovat.

Prvky pro větší bezpečnost a pohodlí

Pásy slouží u jídelní židličky jako základní bezpečnostní prvek. Měly by být minimálně 3 – jeden přes každé rameno a třetí, který vede zespoda mezi nohami dítěte. Více bezpečnosti vám ale zajistí 5bodový bezpečnostní pás. Jeho další výhodou je také lepší možnost nastavení délky, tyto pásy jsou vhodné pro děti různého věku. Ideální je, pokud se pásy zapínají na jednu sponu, a vyzkoušejte si, jak snadno se vám s nimi manipuluje. Většina jídelních židliček je vybavena pultíkem, který musí být pevný, stabilní a také dostatečně prostorný. V případě, že budete chtít židličku přisunout k jídelnímu stolu, je dobré pořídit pultík odnímatelný. Měl by se také snadno udržovat – existují takové, které lze mýt v myčce, jen se ujistěte, že se do té vaší vejde. Důležitým prvkem jídelní židličky je podnožka, tedy opěrka pod nohy, u které je dobré, dá-li se posouvat a nastavovat do různých výšek.

Nejlepší dětská jídelní židlička

Jídelní židlička na cesty

Pokud hodně cestujete a nechce se vám pořizovat více jídelních židliček, které byste nechávali například u prarodičů, poohlédněte se po cestovní jídelní židličce. Jedná se o kompaktní jídelní židličku, kterou snadno složíte, a která má lehkou konstrukci, díky které pro vás nebude problém ji přenášet. Vzhledem k těmto parametrům se ale jedná převážně o nízké jídelní židličky, a není příliš praktické používat je dennodenně i doma. Dalším řešením může být jídelní sedák, který lze upevnit na stůl. I ten je samozřejmě vybaven potřebnými bezpečnostními pásy a je měkce a pohodlně polstrovaný. Určený je však pouze pro menší děti a nelze jej nijak výškově ani velikostně nastavit. Je sice poměrně stabilní, přesto bychom jej nedoporučovali pro opravdu divoké děti. Těm lze pořídit sedák na židli, který najdete v obchodech také jako booster a který se hodí i pro starší děti. Snadno jej umístíte například na židli.

TIP: Jak vybrat ten nejlepší jídelní stůl? Poradí vám náš článek 7 kroků, jak vybrat dokonalý jídelní stůl.


Obchody, kde koupíte TOP dětské jídelní židličky

5/5 - (1 vote)


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..